Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Terry η ΕΤΕ μου ειπε οτι εχει εντολη να δεχεται και ποσα μεγαλυτερα της νομιμου αλλα οχι μικροτερα...

 

Και να δωσω παραδειγμα...

 

Βγαζω εντολη πληρωμης για ΠΕΑ που η πληρωμη γινεται βασει εμβαδου, με 2€/τ.μ. αλλα εγω θελω να χρεωσω παραπανω χρηματα τον πελατη μου...

Για να μου δεχθει το ποσον που θελω εγω, θα πρεπει να αλλαξω το εμβαδον, εισαγοντας εσφαλμενα στοιχεια του εργου....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα μεγαλυτερα δεν ξερω, αλλα ισως ειναι και λογικο..

Αλλα για μικροτερα ειναι ΛΑΘΟΣ, το λεω κατηγορηματικα...

 

Στην περιπτωση σου πας στο ΤΕΕ και σου βγαζει εντολη πληρωμης για οτι ποσο θες...

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεγαλυτερα δεν ξερω, αλλα ισως ειναι και λογικο..

Αλλα για μικροτερα ειναι ΛΑΘΟΣ, το λεω κατηγορηματικα...

 

Στην περιπτωση σου πας στο ΤΕΕ και σου βγαζει εντολη πληρωμης για οτι ποσο θες...

,

Αν ενα σπιτι 75τ.μ. εχει 150€+ΦΠΑ, ητοι 184,50€ ελαχιστη αμοιβη κι εγω θελησω να παρω απο τον πελατη μου 200€+ΦΠΑ, πρεπει να δηλωσω οτι ειναι 100τ.μ. αντι για 75τ.μ.

 

Δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι σωστο η οχι, παντως εγω βγαζω εντολη πληρωμης για τα νομιμα και καταθετω τα συμφωνηθεντα, εφοσον αυτα ειναι μεγαλυτερα των νομιμων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα να πειραξεις τα τμ..

Ειπα να πας στο ΤΕΕ με την εντολη πληρωμης και να ζητησεις νεα εντολη με το ποσο που θες...

Link to comment
Share on other sites

Live απο την ημεριδα στην Πατρα:

Ο κ. Καρατσωλης ο νομικος συμβουλος του ΤΕΕ ειπε ξεκαθαρα οτι στο ΠΔ που ετοιμαζεται το ΦΕΜ θεωρειται εισφορες-κρατησεις και θα υπολογιζεται απο τις νομιμες αμοιβες.

Με τις υγειες μας!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το μυαλο του και μια λυρα πες του..

Αν θες και σε πμ σου στελνω και το ονομα μου να του το πεις επωνυμως...

 

Τι δουλεια εχει ο δικηγορος με τα λογιστικα??????

Link to comment
Share on other sites

Το μυαλο του και μια λυρα πες του..

Αν θες και σε πμ σου στελνω και το ονομα μου να του το πεις επωνυμως...

 

Τι δουλεια εχει ο δικηγορος με τα λογιστικα??????

Aν εισαι ακομα μεσα, μπες εδω και ρωτα:

http://livelooq.com/watch/teewebcast2011

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό ονομάζονται και ''νόμιμες'', όχι γιατί προβλέπονται απαγορευτικα και μόνο αυτές αλλά γιατί αυτές θεωρούναι η βάση για κάθε είδους αμοιβή και παραθέτω από τον 3919:

 

Οι αναφερόμενες στο π.δ. 696/1974 «ελάχιστες αμοιβές»

ή «αμοιβές» νοούνται εφεξής ως νόμιμες αμοιβές κατά την

έννοια της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ίδιου διατάγ−

ματος όπως αντικαθίσταται με την παράγραφο 8 και, πέραν

της λήψεως υπόψη για τον υπολογισμό νόμιμων εισφορών

και δικαιωμάτων από το Τ.Ε.Ε. κατά την προηγούμενη πα−

ράγραφο, λαμβάνονται επίσης υπόψη από τα δικαστήρια

κατά την εκδίκαση διαφορών από αμοιβές μηχανικών για

την παροχή εργασίας σύμφωνα με τα άρθρα 677 έως 681

του Κ.Πολ.Δ., όταν δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμ−

φωνία περί αυτών.''

