Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Απλά στην Τ.Υ. θα μιλήσεις με μηχανικό κι όχι με ... λογιστή.

Άρα, η υποχρέωσή σου να πληρώσεις εισφορές - κρατήσεις δημιουργήθηκε τώρα που πρέπει να σταλεί το ένταλμα στον επίτροπο.

Τώρα δεν υπάρχει το 2%!!! Δεν σε πιάνει κάτι με τις Οικονομικές Υπηρεσίες? Μίλα με τον επίτροπο.

 

Δηλαδή, αν μια εισφορά ήταν προ μνημονίου 1% και μετά 2%, τι θα σε βάζαν να πληρώσεις...... το 2% φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

spsonis,

δεν ξέρω αν έλυσες το πρόβλημά σου, αλλά μου ήρθε η εξής ιδέα. Ρώτα την Οικονομική Υπηρεσία,

αν το ΦΠΑ όταν πιστοποιήθηκε ο λογαριασμός ήταν 23% και τώρα (μετά Μνημονίου εποχή) πήγε στο 25% (φτου στον κόρφο μας),

τι ΦΠΑ θα σου ζητούσαν να πληρώσεις?

 

Κάπως έτσι πρέπει να αντιμετωπίσουν και το ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

spsonis και εγώ το ίδιο θέμα είχα. Μίλησα με Τ.Υ. , μίλησα με οικονομική υπηρεσία, όλοι τα ίδια. Πρέπει να πληρωθεί το 2%, αλλιώς δεν προχωράει...

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτηκα πολύ...τελικά για δηλώσεις που δημιουργήθηκαν πρίν τις 14/11/12 καταθέτουμε το 2% υπερ ΤΕΕ?

και κάτι ακόμα..για δήλωση σε προσωρινή υπαγωγη..αν οριστικοποιήσουμε τη δήλωση, χωρίς όμως να έχει εκδοθεί ακόμα εντολή πληρωμής (γράφοντας όμως τον Α/Α του έργου από το σύστημα αμοιβών στο σύστημα των αυθαιρέτων), υπάρχει πρόβλημα?Κατά την οριστικοποίηση δηλαδή πρέπει να έχει ήδη πληρωθεί ο μηχανικός, οι κρατήσεις και να έχει κοπεί και η ΑΠΥ?Παίζει ρόλο η σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψεις τον Α/Α του συστήματος αμοιβών και την αμοιβή σου, η δήλωση προχωράει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Και τα δύο τα αποφασίζεις όπως θέλεις εσύ κι αναλόγως με τις ιδιαίτερες "συνθήκες"!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

ας καταλήξουμε κάπου όλοι μαζί τι θα κάνουμε με αμοιβές και κρατήσεις, μια και τελειώνει η χρονιά και πρέπει κάποιες καταθέσεις να γίνουν άμεσα.

 

Συνοψίζω λοιπόν:

 

1. ΑΜΟΙΒΕΣ : 1α. Αν η συμφωνηθείσα είναι > 1500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ), την καταθέτουμε στην Τράπεζα

1β. Αν η συμφωνηθείσα είναι < 1500 ευρώ (μαζί με ΦΠΑ), δεν την καταθέτουμε στην Τράπεζα

 

Και στις 2 περιπτώσεις εννοείται, κόβουμε ΑΠΥ.

Τα ανωτέρω, 1α και 1β, στη φάση της ολοκληρωμένης υπαγωγής μόνο.

 

2. ΦΕΜ : Στο Σύστημα εισαγωγής στοιχείων του ΤΕΕ δεν ζητείται ΦΕΜ. Μήπως όμως επιβάλλεται από την φορολογική νομοθεσία?

Γιατί λοιπόν να προκαταβάλω τον φόρο? μόνον για να έχω να πληρώσω μικρότερο φόρο μετά την εκκαθάριση της δήλωσης?

 

3. ΤΕΕ 2% : Οχι σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν θα πληρώσω ακόμα και για τις πρό του μνημονίου ολοκληρωμένες υπαγωγές .

 

4. ΤΣΜΕΔΕ- ΕΜΠ μηχανικού 2% + 1% : Ναί σε κάθε περίπτωση.

 

Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ανωτέρω, 1α και 1β, στη φάση της ολοκληρωμένης υπαγωγής μόνο.

 

Όχι απαραίτητα. Όποτε θέλεις εσύ.

 

 

2. ΦΕΜ : Στο Σύστημα εισαγωγής στοιχείων του ΤΕΕ δεν ζητείται ΦΕΜ. Μήπως όμως επιβάλλεται από την φορολογική νομοθεσία?

Γιατί λοιπόν να προκαταβάλω τον φόρο? μόνον για να έχω να πληρώσω μικρότερο φόρο μετά την εκκαθάριση της δήλωσης?

 

Δεν είναι προαπαιτούμενο έγγραφο για το σύστημα των δηλώσεων 4014.

Πρέπει όμως να πληρωθεί από τον μηχανικό. Πληρώνεται συνήθως αφού εκδοθεί η ΑΠΥ. Καλό είναι εντός 10 - 15 ημερών. Ακόμα όμως και να πληρωθεί εντός της ίδιας διαχειριστικής περιόδου, δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν "γλυτώνεται" με τίποτα.

 

 

3. ΤΕΕ 2% : ............................. για τις πρό του μνημονίου ολοκληρωμένες υπαγωγές .

 

Δεν είναι βέβαιο. Πάντως οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ πρέπει να πληρώνονται με την έκδοση της αντίστοιχης ΑΠΥ κι αφού ΑΠΥ δεν έχει π.χ. εκδοθεί, ούτε ΤΕΕ οφείλεται. Δεν θα πληρώσω ούτε εγώ, αλλά ...."φοβάμαι" ότι, θα το βρούμε μπροστά μας και δεν θα οριστικοποιούνται οι δηλώσεις μας (λόγω έλλειψης του αντίστοιχου παραστατικού)......

 

4. ΤΣΜΕΔΕ- ΕΜΠ μηχανικού 2% + 1% : Ναί σε κάθε περίπτωση.

 

Και 2,4% επί του συνολικού ποσού αυτών χαρτόσημο.

Βεβαίως ναι σε κάθε περίπτωση...

Αλλά όταν καταργηθούν τελείως οι νόμιμες τα ποσά αυτά θα πάνε επί των συμφωνηθεισών αμοιβών κι αν αυτό γίνει π.χ. σε τρεις μήνες, τότε αξίζει τον κόπο να περιμένει κάποιος, θα έχει όφελος....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ,

σ΄ευχαριστώ για την απάντηση και τις διευκρινίσεις.

 

Αλλά όταν λές "όχι απαραίτητα, όποτε θέλεις εσύ " σχετικά με την ΑΠΥ, εννοείς ότι μπορώ και να μην κόψω ΑΠΥ άμεσα,κι ας έχει κάποιος ολοκληρωμένη υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.