Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γντ όμως από τη στιγμή που απελευθερωθήκαμε....το λογικό θα ήταν ΦΕΜ επί της συμφωνηθείσας

 

Το λογικό είναι ΦΕΜ και ΦΠΑ επί της συμφωνηθείσας.

 

Και όχι μόνο λογικό αλλά και συνταγματικό μια και είναι αντισυνταγματικό να φορολογείσαι επί εισοδήματος που ΔΕΝ έχεις αποκτήσει!!!

 

 

(Με εξαίρεση το σκεπτικό ότι το ΦΕΜ είναι προκαταβολή φόρου και ΟΧΙ τελικός φόρος για το συγκεκριμένο εισόδημα... άρα στο τέλος θα γίνει συμψηφισμός.

 

Για το ΦΠΑ όμως με τίποτα επί της νόμιμης!!!)

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ και το ΦΠΑ είναι επί της συμφωνηθείσας αμοιβής . Οι εισφορές υπερ ΤΕΕ ΤΣΜΕΔΕ κλπ θα είναι επι της νόμιμης εάν αυτή είναι μικρότερη από τη συμφωνηθείσα. Ν3919/11 αρθρο 7 παρ 4

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ και το ΦΠΑ είναι επί της συμφωνηθείσας αμοιβής . Οι εισφορές υπερ ΤΕΕ ΤΣΜΕΔΕ κλπ θα είναι επι της νόμιμης εάν αυτή είναι μικρότερη από τη συμφωνηθείσα. Ν3919/11 αρθρο 7 παρ 4

 

Έτσι ακριβώς!!

Link to comment
Share on other sites

...δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδέυεστε. Η κυβέρνηση έχει φρόντίσει να εξασφαλίσει τα έσοδά της, με τη δική μας ανοχή βεβαίως βεβαίως. Έχουμε και λέμε:

 

 

- Άνοιγμα Επαγγέλματος

 

Καταργώντας την ελάχιστη αμοιβή ικανοποιεί τις απαιτήσεις της Τρόικας και χαιδεύει τα αυτάκια των αδαών πολιτών, που ζητωκραυγάζουν για το "ξεβόλεμα των βολεμένων ελευθέρων επαγγελματιών μηχανικών".

 

 

- Κρατήσεις/Εισφορές/Φόροι

 

Εφευρίσκωντας τον όρο "νόμιμη αμοιβή", οι διάφορες κρατήσεις/προκαταβλητέοι φόροι (ΦΕΜ, ΦΠΑ) δε θίγονται.

 

 

- Δηλωθέν Εισόδημα Μηχανικού

 

Προκύπτει το πρόβλημα του προσδιορισμού του εισοδήματος του μηχανικού. Αν υπολογίζεται με τη συμφωνηθείσα, το κράτος θα χάσει έσοδα (αφού εμείς οι μηχανικάρες θα κάνουμε χαμηλότερες προσφορές). Αμ δε!! Πώς το λύσανε αυτό; Εύκολα. Η απάντηση είναι "Αντικειμενικά Κριτήρια".

 

Είπατε τίποτα; Συνεχίστε να τσακώνεστε ποιος θα πρωτουπογράψει.

 

Α. Ξέχασα το κερασάκι. Φυσικά, δεν ξεχάσανε να φορτώσουνε στο μηχανικό το σύνολο των αστικών και ποινικών ευθυνών. Τσάμπα μάγκες δηλαδή!!!

 

Ξυπνάτε ρε πούστ* μου...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι που δεν καταλαβαίνω είναι τα περί 15ετίας εμπειρίας. Εγώ που είμαι 1-10, θα βάλω 1-10 (232.53 €/μέρα) ή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΟΛΟΙ ΣΤΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ δλδ περίπου 600€/μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι που δεν καταλαβαίνω είναι τα περί 15ετίας εμπειρίας. Εγώ που είμαι 1-10, θα βάλω 1-10 (232.53 €/μέρα) ή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΟΛΟΙ ΣΤΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ δλδ περίπου 600€/μέρα?

