Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μηχανικός υπάλληλος πολεοδομίας Αγ. Παρασκευής αρνείται να δεχτεί κατάθεση αμοιβής μηχανικού αν δεν έχει γίνει στην ΕΤΕ. Πώς το αντικρούω αυτό με δημόσιο έγγραφο; Πρώτη φορά μου συνέβη, σε Βάρη & Γλυφάδα τα δέχτηκαν μια χαρά από άλλη τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου ζητάει κατάθεση αμοιβής και όχι τις εισφορές? Που το γράφει αυτό? Να σου το πεί ευτός.

Link to comment
Share on other sites

Να του πεις να ...αλλάξει δουλειά, τώρα με τις "απολύσεις" στο δημόσιο.....

Link to comment
Share on other sites

Και τις εισφορές ζητά (προς ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ που είναι πληρωμένες) αλλά ζητά κατάθεση στην ΕΤΕ και αυτό είναι το θέμα.

 

Μέχρι πάντως να αλλάξει δουλειά, αυτός έχει το μαχαίρι και το πεπόνι. Υπάρχει κάποια παράγραφος στον 3919 (απ'όσο διαβασα το νόμο δε το βρήκα) ή κάποια εγκύκλιος που να αναφέρεται ρητά το ζητούμενο; διότι πλέον δε ξέρω τί σκατά να κάνω, να τραβήξω τα λεφτά από την άλλη τράπεζα και να κάνω άλλη κατάθεση στην ΕΤΕ; Και άμα την κάνω, πως διασφαλίζω πως δε θα μου παρακρατηθεί για δεύτερη φορά εισφορά ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ; για να μην πω για την εισφορά ΤΕΕ, που δε ξέρω αν καταχρηστικά συνεχίζεται και γίνεται. (έχω μόνο λογαριασμό μηχανικού στην ΕΤΕ και όχι ιδιώτη)

Link to comment
Share on other sites

(Εβαλα το ιδιο post και στο "Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014" αλλά νομίζω εδώ ειναι το καταλληλο θεμα, sorry για τη διπλή ανάρτηση)

 

Στο συστημα των αμοιβών, για την τεχνική έκεθση η/μ βάζουμε την ομάδα και το μηχανολόγο  ακολουθούμε την ιδια διαδικασια για τον μηχανολογο, δηλαδη εργασιες για ρυθμισεις με τον 4014, μετα ημερες απασχολησης 2,25 και στα ποσοστα 75% σε εμας και 25% στο μηχανολογο.

Σωστα?

Εγω παντως κανω ολα τα παραπάνω και οταν παω να κανω υποβολη μου βγαζει το εξης μύνημα

:- Η εργασία "ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν. 4014/2011 (1-10 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)" έχει μικροτερη τιμή στο πεδίο "Μονάδες" από την ελάχιστη επιτρεπόμενη.

 

 Μπορει να φανταστει κανεις τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα βάλω και για πολ.μηχ και για μηχ.μηχ 6,75 μερες απασχόλησης? Και βαζοντας τα ποσοστα 75%-25% αντιστοιχα , θα μοιραστει και η αμοιβη?δηλαδη χοντρικα 1600 για πολ.μηχ και 533 για μηχ μηχ?

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

Και τις εισφορές ζητά (προς ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ που είναι πληρωμένες) αλλά ζητά κατάθεση στην ΕΤΕ και αυτό είναι το θέμα.

 

Μέχρι πάντως να αλλάξει δουλειά, αυτός έχει το μαχαίρι και το πεπόνι. Υπάρχει κάποια παράγραφος στον 3919 (απ'όσο διαβασα το νόμο δε το βρήκα) ή κάποια εγκύκλιος που να αναφέρεται ρητά το ζητούμενο; διότι πλέον δε ξέρω τί σκατά να κάνω, να τραβήξω τα λεφτά από την άλλη τράπεζα και να κάνω άλλη κατάθεση στην ΕΤΕ; Και άμα την κάνω, πως διασφαλίζω πως δε θα μου παρακρατηθεί για δεύτερη φορά εισφορά ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ; για να μην πω για την εισφορά ΤΕΕ, που δε ξέρω αν καταχρηστικά συνεχίζεται και γίνεται. (έχω μόνο λογαριασμό μηχανικού στην ΕΤΕ και όχι ιδιώτη)

Η εισφορα υπερ ΤΣΜΕΔΕ δεν ειναι αυτοματη.....Το υπερ ΤΕΕ ξεχνατο....
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα βάλω και για πολ.μηχ και για μηχ.μηχ 6,75 μερες απασχόλησης? Και βαζοντας τα ποσοστα 75%-25% αντιστοιχα , θα μοιραστει και η αμοιβη?δηλαδη χοντρικα 1600 για πολ.μηχ και 533 για μηχ μηχ?

Η δουλειά του η/μ δεν είναι ξεχωριστή εργασία? Όπως πχ όταν απαιτείται τοπογραφικό, εκτός από "εργασίες για 4014" βάζουμε και το τοπογραφικό ως ξεχωριστή εργασία στο σύστημα αμοιβών έτσι ώστε ο μηχανικός που κάνει τη δήλωση 4014 να έχει το 100% της εργασίας για 4014 και ο μηχανικός που κάνει το τοπογραφικό το 100% της δικής του εργασίας. Και παίρνει ο καθένας την αμοιβή του με βάση αυτές τις εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά του η/μ δεν είναι ξεχωριστή εργασία? Όπως πχ όταν απαιτείται τοπογραφικό, εκτός από "εργασίες για 4014" βάζουμε και το τοπογραφικό ως ξεχωριστή εργασία στο σύστημα αμοιβών έτσι ώστε ο μηχανικός που κάνει τη δήλωση 4014 να έχει το 100% της εργασίας για 4014 και ο μηχανικός που κάνει το τοπογραφικό το 100% της δικής του εργασίας. Και παίρνει ο καθένας την αμοιβή του με βάση αυτές τις εργασίες.

Δεν εχω βρει πουθενα εργασια η/μ για 4014 ως ξεχωριστή εργασια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.