Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

εγω τις θεωρω ντροπη....ελπιζω να τα γραψουν οι εφημεριδες να βγω απο την δυσκολη θεση να τα λεω εγω

 

παντα μιλαω για μικρες παραβασεις.......για μεγαλες εκτος σχεδιου κτλ καλες ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είπα το ποσό τώρα το απόγευμα σε 2 πελάτες με μικρές παραβάσεις (κλείσιμο εξώστη) και παραδόξως αντί να λυποθυμήσουν μου απάντησαν "είναι αδικία αλλά αφού έβαλαν τόση ελάχιστη, τι να κάνουμε, αν δεν αλλάξει κάτι θα πάμε με αυτή". Πάντα τέτοια! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα!

 

Ο 3843 απαιτόυσε ελάχιστη εργασία μηχανικού (πιο πολύ δουλειά ήταν το χαρτομάνι και τα σούρτα φέρτα στις πολεοδομίες και τις εφορίες) και η αμοιβή των 232 ανταποκρινόταν σε αυτό.

 

Ο 4014 έχει μια ευρεία γκάμα περιπτώσεων που ξεκινάει απο δουλειά όπως στον 3843 και καταλήγει σε πολλά τ.μ., στατικές επάρκειες, αποτυπώσεις, τοπογραφικά κλπ κλπ.

 

1400 Ευρώ για να ρυθμίσεις έναν εξώστη είναι γελοία αμοιβή.

 

1400 Ευρώ όμως για να ρυθμίσεις ένα τριόροφο εκτός σχεδίου χωρίς Ο.Α. είναι μάλλον οριακά.

 

Και αναρωτιέμαι:

Πες ότι έχεις περίπτωση εξώστη.

Πληρώνεις τις ληστρικές κρατήσεις επί της νόμιμης αμοιβής, και συμφωνείς αμοιβή για 400 ευρώ και κόβεις την ανάλογη ΑΠΥ. Μπορεί να σου δημιουργήσει το ΤΕΕ πρόβλημα λόγω της θεωρητικής τεράστιας διαφοράς της συμφωνειθήσας αμοιβής απο τη νόμιμη;

 

Η ενοια τακτοποιηση εξωστη ειναι γελοια απο μονη της.Υπαρχει μηχανικος που θα κανει τακτοποιηση εξωστη?

Link to comment
Share on other sites

Κλεισμένος εξώστης φυσικά και θα γίνει...γιατί όχι? σοβαρή παράβαση είναι...Εξώστης λίγο μεγαλύτερος από ότι στην άδεια δν ξέρω πως θα το χειριστούμε....

Link to comment
Share on other sites

Η ενοια τακτοποιηση εξωστη ειναι γελοια απο μονη της.Υπαρχει μηχανικος που θα κανει τακτοποιηση εξωστη?

 

γελοια αλλα τι να κανεις?

 

 

εχω 10 και περιμενω αλλους 5.....

και 5 παραπανω μετρα εξωστη.....

 

 

δουλεια ειναι και αυτα.....

Link to comment
Share on other sites

μουχουν ζητησει για εξωστη με παραπανω μετρα εκει πουταν ΤΡΥΠΕΣ.....και ακομα περιμενει να ριξω την δηλωση....

 

με το πτυχιο μου @@@@ δεν κανω...με αυτο ζω...δεν ειμαι χομπιστας

Link to comment
Share on other sites

αν σου ζητήσουν βεβαίωση μη αυθαιρεσίας σε κατοικία με παρανόμους εξώστες θα τη δώσεις?

 

για εξωστη που επρεπε να γινει 2μ και εγινε 2,5μ θα δωσω.και δεν θα ρωτησω και κανεναν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για εξώστη που ήμουν επιβλέπων σε δευτερο όροφο στο αρχιτεκτονικό ήταν δύο κομμάτια (είχαν 50 πόντους απόσταση) στο σιδέρωμα έγινε μια χαρά μπαλκονάρα!!Φυσικά και θα υπογράψω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.