Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Καλό είναι αφού έκοψες ΑΠΥ να τα πληρώσεις και ν' ανεβάσεις τα αντίστοιχα παραστατικά.

Μια δήλωση 4014 μπορεί να πάει σε οριστική υπαγωγή όταν έχει εξοφληθεί το συνολικό πρόστιμο. Η "διαδικασία" αυτή δεν έχει καμία σχέση με το ανέβασμα εγγράφων - σχεδίων κ.λπ. στο σύστημα, που πρέπει να γίνει έως 30.6.2013 (αν και το βλέπω κι αυτό "χλωμό" και οδεύον προς παράταση).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Άρα λογικά πηγαίνοντας σε οριστική υποβολή τη δήλωση, κλειδώνουν όλα τα πεδία εκτός από την καρτέλα "Αρχεία".

Link to comment
Share on other sites

...και την καρτέλα "Αιτήσεις".

 

Kαι στα "πρόσθετα στοιχεία" η συμφωνηθείσα αμοιβή, ο αριθμός ορόφων και η κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.

 

Θα ήθελα να θέσω και ένα άλλο θέμα σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών για τα αυαθίρετα.

 

Ως αρχιτέκτων,δεν μπορώ βάσει του συστήματος να υπογράψω τοπογραφικό διάγραμμα κατά ΕΓΣΑ 87 και χρειαζεται στην ομάδα μηχανικών για δική μου δουλειά, να προσθέσω και πολιτικό μηχανικό ώστε να υπογράψει αυτός το τοπογραφικό.

 

Θα χρειαστεί να έχει ξεχωριστή αμοιβή και ο πολιτικός μηχανικός ή θεωρούμαστε ομάδα και δνε χρειάζεται ξεχωριστά εκείνος να κάνει εισαγωγη στο σύστημα αμοιβών και να πληρώσει ξεχωριστή δική του αμοιβή στην Εθνική? Γιατί, εάν χρειάζεται και δεύτερη αμοιβή, δημιουργείται πρόβλημα με τον πελάτη και τα ποσά που έχουμε συμφωνήσει.

 

Αν γνωριζει κάποιος και το έχει ήδη κάνει ας μας ενημερώσει για την διαδικασία, γιατί είναι ένα πρόβλημα που θα το συναντήσουν όλοι οι αρχιτέκτονες στις εκτός σχεδίου περιπτώσεις.

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ μπορείς να ορίσεις στην ομάδα εργασίας και τον συνεργάτη σου και στη δήλωση των εργασιών να αναθέσεις στον καθένα τις αντίστοιχες εργασίες. Για τον καθένα το σύστημα εκδίδει διαφορετική εντολή πληρωμής. Όσον αφορά στο φορολογικό κομμάτι, εάν έχεις ήδη σύμβαση με τον πελάτη και έχεις κόψει και ΑΠΥ κλπ, μπορείς να κάνεις νέα σύμβαση εσύ με τον μηχανικό να τον πληρώσεις εσύ και να κόψει σε εσένα ΑΠΥ, ώστε και η αμοιβή και ο φόρος να επιμερισθεί ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολοκληρωμένες υπαγωγές του Ν. 4014 όπου έχω κόψει ΑΠΥ και έχω πληρώσει ΦΕΜ, στο σύστημα αμοιβών είμαι σε κατάσταση προς υποβολή ή σε ενδιάμεση υποβολή;

Έχει κάποια σχέση με το ότι κλείνει το έτος;

 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το σύστημα αμοιβών. Μέχρι τώρα έπαιρνα τον Α/Α και έκανα ολοκληρωμένη υπαγωγή γιατί έχω πολλές απορίες σε σχέση με τα μ² των χώρων που βάζουμε μια και κάθε περίπτωση έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες όπως πολεοδομικές παραβάσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνεις τελική υποβολή και στο σύστημα αμοιβών (όπου είσαι βέβαιος ότι, δεν θ' αλλάξεις κάτι).

Να εκτυπώσεις τις τελικές υποβολές και μαζί με τις συμβάσεις σου με τους πελάτες να τις ανεβάσεις στο σύστημα αμοιβών.

Όχι βεβαίως ότι, σε αναγκάζει κανείς.....

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, έχεις δίκιο, αυτή είναι η σωστή διαδικασία, απλά το ερώτημα μου αφορά το αν θα πρέπει να κάνω αυτή τη δουλειά εντός του 2012; (θα μου πεις, ας πρόσεχες!!)

 

Όταν λες τις τελικές υποβολές εννοείς πως στο σύστημα αμοιβών εκτός από τις συμβάσεις, πρέπει να ανεβάσω και το πεντάφυλλο pdf;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να το κάνεις εντός του 2012.

Όχι δεν εννοώ το 5σέλιδο pdf της δήλωσης αλλά, τη σύμβαση με τον πελάτη σου (συμφωνητικό) και την "αναφορά έργου" από το σύστημα του ΤΕΕ (σε τελική υποβολή) με βάσει τις τελευταίες "εξαγγελίες" του ΤΕΕ (δες κι εδώ http://www.michanikos.gr/topic/32214-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B1/page__st__240 ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Εγώ μάλλον μετά και από την ''ανακουφιστική'' σου απάντηση, λέω να αφιερώσω λίγες μέρες στην οικογένεια μου, σαν καλή ''μαμά''.

 

Καλές γιορτές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.