Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Παιζει και να εχεις δικιο..

Πολυ σωστα...

Λες γιαυτο τα τσακαλια του ΤΕΕ να μας εδωσαν τη δυνατοτητα να βαζουμε με το χερι το ΦΠΑ?????

 

 

ΥΓ. Εισαι πολυ μπροστα... Απο του 110000 μηχανικους μονο εσυ το καταλαβες... ??? Δεν κανω πλακα, ουτε ειρωνια...... !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω με ΑΝΝΕΤΑ...!!!!!!

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...

Στην αντιθετη περιπτωση θα σου πει η ΔΟΥ στο αυτι....

 

Καταθετεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ την συμφωνηθεισα + το ΦΠΑ και γραφεις και το ποσο των κρατησεων...

ΤΕΛΟΣ!!!!

 

Μπραβο ΑΝΝΕΤΑ.....!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

1. Καταλαβαίνω αλλά το έντυπο θα είναι έτσι και αλλιώς λάθος, αφού ο ΦΠΑ δεν θα αντιστοιχεί στην αμοιβή. Άρα αποδίδεις λιγότερο ΦΠΑ θα πει ο έφορος!!!

2. Ούτε και εγώ έχω. Το έχω θίξει την προηγούμενη εβδομάδα :)

 

Αυτό που είπε η ΑΝΝΕΤΑ, δείχνει σωστό. Που μπορεί όμως να προκύψει πρόβλημα;

 

Πάντως καλό είναι να μας πει όποιος έχει καταθέσει, τι κάνει το σύστημα της ΕΤΕ..

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

:) Ευχαριστώ πολύ terry για τα καλά σου λόγια. Και εμένα τώρα μου ήρθε φλασιά σκεπτόμενη να στείλω τον πελάτη να πληρώσει στην τράπεζα χωρίς να του δώσω επιπλέον χρήματα για τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν όντως το έχουν κάνει με αυτό το σκεπτικό γιατί αλλιώς θα διαφοροποιείται η συμφωνηθείσα αμοιβή του ιδιωτικού συμφωνητικού με αυτή που εισάγουμε στο σύστημα. Αν και μπορούμε να το διευκρινήσουμε στο συμφωνητικό αυτό.
Link to comment
Share on other sites

η πιστωση στον λογαριασμο ειναι λογικα η καθαρη αμοιβη, τα αλλα θα παρακρατουνται.

 

μην ειστε αφελεις, στην ελλαδα δουλευουν ολα ρολοϊ.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να συμπληρωθεί αμοιβή και φπα στις γραμμούλες κι από κάτω με το χέρι το ΤΕΕ. Το ΤΕΕ όχι από πάνω γιατί θα φαίνεται σαν να υπόκειται κι αυτό σε ΦΠΑ.

 

Αν σταθείτε από την πλευρά του τραπεζικού, η εντολή αμοιβής έχει ΕΝΑ κωδικό πληρωμής κι από κάτω αναφέρει 3 ποσά. Θα μπορούσε να αναφέρει και 15 διαφορετικά ποσά. Ο τραπεζικός χτυπάει τον κωδικό πληρωμής και κοιτάει το τελικό σύνολο. Ακόμα κι όταν σας επιστρέφει τα τυπωμένα αντίτυπα, στην εκτύπωση μόνο το συνολικό ποσό φαίνεται!

 

edit: Ο κωδικός "αναλύεται" μέσα στο τραπεζικό λογισμικό και ξέρει πόσα χρήματα αντιστοιχούν σε αμοιβή,ΦΠΑ και ΤΕΕ. Το είδα στην οθόνη του ταμία.

Edited by dimitrispsi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο φπα και η εισφορα τεε, λογικα καταχωρουνται με ειδικο κωδικο ενδοσυστηματικα, οποτε παρακρατουνται αυτοματα.

 

αν καποιος εκανε καταθεση ας μας πει τι δειχνει η κινηση του λογαριασμου.

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο πιστωνονται δυο ποσα..

Ενα η αμοιβη και ενα το ΦΠΑ....ΧΩΡΙΣΤΑ...

 

Το ΦΠΑ φυσικα ΔΕΝ παρακρατείται..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.