Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Και τώρα να ρωτήσω κάτι που το χω απορία..έχω κάνει κάποιες πληρωμές για τον 4014 με την ελάχιστη αμοιβή συμπληρώνοντας κανονικά το έντυπο αμοιβών (πριν αλλάξει το σύστημα με τις νέες εντολές που έχουν τη συμφωνηθείσα). Δεν έχω πληρώσει εισφορές σε ΤΕΕ επί της αμοιβής γιατί είχα την εντύπωση ότι γίνεται αυτόματα κράτηση του ποσού από το λογαριασμό μου κάθε φορά που καταθέτω μια αμοιβή μηχανικού.

Αυτό ισχύει ή όχι; Θα πρέπει να πληρώσω με κάποιο τρόπο αναδρομικά τις εισφορές του ΤΕΕ; :confused:

 

katero εγώ κατάλαβα πως στο άθροισμα του ποσού που καταθέτεις στο έντυπο αμοιβής αντί για το άθροισμα αμοιβη+ ΦΠΑ στο γενικό σύνολο προσθέτεις και το 32,14 και αυτό είναι το συνολικό ποσό που καταθέτεις.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

σας παραθετω το εντυπο (εχω σβησει τα προσωπικα μου στοιχεια και του ιδιοκτητη)...

 

μπορουμε να πληρωσουμε μονο τις εισφορες υπερ ΤΕΕ...αν το επιθυμουμε...

 

για την διαδικασια σε προηγουμενο post μου...

Link to comment
Share on other sites

Άρα ακόμη δε καταθέτουμε τίποτα στην ΕΤΕ περι της αμοιβής μας, απλά έγινε για να βαζουμε τις κρατήσεις εκεί.

Αυτό σημαίνει ότι τη συμφωνηθείσα τη θελει το σύστημα απλά για να το χρησιμοποιεί ως συμφωνητικό βάση όσων λέει το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

με ποια καταθεση; αυτη που εκανες;

Απλα τα ξαναγραφω για να τα βλεπουν οι συναδελφοι μηπως εχουν καποια αλλη πληροφορηση ή άποψη

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα παραπάνω, για τακτοποιήσεις αυθαιρέτων που δεν έχουμε πληρωθεί ακόμα, τι λεφτά καταθέτουμε στην ΕΤΕ? Τα 3 ποσά που είναι στην εντολή? Και αν ναι, τι συμπληρώνουμε στο έντυπο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατέθεσα και εγω πριν λίγο ήταν μικρο το ποσό και έγραψα την αμοιβη και το ΦΠΑ και πρίν το γενικό σύνολο πρόσθεσε και ο ταμίας με στυλό τίς κρατήσεις και έβγαλε γενικό συνολο όπως η εντολή πληρωμής. Το τσμεδε και εμπ ξεχωριστά όπως πρίν. Σίγουρα όμως μπορείς να πληρώσεις μόνο κρατήσεις

Την απυ πώς θα την κόψω με το σύνολο αμοιβής φπα χωρίς κρατήσεις έτσι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.