Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Τι γραφω λαθος ρε Τερυ....

Οτι κι εσυ γραφω....

Μαλλον κουραστηκες και δε διαβαζεις καλα....

Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά είχε ελάχιστη 232,53 + ΦΠΑ. Εδώ εχει 1 ημέρα(για 15 ετίας) (και του φτάνει εκτός αν κωλοβαράει και την αυτοψία τη θεωρεί βόλτα και φάει όλη τη μέρα) άλλο αν αντιφάσκουν.

''Το ίδιο ισχύει, αν απαιτείται αποτύπωση του κτιρίου ή μελέτη στατικής επάρκειας''

Πού το είδες αυτό Inzaghi?

To επισήμως!!! μ' άρεσε!!! Μα αυτοί κρύβονται πίσω από τα λόγια τους.

Όπως και να 'χει μας δουλεύουν, ας τους δουλέψουμε και μεις.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Τι γραφω λαθος ρε Τερυ....

Οτι κι εσυ γραφω....

Μαλλον κουραστηκες και δε διαβαζεις καλα....

 

Συμφωνουμε..

 

Ειπαμε...

Για τον Ν4014

1. 6750λ ταριφα για καθε αιτηση.. Ειναι η σημαια που λενε και οι ταριφες..

2. Αμοιβη αποτυπωσης

3. Αμοιβη τοπογραφικου+εξαρτηση

4. Αμοιβη αποτυπωσης και ελεγχου στατικων ΟΤΑΝ απαιτειται..

5. Αμοιβη 1.5 μερες για ελεγχο ΗΜ ΟΤΑΝ απαιτειται..

 

 

ΥΓ. Για οτιδηποτε αλλο τα παραπονα σας στο ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

επειδη μπορει να τυχει τελικα και τα 1500 λιγα ειναι........εχεις τους κωδικους αναγκαστικα μονο εσυ.....και το παει με 36 δοσεις !!!! αντε εκτυπωνε καθε μηνα και να του στελενεις το χαρτι η κατεβαζετο στην καλυτερη και στελνετο με μαιλ

Link to comment
Share on other sites

Mε βάση ποιο νόμο το ΤΕΕ ορίζει ως ελάχιστη αμοιβή τα 6750λ. Υπάρχει κανένα Π.Δ. για αυτό;

Ως ελάχιστη υπάρχουν μόνο τα 5.000λ.

Kαι γιατί ο μηχανικός με 7ετή εμπειρία να χρειάζεται 6,75 μέρες και 15ετίας να χρειάζεται 4,5 μέρες.

Υπάρχει ένα κενό. Αυτή η αμοιβή είναι αυθαίρετη και δε στηρίζεται σε κάποιο νομικό υπόβαθρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη μπορει να τυχει τελικα και τα 1500 λιγα ειναι........εχεις τους κωδικους αναγκαστικα μονο εσυ.....και το παει με 36 δοσεις !!!! αντε εκτυπωνε καθε μηνα και να του στελενεις το χαρτι η κατεβαζετο στην καλυτερη και στελνετο με μαιλ

Επείδή έχω εξάγει ήδη την πρώτη τριμηναιά δόση για πελάτη μου, νομίζω ότι μπορέις να τυπώσεις και τις 12 εντολές ανα πάσα στιγμή αν θές (εννοώ σε περίπτωση 3μηναίων δόσεων)... του τα δίνεις δηλαδή όλα μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το 5000λ έχει καταργηθεί με τον Ν3919/11 από 24/6/11 για αυτό και η ΔΟΥ ζητάει κατάσταση με τα συμφωνητικά από 1/7/11 και μετά._

9. Το πρώτο και το δεύτερο εδάφιο της παρ. 7 του άρθρου 3 του π.δ. 696/1974 καταργούνται.
Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ελάχιστη αμοιβή πλέον και τουλάχιστον για τα αυθαίρετα. Για τις υπόλοιπες εργασίες πρέπει να ενημερωθούν οι πολεοδομίες για τον έλεγχο, δηλαδή ότι δεν θα ζητάνε το καταθετήριο στην ΕΤΕ και ως προς το ΦΕΜ*.

Τα χρήματα που πραγματικά παίρνεις είναι ελεύθερα ή "ελεύθερα?".

 

Η αμοιβή είναι νόμιμη και για να υπολογίζονται τα ποσοστά 2% υπερ τεε, 2% τσμεδε και 1% για το εμπ.

Δεδομένου ότι ελάχιστοι ως κανείς δεν θα πάρει ποτέ ξανά πάνω από την νόμιμη, πόσο μάλλον να τα πάρει και να πει ότι τα πήρε, τα πράγματα για εμένα είναι ή καλύτερα ήταν πολύ ξεκάθαρα.

 

Βγάζουμε την αμοιβή για τη δήλωση του αυθαιρέτου που βγαίνει για όλους το ίδιο (1569,58 + φπα) από το σύστημα του τεε. Μέσα στο το ίδιο έργο βάζουμε τις αμοιβές αποτύπωσης αρχιτεκτονικών, τυχόν τοπογραφικού, και τυχόν μελέτης φέροντος υπάρχοντος, με βάση τις επιφάνειες των αυθαιρέτων.

