Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Ωραίος, έκοβες απόδειξη 232€ και έβαζες στην τσέπη 276€. Μην το λες δημόσια διότι τα ip μας μπορούν να μας προδόσουν.

 

akius, εγώ σε περίπτωση που έχω, σκέφτηκα να βάλω την αμοιβή του τοπογράφου σε μία δήλωση και στις άλλες να μην την βάλω θεωρώντας πως το τοπογραφικό υπάρχει.

Ο τοπογράφος θα κόψει μία απόδειξη και στους τρεις. Αλλά δεν ξέρω πως θα το περάσω από το σύστημα του ΤΕΕ. Αφού θα βγάλει αμοιβή και για τον τοπογράφο αλλά και για εμένα, ενώ το "έργο" θα είναι για έναν πελάτη.

Μπορεί βέβαια να κοπεί η ΑΠΥ προς τον έναν αλλά να πληρωθεί και από τους τρεις.

Link to comment
Share on other sites

το σωστο ειναι αμοιβη + φπα ο πελατης.....τα υπολοιπα δικα μας.......αλλιως ειναι και φοροδιαφυγη ;)

 

 

τωρα αν εχω 3 εκτος σχεδιου που πεσουν 3 δηλωσεις.....πρεπει να κοψω 3 φορες για τοπογραφικο? η μπορω να το περασω στο συστημα και στους 3 και να τους κοψω αποδειξη δια 3 ?

 

Και αν ο πελάτης κάνει αλλού το τοπογραφικό και το φέρει σε εμένα τον ΑΜ το καταχωρώ κάπου? Βάζω το όνομα του μηχανικού στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΟΡΘΩΝΩ

 

Ειναι ελαχιστη αμοιβη = 1400 ευρω

εισφορα ΤΣΜΕΔΕ=1400*2%=28 ευρω

εισφορα ΕΜΠ=1400*1%=14 ευρω

Χαρτοσημο = (28+14)*2,4%=1.008=1.01 ευρω

εισφορα ΤΕΕ = 1400*2.048%=28.67 ευρω

Εγω τωρα αμα κανω εκπτωση και ζηταω απο τον πελατη μαζι με ΦΠΑ 800 ευρω

οποτε

ΦΕΜ=800*0,1=80 ευρω

ΦΠΑ=800*0,23=184 ευρω

ΣΥΝΟΛΟ παρακρατησ-εισφορων-φορων=28+14+1.01+28.67+80+184=335.68 ευρω

καθαρο κερδος μηχανικου = 800-335.68=464.32 ευρω!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα τα δωσω ολα στον κυριο να μου μεινει και κανα ευρω

 

''

270 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ 480 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΜΕΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ.''

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε RIGOU τη διάβασα την ανακοίνωση. Αλλά δεν κατάλαβα ακόμη:

Το τοπογραφικό, η αποτύπωση και η μελέτη στατικής επάρκειας ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΜΟΙΒΕΣ ή ΕΙΝΑΙ "ΜΕΣΑ" ΣΤΗ Β' ΦΑΣΗ ?

Ναι, αυτά είναι επιπλέον! Αν προσέξεις στην παράγραφο 2 της ανακοίνωσης του ΤΕΕ λέει ότι "αν απαιτηθεί τοπογραφικό τότε υπολογίζεται με τον τρόπο τάδε" και "το ίδιο ισχύει αν απαιτηθεί αποτύπωση". Και μετά λέει "οι υπόλοιπες εργασίες υπολογίζονται από το χρόνο απασχόλησης" και συνεχίζει αναλύοντας το χρόνο απασχόλησης κάθε φάσης!
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα πριν λίγο να μιλήσω με το τμήμα αμοιβών του ΤΕΕ για να τους ρωτήσω τι κάνουμε αφού η διευκρίνιση που έβγαλαν στην σελίδα δεν διευκρινίζει ΤΙΠΟΤΑ. Η απαντηση τους ηταν οτι δεν ξέρουν τίποτα αφού και αυτοι στο τμήμα αμοιβών είδαν στο site οτι εχει βγεί διευκρίνηση χωρις κανένας να έχει ενημερώσει το τμήμα των αμοιβών. Εν τέλει μου είπαν οτι θα προσπαθήσουν να μάθουν τι τελικά θα γινει, γιατι απο αυριο θα σπάσουν τα τηλ οι συνάδελφοι για να μάθουν, και αυτοι δεν θα ξέρουν τι να απαντούν....!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΟΡΘΩΝΩ

 

Ειναι ελαχιστη αμοιβη = 1400 ευρω

εισφορα ΤΣΜΕΔΕ=1400*2%=28 ευρω

εισφορα ΕΜΠ=1400*1%=14 ευρω

Χαρτοσημο = (28+14)*2,4%=1.008=1.01 ευρω

εισφορα ΤΕΕ = 1400*2.048%=28.67 ευρω

Εγω τωρα αμα κανω εκπτωση και ζηταω απο τον πελατη μαζι με ΦΠΑ 800 ευρω

οποτε

ΦΕΜ=800*0,1=80 ευρω

ΦΠΑ=800*0,23=184 ευρω

ΣΥΝΟΛΟ παρακρατησ-εισφορων-φορων=28+14+1.01+28.67+80+184=335.68 ευρω

καθαρο κερδος μηχανικου = 800-335.68=464.32 ευρω!!!!

 

 

Και ΔΕΝ έχεις υπολογίσει και τον ΕΠΙΠΛΕΟΝ φόρο που ΘΑ προκύψει να πληρώσεις με την εκκαθάριση φόρου στο τέλος της χρονιάς (λόγω συντελεστή κλίμακας).... :evil: :evil:

 

Γι αυτό μην το παραχέζουμε με εκπτώσεις......

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητησεις 800€ τελικη τιμη, τοτε εχεις 650€+ΦΠΑ

Δηλαδη το ΦΕΜ σου ειναι 65€ αντι για 80€ και ο ΦΠΑ σου εινια 150€ αντι για 184€

 

Επισης ξεχασες το σημαντικο κομματι της αμοιβης για αποτυπωση, εφοσον πας για πληρη νομιμοποιηση του αυθαιρετου, το οποιο βρισκεται εκτος σχεδιου...

 

Ασε που ακομα δεν εχει αποσαφηνιστει το θεμα του ΦΕΜ (αν θα υπαρξει, που οπως και να εχει, η θα σου επιστραφει αν εισαι πιστωτικος ή αν δεν το κατεβαλες και ησουν ανω του οριου, θα το πληρωνες με τα αλλα μαζεμενα στο τελος...)

 

Οποτε τα 465€ καθαρα του μηχανικου ειναι ολιγον τι πλασματικα....

 

Βαλε και εξοδα βενζινης, χαρτικα, αναλωσιμα.... Μη μπαινουμε σε αυτη τη διαδικασια...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, έκοβες απόδειξη 232€ και έβαζες στην τσέπη 276€. Μην το λες δημόσια διότι τα ip μας μπορούν να μας προδόσουν.

 

ας μην υπερβάλουμε.....κοβω αποδειξη για 232 και τοσα βαζω στην τσεπη.τα αλλα τα αποδίδω στο κρατος...φπα, φεμ και στο ΤΣΜΕΔΕ.αρα που ειναι η φοροδιαφυγή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.