Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Το θέμα να έχουμε πάρει χρήματα πέρυσι, να έχουμε κόψει ΑΠΥ και να διορθώσουμε τώρα το έργο στο ΤΕΕ ώστε να φανεί η συμβατική αμοιβή, πως θα το λύσουμε;

Μάλλον με κατάθεση μόνο του 2% στο ΤΕΕ, χωρίς εντολή πληρωμής για την ΕΤΕ.

Και το ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ κανονικά.

Κάποια άλλη άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει κανείς να βάλει συμβατική αμοιβή και ΦΠΑ σε ένα υπάρχον έργο για τακτοποίηση αυθαιρέτων σύμφωνα με τις οδηγίες που έβγαλε το ΤΕΕ; Το έκανα εγώ και όταν ξανακάνω υποβολή μου βγάζει error.

Parsing Error: Μη αποδεκτό κείμενο "" στο στοιχείο: "limit_factor1".

Το έχει βγάλει σε κανέναν άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται στην περιπτωση που εχουμε παρει προκαταβολη και εχει πληρωθει φπα και φεμ?πχ εστω για 1000 συμφωνειθησα αμοιβη , εχω παρει προκαταβολη 300 εχω πληρωσει το αντιστοιχο φπα και φεμ και εχω κοψει απυ με το ποσο αυτο.

Τωρα με την αναβαθμιση συμπληρωνουμε την συμφωνειθησα αμοιβη και το φπα .Το τεε βγαζει το ποσοστο του επι της νομιμου.Εγω θα συμπληρωσω σαν αμοιβη το υπολοιπο 700 +φπα ή 1000+φπα?'ή δεν με νοιαζει ,δεν κανω καταθεση αμοιβης ,παρα μονο τα χρηματα του τεε?

 

Επισης αν εχω πληρωθει και τα 1000 ευρω δλδ ολη την αμοιβη με απλη καταθεση σε τραπεζα το 2011, απλα καταθετω με τον κωδικο πληρωμης μονο την εισφορα , ασχετα με την αμοιβη ετσι δεν ειναι ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι ουτε καταθεση καπου?

Πουθενά!

Καμία κατάθεση!

 

Μάλλον με κατάθεση μόνο του 2% στο ΤΕΕ, χωρίς εντολή πληρωμής για την ΕΤΕ.

Και το ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ κανονικά.

Έτσι θεωρώ και γω.

 

Εγω θα συμπληρωσω σαν αμοιβη το υπολοιπο 700 +φπα ή 1000+φπα?'ή δεν με νοιαζει ,δεν κανω καταθεση αμοιβης ,παρα μονο τα χρηματα του τεε?

Επισης αν εχω πληρωθει και τα 1000 ευρω δλδ ολη την αμοιβη με απλη καταθεση σε τραπεζα το 2011, απλα καταθετω με τον κωδικο πληρωμης μονο την εισφορα , ασχετα με την αμοιβη ετσι δεν ειναι ?

Τη συμφωνηθείσα τη έβαζες και πριν τις αλλαγές, έτσι κι αλλιώς.

Στην περίπτωσή σου θα βάλεις 1000 ευρώ ή καλύτερα για όσα ευρώ κάνεις Ιδιωτικό συμφωνητικό.

Θα αποδώσεις στο ΤΕΕ το 2% της νόμιμης, στη ΔΟΥ το ΦΕΜ 10% επί της συμφωνηθείσας και Φ.Π.Α. όσο της απόδειξης που θα κόψεις.

Μην τα μπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ilias συναδελφοι,

 

δινω παράδειγμα...εχω αυθαιρετο εντος σχεδιου...συμφωνω με ιδιοκτητη για συμβατικη τιμη 900ευρω πλεον ΦΠΑ και επιπλεον (10% ΦΕΜ + 2,048% ΤΕΕ + 3,07% ΤΣΜΕΔΕ)....συνολικα 1300ευρω.

 

Παιρνω προκαταβολη 700ευρω και κοβω αποδειξη εισπραξης (μη διατρητο μπλοκ την προκαταβολη, συμβουλη απο τον λογιστη μου)

 

Λιγο πριν την οριστικη υποβολη (που εχω κρατησει ανοικτη) παιρνω και το υπολοιπο ποσο 600ευρω (που συμπεριλαμβάνει υπολοιπο συμφωνηθεισας αμοιβης 200ευρω , το Φ.Π.Α.,το ΦΕΜ και τις υπολοιπες παρακρατησεις...

 

Στο νεο συστημα αμοιβων, βγαζω εντολη πληρωμης που περιέχει (συμφωνηθεισα, ΦΠΑ επι αυτης και εισφορες υπερ ΤΕΕ) και ενημερωνω και κανω οριστικη υποβολη

 

Κοβω ΑΠΥ επι της συμφωνηθεισας πλεον Φ.Π.Α (συναρτήσει της αποδειξης πληρωμης της προκαταβολης) και πληρωνω ΦΕΜ στην εφορια...

 

Περιμενω απο το ΤΕΕ να μαθω αν πρεπει να περασω την συμβατικη αμοιβη+ΦΠΑ, απο τραπεζα, η πληρωνω μονο ΤΣΜΕΔΕ στην τραπεζα και τις εισφορες υπερ ΤΕΕ στο ΤΕΕ...

 

Εχει κανεις συναδελφος καποια παρατηρηση επι της διαδικασιας; θα εκτιμουσα παρα πολυ την αποψη σας...

Edited by cgiouvano
Link to comment
Share on other sites

οποτε ilias λες οτι θα παω στο τεε να αποδωσω το 2% και οχι στην τραπεζα με τον κωδικο πληρωμης ή μπορω να παω στην τραπεζα με το εντυπο εντολης που θα εχει τα 1000 ε φπα 230 και εισφορα υπερ τεε 20 ε και να καταθεσω μονο τα 20 ε +χαρτοσημο με τον κωδικο πληρωμης σε απλο γραμματιο εισπραξης της τραπεζας?γιατι τιθεται θεμα και τι εντυπο θα χρησιμοποιησουμε για την καταθεση της εισφορας του τεε

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

ακριβως για αυτον τον λογο dora22,

 

συμφωνω και εγω οτι δεν παμε μεσω τραπεζας και πληρωνουμε στο ΤΕΕ τις εισφορες υπερ του...

 

δεν μπορει να ετοιμασει νεο εντυπο η ΕΤΕ....ετσι δεν ειναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

και παιζει και κατι αλλο...dora22 και ilias

 

δεν μπορει να πας να πληρωσεις ενα ποσο συμβατικης αμοιβης στην τραπεζα...

 

μπορει να εχεις παρει ενα ποσο προκαταβολη πριν τρεις μηνες για παραδειγμα και να εχεις ξοδεψει το ποσο...τι δηλαδη θα πρεπει να

 

συμπληρωσεις το ποσο για να το περασεις απο ΕΤΕ για να παρει τις εισφορες του το ΤΕΕ;;;; ανήθικο....

Edited by cgiouvano
Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο αυτο , οταν εχω παρει την προκαταβολη , εχω πληρωσει το αντιστοιχο φπα , τον ιανουαριο του 12 , και τωρα δηλωσω το ποσο της αμοιβης συνολικα (μαζι με την προκαταβολη) και το φπα, δεν θα πρεπει να κοψω και αποδειξη με ολο το φπα? πως θα γινει αυτο, οταν εχη ηδη πληρωσει το φπα της προκαταβολης και εχω κοψει αποδειξη?δλδ θα χρεωθω 2 φορες το φπα της προκαταβολης? !!!!μην τρελλαθουμε , δεν μου περισσευουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.