 

προσωπικα θεωρω οτι ειναι σαν τιμη βάσης.δηλαδη.ενας μηχανικός με 15 χρονια εμπειρίας θέλει 2 μερες για να κανει τις εργασίες τις πρώτης υποβολής.

εσυ σαν λιγότερο έμπειρος ας πούμε θα κανεις 2,5 μερες.οποτε θα ερθει η αμοιβή στο ίδιο ποσό.ενας μηχανικός με εμπειρία άνω των 20 ετών θα κάνει λιγότερο δηλαδή 1,5 μέρα.οποτε μιλάμε για το ίδιο ποσό στην ουσία για όλους.αλλιως δεν καταλαβαίνω γιατι να επικαλεστούν μηχανικό εμπειρίας 15 ετών.μπορούσανε να μείνουν στην δήλωση του προέδρου 'αρχική υποβολή τουλάχιστον 2 ημερομίσθια'....γενικά.το δικο μου ημερομισθιο ειναι 1500*λ καποιου άλλου ειναι 2000*λ.απλα.

Link to comment
Share on other sites

θα γινει οπως και τους η/χ με 3843.....κατω 10 ετιας εβγαζε 232 ευρω......πολλοι συναδελφοι ανω 10 ετιας αντι για 1 ημερα βαζανε λιγοτερο για να βγει η αμοιβη εκει....

 

 

επισης απο την στιγμη που οριζει ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ δεν μπορει να με αναγκασει να εχω 3 μερες ωστε να βγω 3000λ οπως ο ανω 10ετιας με 2 ημερομισθια.......

 

 

το συστημα ετσι και αλλιως οτι του δωσεις το δεχεται........εγω καποιες φορες εδωσα και 400 καθαρη αξια σε 3843 με τις αναλογες κρατησεις.....

τωρα θαμαι 2 ημερομισθια κατω 10ετιας και θα δινει 2000΄λ

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θεωρω οτι ειναι σαν τιμη βάσης.δηλαδη.ενας μηχανικός με 15 χρονια εμπειρίας θέλει 2 μερες για να κανει τις εργασίες τις πρώτης υποβολής.

εσυ σαν λιγότερο έμπειρος ας πούμε θα κανεις 2,5 μερες.οποτε θα ερθει η αμοιβή στο ίδιο ποσό.ενας μηχανικός με εμπειρία άνω των 20 ετών θα κάνει λιγότερο δηλαδή 1,5 μέρα.οποτε μιλάμε για το ίδιο ποσό στην ουσία για όλους.αλλιως δεν καταλαβαίνω γιατι να επικαλεστούν μηχανικό εμπειρίας 15 ετών.μπορούσανε να μείνουν στην δήλωση του προέδρου 'αρχική υποβολή τουλάχιστον 2 ημερομίσθια'....γενικά.το δικο μου ημερομισθιο ειναι 1500*λ καποιου άλλου ειναι 2000*λ.απλα.

 

ΝΑΙ... αλλά έτσι δε θα μετράει φάκελλο και 1.400,00 (plus) κατ' ελάχιστον για είσπραξη εισφορών... ;)

 

 

Όλα για το "ζουμί" γίνονται....

Link to comment
Share on other sites

architect_duth, εσύ θα βάλεις 1.5 ημέρα x 1000 x λ = 348.80€

Ο άνω των 10 ετών θα βάλει 1 ημέρα x 1500 x λ = 348.80€

Ο άνω των 20 ετών θα βάλει 0.75 ημέρας x 2000 x λ = 348,80€

Άρα για τις 2ημέρες που λένε, όλοι θα έχουν σαν ελάχιστο (νόμιμο) 697.60€

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει ΟΛΟΙ υποχρεωτικά να έχουμε την ίδια νόμιμη αμοιβή?

 

Συγγνώμη που ρωτάω έτσι επίμονα, αλλά βλέπετε... πρώτες δουλειές ως μηχανικός!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.