 

Ας έρθει να μου ζητήσει οποιοσδήποτε συμφωνητικό για τη νόμιμη. Ακόμα και στα δικαστήρια όταν δεν υπάρχει οτιδήποτε άλλο θεωρούν ότι έχεις λάβει τη νόμιμη. Οπότε και από τη στιγμή που έχει γίνει κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ, δε χρειάζεται κανένα απολύτως συμφωνητικό για τη νόμιμη πόσο μάλλον για το 323,53 του 3843.

Φυσικά εννοείται ότι και στην ΑΠΥ σου θα είναι η νόμιμη αμοιβή έτσι;

 

Σωστά τα λες, αλλά διαβάζεις τον 3919 αποσπασματικά. Και στο 7ο άρθρο παρ. 1α λέει πότε κάνουμε σύμβαση. Εκεί δεν αναφέρει καμμία σχέση μεταξύ συμβατικής και νόμιμης αμοιβής. Το άρθρο που παρέθεσες έχει χρήση όταν δεν προκύπτει έγκυρη συμφωνία.

 

Να ρωτήσω και κάποια πράγματα:

1.Σε ποιά περίπτωση πρέπει να κάνουμε ιδιωτικό συμφωνητικό?Αν δεν εισπράξουμε τη νόμιμη μόνο ή πάντα?

 

2.Τι αναγράφεται σε αυτό?Περιλαμβάνει μόνο Α`Φάση ή και τις δυο? Σε όλες τις περιπτώσεις κατ`εμε πρέπει να μπεί αμοιβή αποτύπωσης αρχιτεκτονικών τουλ. για τα τις αυθαίρετες κατασκευές και σε αρκετές περιπτώσεις έχουμε και αποτύπωση στατικών. Βάζετε και τις έξτρα χρεώσεις στο συμφωνητικό ή θα γίνει και νεο αργότερα?....

 

3.Σε περίπτωση που συμμετέχουν 2-3 διαφορετικοί μηχανικοί σε κάποια δήλωση τι γίνεται? 1000λ για τον καθένα ή δια 3?Λογικά στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ θα μπαίνουν απο εναν μηχανικό,ώστε να υπάρχει ενα Α/Α για κάθε έργο...π.χ. τάδε αποτύπωση αρχιτεκτονικών,τάδε τοπογραφικό,τάδε αποτύπωση στατικών κτλ....επίσης που θα φαίνεται η αμοιβή του μηχανολόγου για την τεχική έκθεση? οεο?

 

Θεέ μου τι μύλος είναι αυτός.....?...........

 

Προσωπικές απαντήσεις

1. Πάντα για εργασίες που καλύπτει ο Ν696/74

2. Δεν υπάρχει Α' και Β' φάση για την εργασία του μηχανικού. Αυτό που έχουν γράψει είναι για να "δικαιολογήσουν" τα 4.5ΗΜ. Η αμοιβή είναι μία και αφορά την κατάθεση της αίτησης και την εκπόνηση των συνοδών μελετών.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενα σπιτι 75τ.μ. εχει 150€+ΦΠΑ, ητοι 184,50€ ελαχιστη αμοιβη κι εγω θελησω να παρω απο τον πελατη μου 200€+ΦΠΑ, πρεπει να δηλωσω οτι ειναι 100τ.μ. αντι για 75τ.μ.

Δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι σωστο η οχι, παντως εγω βγαζω εντολη πληρωμης για τα νομιμα και καταθετω τα συμφωνηθεντα, εφοσον αυτα ειναι μεγαλυτερα των νομιμων...

Και γιατί δε βγάζεις ''σωστή'' εντολή πληρωμής και πληρώνεις με βάση αυτή ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ και στην απόδειξη που θα κόψεις γράψεις

1) εργασία τάδε 150€

2) λοιπές υπηρεσίες μηχανικών 50€ (τι υπηρεσίες; συμβουλές διακόσμισης...)

ΦΠΑ 46€ φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Aν εισαι ακομα μεσα, μπες εδω και ρωτα:

http://livelooq.com/.../teewebcast2011

 

Τι να ρωτήσει; Αυτό που λέει ο φορολογικός νόμος; Ένα πράγμα είναι σαφές και βρέθηκε δικηγόρος να το αμφισβητήσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.