Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Ρώτα τους:

"Τι νούμερο φοράτε?"

 

και αν απορήσουν πες τους:

"Δεν αγοράζετε παπούτσια κύριε! Αυτό που κάνουμε εμείς οι μηχανικοί με τα αυθαίρετα, αποτελεί μελέτη, όχι εμπόριο!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

επειδή οι σελίδες του θεματος είναι πάρα πολλές και επειδή είμαι νέα μηχανικός και δεν το γνωρίζω, μπορεί κάποιος να μου πει πως εισάγεται το τοπογραφικό σε εκτός σχεδίου περιοχή και με συντεταγμένες ΕΓΣΑ στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ μαζί με τις υπόλοιπες εργασίες για ρύθμιση αυθαιρέτου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ellena, MARIE

Νομίζω ότι το τοπογραφικό δεν το περνάμε στο σύστημα αμοιβών για τη ρύθμιση αυθαιρέτου.

Τουλάχιστον για τη μοναδική περίπτωση που ολοκλήρωσα ως τώρα (το 2011) αυτό μου είχαν πει και αυτό έκανα.

Βέβαια δεν το είχα σφραγίσει εγώ, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο...

Αν κάποιος ξέρει κάτι νεότερο ας ενημερώσει....

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

σπιτι με αδεια 100 τ.μ.

 

αυθαιρεσιες (προσθηκες και καποια τμηματα του νομιμου κτιριου με αλλαγη χρησης) 80 τ.μ

 

στους χωρους επιλεγω κατοικια >40 >150 και βαζω 80 τ.μ?

 

γνωριζει κανεις?

 

ή βαζουμε μονο τα αυθαιρετα τμ στην κατηγορια των συνολικων? δλδ 80τμ στην κατοικια>150 τμ?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν απαντήσει (τηλεφωνικά) από το ΤΕΕ ότι το τοπογραφικό , ανεξάρτητα από το αν το υπογράφουμε ή όχι εμείς, πρέπει να το δηλώσουμε στο ίδιο έργο στο σύστημα αμοιβών συμπληρώνοντας στην 'ομάδα έργου' το όνομα αυτού που το υπογράφει. Τώρα από εκεί και πέρα ούτε εγώ γνωρίζω τις εργασίες που πρέπει να εισάγουμε στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις να κόψουν τον λαιμό τους.

Ο τοπογράφος κάνει ένα τοπογραφικό σε ένα οικόπεδο με 2 ιδιοκτήτες.

Αυτός, κανονικά, θα το δηλώσει στο σύστημα και θα καταβάλλει τις οφειλές του.

Εγώ παίρνω το τοπογραφικό του και το περνάω στο σύστημα. Τι με νοιάζει εμένα αν έχει πληρώσει (που ο συγκεκριμένος έχει πληρώσει) τις οφειλές του. Τι νομίζωουν πως είναι Ο.Α. που κάθε φορά θέλει να πληρωθεί το τοπογραφικό; Έλεος με τους ανεγκέφαλους....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι χαζό... στο πρόγραμμα αμοιβών έβγαλα κατα λάθος εντολή πληρωμής, από την ενδιάμεση υποβολή. Αυτή είναι λάθος γιατί η υποβολή δεν ήταν ακόμη έτοιμη και όλα τα ποσά είναι μηδενικά! Από ότι βλέπω δεν υπάρχει τρόπος να την ακυρώσω. Μπορώ να την αγνοήσω και να βγάλω αργότερα άλλη με τα σωστά στοιχεία?

και κάτι ακόμη...εντολή πληρωμής βγάζουμε μόνο για κατάθεση στην ΕΤΕ? αν πληρώσω εισφορες ΤΕΕ στο ΤΕΕ δεν είναι απαραίτητη?

 

Edit: Και κάτι ακόμη: αυτή τη στιγμή με τις αλλαγές που έκαναν, το κάθε έργο έχει μία προσωρινή υποβολή και μία ενδιάμεση. Αν πάω στην προσωρινή και κάνω υποβολή εκ νέου, θα αντικατασταθεί η ήδη υπάρχουσα ενδιάμεση ή θα δημιουργηθεί νέα? το έχει δοκιμάσει κανείς?

Edited by kg8980
Link to comment
Share on other sites

Απο myri : "παιδία το 500άρι είναι ΨΕΜΜΑ!

 

πρώτα το τσιμπάνε και μετα ζητανε ξανά και ξανά λεφτα (+ΦΠΑ 115€, +κρατήσεις 120€, +ΦΕΜ 50€, +ό,τι άλλο του έρθει), αν ο πελάτης δεν τα δώσει κλαίει το 500άρικο

και καλά να πάθει"!

+++++1000!!!!! Εγώ τους εξηγω τί παιζει, ότι από την τελικη τιμή που ακούν μένει ένα 55-60% σε μένα, και τους προειδοποιώ για τους κινδύνους της αγοράς.

οι πιο πολλοί μενουν. κάποιοι παζαρεύουν, αλλά και αυτό στο παιχνίδι είναι.

οι υπόλοιποι συνήθως είναι οι τύποι "κοψε αυτό, μη δείχνεις αυτό, μείωσε αυτό, κλπ" οπότε μειώνεται και η στενοχώρια που έφυγαν!!!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τις αλλαγές που γίνανε στις αμοιβές, βγάζουμε εντολή πληρωμής για συμφωνηθείσα και κράτηση επί της νόμιμης και

κάνουμε κατάθεση στην ΕΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.