Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Προσωπικά για περιπτώσεις κτισμάτων άνω των 50τμ θεωρώ τα ποσά λογικότατα {700+38%(περίπου κρατήσεις & φόροι)=966ευρώ για κάθε φάση της υποβολής}, δεν είναι μονο ο κόπος, οι επιστημονικές γνώσεις ή οι εργατοώρες που έχουμε φάει να ενημερωθούμε, είναι στην μέση και η μεγάλη ευθύνη, μην το ξεχνάμε αυτό...

Άν τώρα τα κτίσματα είναι κάτω των 50τμ θα κάνω συμφωνητικό για μείωση κατα 20% λόγω μειωμένης απαιτούμενης εργασίας...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με μια δοκιμή στο σύστημα αμοιβών που ισχύει στο ΤΕΕ για 40τμ αυθαίρετο εκτός σχεδίου χωρίς άδεια με εργασίες: τοπογραφικό και αποτύπωση ατχιτεκτονικών + 4ημερομήσθια μου έβγαλε 1450+ΦΠΑ 333,33 και το θεωρώ λογικό και προσιτό.

 

παρατηρήσεις:

-έβαλα ημερομήσθιο μηχανικού από 1-10 χρόνια(όλοι τόσο θα βάζουμε όπως στους Η/Υ δηλ 2*232,54)

-θα εκδίδουμε 1 αμοιβή που θα συμπεριλαμβάνει το τοπογραφικό (γύρω στα 400 έβγαλε σε εμένα για 5 στρ και θα κανονίζεται το θέμα με τον τοπογράφο-αλλιώς θα πάει+1100μόνο του τοπογράφου)

 

πώς σας φαίνεται, κάντε κι εσείς μια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω τοπογραφικό έτοιμο? Απλά βάζω στο σύστημα το όνομα του μηχανικού και γλιτώνει ο πελάτης την αμοιβή του?

Link to comment
Share on other sites

τι τοπογραφικο εβαλες? αυτο που βαζουμε για την εκδοση αδειων ?"πολυγωμονετρια μονο και επιφανεια ?

αυτα τα 4 ημερομησθια ειναι αυτα που αντιστοιχουν στις 2 φασεις? δλδ τα 1450 ειναι η καθαρη αμοιβη για ολη την διαδικασια?νομιζω οτι αυτο θα ηταν και το πιο λογικο.

Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα:

ΥΠΟΓΕΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ Τιμη Ζωνης 800 ευρω (καπου στη Χαλκιδικη) 26m^2 (εσωτερικο εμβαδον) που εχει μετατραπει σε κατοικια και εχει διαφοροποιηση σταθμης εδαφους απ εξω 1,39m με 75m^2 εδαφος που εχει αφαιρεθει:

με 4014 κανουμε αλλαγη χρησης, 139cm (<20% επιτρεπομενου υψους) υπερβαση καθ' ύψος, υπερβαση δομησης στα 26m^2 και ΝΑΙ στο αλλαγη χρησης, +1 παραβαση των 500 για αλλαγη ΟΨΗΣ (παραθυρα που εγιναν μπαλκονοπορτες), αναλυτικος προυπολογισμος για εκσκαφη 75m^2 απο το excel αναλυτικου προυπολογισμου που κυκλοφορει για γαιωδες εδαφος = κατι σε 129 ευρω (αν θυμαμαι καλα)<5000 ευρω αρα +1 παραβαση των 500 ευρω.

(εννοειται επικρατουσα χρηση αλλη κατοικια καθως χρησιμοποιειται για Β κατοικια και Ειδος χρησης Αλλη κατοικια επισης, ΥΔ <50%, παλαιοτητα απο 83 εως 2003, ΥΔ βοηθ.Χωρων=26m^2)

Συνολο προστιμου=2048 ευρω με 20% εκπτωση = 1638.66 ευρω

Ειναι ελαχιστη αμοιβη = 1400 ευρω

εισφορα ΤΣΜΕΔΕ=1400*2%=28 ευρω

εισφορα ΕΜΠ=1400*1%=14 ευρω

εισφορα ΤΕΕ = (28+14)*2,4%=1.008=1.01 ευρω

Εγω τωρα κανω εκπτωση και ζηταω απο τον πελατη μαζι με ΦΠΑ 800 ευρω

οποτε

ΦΕΜ=800*0,1=80 ευρω

ΦΠΑ=800*0,23=184 ευρω

ΣΥΝΟΛΟ παρακρατησ-εισφορων-φορων=28+14+1.01+80+184=307.01 ευρω

καθαρο κερδος μηχανικου = 800-307.01=492,99 ευρω!!!!

