Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Συμφωνώ κι εγώ στο ότι ο πελάτης πρέπει να ακούει μία ΤΕΛΙΚΗ καθαρή αμοιβή + ΦΠΑ. Τα του τύπου "Θέλω 1000 αλλά θα μου δώσεις και τις κρατήσεις μου και τον φόρο μου και ότι άλλο σκεφτώ και τον ΦΠΑ" μόνο καλό δεν κάνουν στο επάγγελμα.

 

Μιλάω σαν να είμαι εγώ πελάτης και πάω σε κάποιον μηχανικό. Όταν μου λέει κάτι τέτοιο, δεν μου ακούγεται καθόλου σωστό!

Σωστός! Όχι μόνο για κρατήσεις αλλά ούτε καν για ΦΠΑ. Ο πελάτης θέλει (και πρέπει) να ακούει την τελική τιμή που θα πληρώσει. Το τι θα περιέχει μέσα αυτή η τιμή δεν έχει σημασία. Αν του αρέσει θα κάτσει, αν όχι θα φύγει. Στην αρχή έλεγα στους πελάτες "η αμοιβή μου είναι Χ ευρώ συν ΦΠΑ" μέχρι που μια μέρα ένας μου είπε "τι δουλειά έχω εγώ να σου πληρώσω το ΦΠΑ?". Λες και σε ότιδήποτε αγοράζει δεν πληρώνει και το ΦΠΑ μαζί. Από τότε λέω στους πελάτες κατευθείαν το τελικό ποσό που θα πληρώσουν και τέλος.

 

Ερωτηση : εντος σχεδίου με οικ. άδεια, αυθαίρετη προσθήκη ορόφου στο δώμα.

Στη νόμιμη αμοιβή θα πρέπει να βάλουμε και αμοιβή αποτύπωσης;

Αν δεν βάλεις αποτύπωση εκεί, που θα βάλεις? Εννοείται ναι! Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Thodoris4 και architect_duth, και εγώ αυτό κάνω Ζητάω αμοιβή+ΦΠΑ και αποδίδω τις κρατήσεις μου.

Τα παραπάνω τα έγραψα επειδή γνωρίζω πως κυκλοφορεί αυτή η πρακτική, για να καταλήξω στο ότι τελικά είναι φοροδιαφυγή αν κοπεί η ΑΠΥ στο ποσό της αμοιβής μας μόνο.

 

υ.γ. Ίσως έπρεπε να ξεκινήσω το ποστ γράφοντας "Έστω ότι λέμε 1000€ αμοιβή ...."

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης κακώς πληρώνει το ΦΕΜ.

Το ΦΕΜ είναι υποχρέωση του Μηχανικού και από τη στιγμή που πληρώνεται βάσει συμφωνηθείσας δεν προκύπτει και θέμα ότι τα βγάζουμε από την τσέπη μας.

Για τις κρατήσεις, πρέπει ο πελάτης να επιβαρύνεται με το κομμάτι που του αναλογεί λόγω έκπτωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ προκύπτει ένα θεματάκι ότι έτσι θα τον επιβαρύνεις και με 23% επί των κρατήσεων.

Αλλά το ποσό (για τον 4014) είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Τι συζητάμε ρε παιδιά? Με το αφορολόγητο να έχει πέσει υπό το μηδέν και με τις εκπτώσεις που αναγκάζεσαι να κάνεις τίθεται θέμα για το ΦΕΜ? Άλλο να τα παίρνεις ακέραια από τον πελάτη. Όλα είναι θέμα συμφωνίας.

Από την άλλη όταν του λες:

"Θέλω 2100€ όλα μέσα", δεν πρέπει να ξέρει ότι στην τσέπη σου μπαίνουν 1600 και από αυτά φορολογείσαι (μπορεί και με 25%) επομένως καθαρά σου μένουν 1200€? Και μετά σου λένε: "Για μια αίτηση, 2100€?" Καταρχήν ακόμα και "μια αίτηση" να ήταν έλα κάντη εσύ ρε φίλε! Από την άλλη έχετε καταλάβει τι δουλειά απαιτείται και τι ευθύνη αναλαμβάνουμε ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω την εξής πράξη

 

Αμοιβή= (Καθαρή Αμοιβή στην τσέπη μου * Κρατήσεις Επί της νόμιμης)/0,9

Κρατήσεις Επί της νόμιμης( ΤΕΕ+ΤΣΜΕΔΕ=2,048%+3,072%=5,12%)

 

πχ Έστω ότι η νόμιμη είναι 1800€ και εγώ θέλω στην τσέπη μου να πάρω 1000€ ---->Αμοιβή= (1000+1800*5,12%)/0,9 =1213,51€

 

Άρα ζητάω από τον πελάτη

Αμοιβή :1213,51€

ΦΠΑ : 279,11€

Σύνολο:1492,62€

 

Δίνω

Κρατήσεις: 92,16 €

ΦΕΜ :121,35 €

ΦΠΑ : 279,11€

 

Και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι απλά μαθηματικά.......

Edited by vitrouvios
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και οι "μπακάληδες - συνάδελφοι" του 500 ευρώ όλα μέσα τι κάνουν τελικά; Τι βγάζουν;

 

Πάνε για 250 ευρώ καθαρά (στη δήλωση);;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όχι την μάνα τους και τον πατέρα τους.

500€=406,50€+93,50€.

ΦΕΜ=40,65€

Νόμιμη=1569,58 -> ΤΕΕ/ΤΣΕΜΔΕ=80,36€

Υπόλοιπο = 406,50-40,65-80,36=285,49€

Αν πληρώνει και τοπογράφο μάλλον βάζει και από την τσέπη.....

Ξέχασα και την εφορία......

 

Οπότε κάτι άλλο κάνουν.......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

επειδή οι σελίδες του θεματος είναι πάρα πολλές και επειδή είμαι νέα μηχανικός και δεν το γνωρίζω, μπορεί κάποιος να μου πει πως εισάγεται το τοπογραφικό σε εκτός σχεδίου περιοχή και με συντεταγμένες ΕΓΣΑ στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ μαζί με τις υπόλοιπες εργασίες για ρύθμιση αυθαιρέτου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.