Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Καταλαβαίνω σωστά??Αν όχι διορθώστε με...

700€ 'Α φάση

700€ 'Β φάση

συν αμοιβές τοπογραφικού-αποτύπωσης-στατικής επάρκειας???

 

terry

γίνοται δεκτά αλλά στο τέλος σε στέλνει πάλι στην πρώην ελάχιστη αμοιβή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 700€ η κάθε φάση γιατί αναφέρει για 15έτη εμπειρίας ενώ στο σύστημα υπάρχουν κλίμακες 1-10 11-20, για 1-10 είναι 500€ + ΦΠΑ και για 11-20 είναι 700€ + ΦΠΑ οπότε υποθέτω οτι θα υπάρχει τρόπος να επιλέγουμε 15 χρόνια και 600€+ ΦΠΑ για τη κάθε φάση.

 

@sonja_k + αμοιβές τοπογραφικού και αποτύπωσης, της στατικής επάρκειας περιλαμβάνεται στη Β φάση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω όσους έδιναν προσφορά με 150 και 200 €...

Επίσης θέλω να δω ποιός πελάτης θα πληρώσει εκτός των προστίμων και άλλες 2.000-3.000 € στον μηχανικό...

Και τέλος πώς θα φορολογηθούμε του χρόνου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

antnatal

Και τωρα μπορεις να δηλωσεις..

Ωραια/ημερησια απασχοληση γινονται δεκτα..

 

εννοείς με τον 3843/2010...???

 

τον έλεγχο αν έχουν πληρωθεί αυτές τις αμοιβές ποιος θα τη κάνει? η πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε τα 700 ΕΥΡΩ από που προκύπτουν? Έχει στο σύτημα του ΤΕΕ σχετική φόρμα?

Link to comment
Share on other sites

πολλαπλασιαζεις την τιμη μοναδος που εχει το συστημα του ΤΕΕ (1500)*μερες εργασιας (2 ας πουμε )*λ =700.

Το ερωτημα μου εμενα ειναι για την αμοιβη τοπογραφικου οπου απαιτειται η αποτυπωση.Επειδη δεν γνωριζω πως υπολογιζοταν η ελαχιστη αμοιβη των τοπογραφικων

διαγραμμάτων εξαρτημενων από το ΕΓΣΑ 87’, μπορει καποιος να ενημερωσει?ειναι ο ιδιος υπολογισμος με την αμοιβη τοπογραφικου εκτος σχεδιου για τις αδειες?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέβασαν στο site του ΤΕΕ Διευκρινίσεις για τις αμοιβές των μηχανικών - Ρύθμιση αυθαιρέτων

σύμφωνα με τον Νόμο 3919/2011.

Και όποιος κατάλαβε ας μας πει και στους υπόλοιπους...Έλεος!!

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια αποσο καταλαβα θα βγουν οι επιβαρυνσεις τσμεδε - τεε-εμπ με βαση τις νομιμες πουναι 2 μερες Α φαση....2 μερες Β φαση για 15 ετιας μηχανικο

επισης οι νομιμες ειναι βαση αποτυπωσης και βαση τοπογραφικου με το συστημα τεε

 

αποτι βλεπω βγαζει ελαχιστη κανα 1200 χωρις τοπογραφικο αν θυμαμαι καλα (4 μερες και αποτυπωση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.