Οποτε μην λετε θα μας σκοτωσουν οι πελατες... Τ ***** μας θα παρουμε... Εμενα η εν λογω πελατισσα μου πε 800 ευρω θελει τακτοποιηση, Δηλωση 651/77 ΚΑΙ Βεβαιωση μη αυθαιρεσιων. Και μετα λενε πως παιρνουμε και πολλα λεφτα... Με τις υγειες μας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τι τοπογραφικο εβαλες? αυτο που βαζουμε για την εκδοση αδειων ?"πολυγωμονετρια μονο και επιφανεια ?

αυτα τα 4 ημερομησθια ειναι αυτα που αντιστοιχουν στις 2 φασεις? δλδ τα 1450 ειναι η καθαρη αμοιβη για ολη την διαδικασια?νομιζω οτι αυτο θα ηταν και το πιο λογικο.

 

Έβαλα τοπογραφικό: αποτύπωση και κτηματογράφηση με υψόμετρα αυτό μου είπε να βάλω ο τοπογράφος αυτό λέει είναι του κτηματολογίου που ζητάνε

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "αποφασίσαμε" ότι το τοπογραφικό και η αποτύπωση πηγαίνουν ΕΞΤΡΑ από τις τουλάχιστον 4 μέρες?

 

Επίσης, θα μπορούμε εμείς οι νέοι να βάζουμε 1-10 ή ΟΛΟΙ 15 χρόνια υποχρεωτικά?

Link to comment
Share on other sites

bluesman2002

 

Εάν εσύ δεχτείς με όλα αυτά να πάρεις μόνο τόσα τι να σ πω???

Με τις υγείες σου...

 

Τελικά το "αποφασίσαμε" ότι το τοπογραφικό και η αποτύπωση πηγαίνουν ΕΞΤΡΑ από τις τουλάχιστον 4 μέρες?

 

Επίσης, θα μπορούμε εμείς οι νέοι να βάζουμε 1-10 ή ΟΛΟΙ 15 χρόνια υποχρεωτικά?

 

το ΤΕΕ το ανακοίνωσε

 

απο αυτά παντως που ανακοίνωσε το ΤΕΕ :

Για την ολοκλήρωση Α φάσης 2 εργασιμες μέρες

Για την ολοκλήρωση Β φάσης 2 εργασιμες μέρες

συν αμοιβη τοπογραφικου

συν αμοιβη αποτυπωσης αρχιτεκτονικών.

 

Σωστα???::confused:

 

και αλλη μία ερώτηση.

Ιδιοκτήτης εχει διόροφο, με ένα διαμέρισμα στο ισόγειο και άλλο διαμέρισμα στον 1ο. Κανουμέ 2 δηλώσεις?

Το ένα διαμέρισμα φαίνεται ως Α κατοικία ενώ το αλλο όχι???

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ λάθος να συζητάμε ηδη για εκπτώσεις απο την στιγμη που είναι ασαφές ακομα και το τι θα πληρωνόμαστε.

ο συνάδερφος ας μην μπερδευει την τακτοποίηση του αυθαιρέτου με την βεβαίωση περι μη υπαρξης αυθαιρέτων κατασκευών.ειναι ξεχωριστά πράγματα.αν η πελάτισα θελει να στα πληρώσει πακέτο και τζάμπα δεν παει να πει οτι εσύ το δέχχεσε κιόλας.

να θυμίσω οτι και παλιά επαιζαν εκπτώσεις αλλα με εγκύκλιο η εφορία ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ.οποτε αν συνεχισει να ισχυει κατι τέτοι (που δεν βλέπω καποιο λόγο γιατι να παυσει να ισχύει) τι θα κάνετε όταν σας καλέσει ο καλός εφοριακός και σας πει 'δεν ξερω εγω απο χαρτιά με τον ιδιοκτήτη.εγω θεωρώ οτι πήρες την ΝΟΜΙΜΗ δηλαδή πχ 1400 ευρώ.εκοψες ΑΠΥ για 800.κλεβεις το κράτος κατα 600 ευρω.παρε προστιμακι παρε και για το φπα και περαστικά σου'

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.