Υποβάλουμε το έργο και βγαίνει η νόμιμη αμοιβή με την οποία θα πληρώσουμε τα παραπάνω ποσοστά.

 

Φτιάχνουμε συμφωνητικό με τον πελάτη όπου αναγράφεται η νόμιμη και η συμβατική δηλαδή αυτή που πήραμε.

 

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα:

Το καταθέτουμε σε τεε και εφορία.

Το τεε αν κρίνει πως η έκπτωση είναι μεγάλη σε καλεί σε απολογία, άσχετα με τον αν έχει πάρει το ποσοστό του, αλλά αφού το λέει ο νόμος μπορεί ενδεχομένως και να το κάνει... Πάνω σε αυτό ίσως πρέπει να πούνε επίσημα τι θεωρούν λογική έκπτωση και τι όχι αλλά και αυτό είναι παράλογο σε σχέση με την "ελεύθερη" αμοιβή.

 

Η εφορία παίρνει το συμφωνητικό και περιμένει να πάρει τιμολόγιο και φόρους φπα και φόρο εισοδήματος μέρος του οποίου είναι το φεμ, αν και με μια άλλη παρερμηνεία η εφορία θα μπορεί να σου αναπροσαρμώσει το τιμολόγιο κατά την κρίση της και με βάση τη νόμιμη..... Και ρωτώ σε πιο άλλο επάγγελμα γίνεται αυτό?

 

Τώρα αρχίζουν τα κουφά:

Κάποιοι φωστήρες κατά καθαρή παρερμηνεία του 3919 θεώρησαν το φεμ ως εισφορά κατά την έννοια της παρ 4 του άρθρου 7 του 3919 και άρχισαν να διαδίδουν πως θα πληρώνουμε φεμ επί της μεγαλύτερης – νόμιμης αμοιβής.

Αυτό το πράγμα δεν έχει κανένα νόημα, αφού το φεμ από όσο γνωρίζω δεν προκύπτει από τον κώδικα αμοιβής των μηχανικών ως εισφορά, αλλά από τον κώδικα φορολογίας ως προκαταβολή φόρου εισοδήματος.

Εφόσον πρόκειται να φορολογηθείς επί των τιμολογίων σου που αναγράφουν την συμβατική τιμή πιο το νόημα να προκαταβάλεις φόρο για ένα άλλο ποσό?

Απ’ την άλλη και να δώσεις περισσότερα μπροστά σου θα τα βρεις, αλλά ως τώρα τιμολόγιο φπα και φεμ ήταν ένα πακέτο αλληλένδετων πραγμάτων που είχαν και έχουν να κάνουν με θέματα φορολογίας και όχι αμοιβών. Στην τελική θα μας πουν να πληρώσουμε και φπα επί της νόμιμης και να φορολογήσουν και επί της νόμιμης, δηλαδή θα καταλήξουμε σε ότι γίνονταν με τις παλιές παράνομες εκπτώσεις. Σε αυτή την περίπτωση όμως ο 3919 θα είναι τελείως παρωδία, με ότι συνέπειες έχει αυτό….

 

Δεν ξέρω πόσοι έχετε ασχοληθεί με το θέμα, αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να ακούσω τις γνώμες σας.

 

Εγώ πάντως αύριο θα πάω να καταθέσω φεμ επί της συμβατικής που είναι και το τιμολόγιό μου για να είμαι οκ και ας με περάσουν και πειθαρχικό επειδή πήρα 1000€ αντί για 2000€ σε λιγότερο από τρία 8ωρα για ένα αυθαίρετο. Αλλά κανείς δεν ήρθε να με ρωτήσει και να με προστατέψει όταν δούλευα ένα μήνα για αυτά τα λεφτά και πλήρωνα και το τσμεδε από μόνος μου.

 

Για επανέρθω στο θέμα και να απαντήσω μια ερώτηση παραπάνω σχετικά με ποιόν νόμο χρησιμοποίησε το τεε για να βγάλει την νόμιμη?

Το τεε αγαπητέ φίλε νομοθετεί από μόνο με βάση το πόσα έλειπαν απ’ τα ταμεία του. Οπότε σου λέει υπολογίζω να έχουμε τόσα αυθαίρετα, για να βγάλουμε τόσα μέσω του 2% τώρα που δεν κινείται τίποτα στην αγορά πρέπει να καθορίσω την αμοιβή για τα δικαιώματά μου εκεί ψηλά. Οπότε και καταλήξαμε να ζητάμε 2 χιλιάρικα κάνοντας δουλειά γραφείου από τον καναπέ ενώ στον 3843 παίρναμε 2-3 κατοστάρικα τρώγοντας μέρες στις πολεοδομίες!

Σημειώτεον ότι αυτές οι εν ήδη ελάχιστες δεν κυκλοφορούν υπογεγραμμένες……….

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα τουλάχιστον για εμένα.

 

sorry για το μεγάλο post.

Edited by arxrts
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.