Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Συνάδελφοι ανάλογο πρόβλημα με πληρωμή αμοιβών

συμφωνητικό υπάρχει (αυτό που βγαίνει απο civiltech ) συμφωνητικο ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ.rtf

η δήλωση αφορα σε εκτος σχεδιου με άδεια (2003) και ως εκ τουτου απαιτειται ΕΓΣΑ.

Επειδή δεν έχει συσταση οριζόντιας και θα κάνει, του ειπα να φτιάξει το ΕΓΣΑ, οταν ερθει η ωρα της συστασης και να το χρησιμοποιησουμε και για την δήλωση στο συστημα του ΤΕΕ, εννοειται υπογεγραμμενο απο τον αρμοδιο μηχανικο (εγω αρχιτεκτονας) και με την αντίστοιχη συμφωνηθεισα με αυτον αμοιβη. Εγω εχω συμφωνηθεισα μονο για τις εργασιες Ν.4014/11 (ΝΟΜΙΜΗ 1571,90€) που υπολογιζει το συστημα με βαση τις ημερες, χωρις άλλες εργασίες.

Ο ...τύπος "αποφάσισε" λοιπον οτι αφου η πιατσα δουλευει με ακόμα μικρότερες τιμες, να μου φορτώσει και το τοπογραφικό, σαν τάχα δική μου υποχρεωση (εννοειται οικονομικη, μεσα δλδ στην αρχικα συμφωνημενη αμοιβη). Σημειωτεον εχει δώσει αρχικη προκαταβολη 400€, δήλωση σε προσωρινη, ανεβασμενα όλα τα αρχεία, δηλωμενη η συμφωνηθεισα στο συστημα αμοιβων, πληρωμενα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ επι της νομιμης και εννοειται δεν εχω παραδώσει τίποτα...

Στο συστημα εκκρεμει το ΕΓΣΑ και να μπει στην ομαδα μελετης ο αρμοδιος μηχανικος.

Εχει παει λεει στο ΤΕΕ και πιεζει για το τζαμπα....

Τον ξαποστειλα και του ειπα να κανει οτι θελει, αρκει να μου φερει ΕΓΣΑ ή να αναθεσει στον συνεργατη μου τοπογραφο, το τοπογραφικο του. Μεχρι τοτε δεν δηλωνω στο συστημα οτι εχω στην κατοχη μου ολες τις μελετες και δεν τον περναω σε ολοκληρωμενη...

* τα φωτα σας, με βαση το συμφωνητικο, προκυπτει απο πουθενα υποχρεωση μου και για τοπογραφικο;

* να επικοινωνησω με ΤΕΕ;

* αν το τραβηξει, εχετε κανενα αναλογο παραδειγμα ή εμπειρία;

φιλοι μου τα φωτα σας

ευχαριστω

 

σημειωτεον ακομα δεν του εχω κοψει ΑΠΥ μιας που δεν εχω ακομα εξοφληθει (ειμαι κατω απο 1500€ με ΦΠΑ)

Edited by MARYKAL
Link to comment
Share on other sites

Εσύ τουλάχιστον τον "κρατάς", αφού δεν του έχεις δώσει τίποτα. Έτσι όπως τα περιγράφεις, θα αναγκαστεί να σου δώσει τοπογραφικό...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ουτως η αλλως δεν θα το υπογραψω εγω το τοπογραφικο, αλλα το θεμα μου ειναι, αν προκυπτει απο καποιο σημειο του συμφωνητικου, οτι ειχα αναλαβει το συνολο του πακετου της δηλωσης (μεσα στην συνολικη αμοιβη) δλδ και το τοπογραφικο. Εννοειται οτι στο συστημα αμοιβων εχω μονο τις εργασιες α και β φασης (1570,90€) χωρις αλλον μηχανικο δηλωμενο για τοπογραφικο. Αυτος ισχυριζεται οτι "εγω συμφωνησα τοσα για να ολοκληρωθει η δουλεια και τελος". ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό που υπογράψατε:

1. Αναλαμβάνεις τις υπηρεσίες που απαιτούνται για την υπαγωγή. Μία από αυτές είναι και το τοπογραφικό. Βέβαια θεωρώ πως είσαι καλυμμένος εδώ αφού δεν έχεις δικαίωμα εκτέλεσης της συγκεκριμένης υπηρεσίες

2. Το τοπογραφικό δεν είναι ούτε στις υποχρεώσεις σου αλλά και ούτε στις υποχρεώσεις του πελάτη. Εδώ υπάρχει θέμα, διότι εσύ ως μηχανικός γνωρίζεις ότι υπάρχει απαίτηση τοπογραφικού και θα έπρεπε είτε να το αναφέρεις στις υποχρεώσεις σου (που όπως είπα δεν έχεις δικαίωμα) είτε στις υποχρεώσεις του πελάτη, αφού έχεις αναλάβει τον έλεγχο του.

 

Μέχρι εδώ.

Ένας νομικός θα σε βοηθήσει παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις ξεκινάει από το ότι εμπιστευόμαστε χωρίς να διαβάσουμε ξανά και ξανά τα "έτοιμα" συμφωνητικά που βγάζουν τα συστήματα-δορυφόροι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχεις προβλέψει στο συμφωνητικό που υπέγραψες ότι, το τοπογραφικό για την ολοκλήρωση της εργασίας που ανέλαβες θα στο προσκομίσει ο πελάτης σου. Επίσης δυστυχώς έχεις γράψει στο συμφωνητικό ότι, έχεις υποχρέωση να ολοκληρώσεις την εργασία που ανέλαβες. Τις διάφορες λεπτομέρειες εσύ όφειλες να τις γνώριζες, όχι ο πελάτης σου. Νομικά αν σε "κυνηγήσει" θεωρώ ότι, θα δικαιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11,arhitect_duth και ΙΑΣΟΝΑ ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Αν εστιάσουμε στην ανάθεση έργου, ειναι η υπαγωγη στις διατάξεις κεφ.Β τουΝ.4014. Πράγματι είναι απαιτούμενο το τοπογραφικό, πράγμα που όπως προανέφερα του το ειχα επισημάνει με την σύσταση να το κανει οταν με το καλο φτιάξει την σύσταση ιδιοκτησίας, μιας που θα του το ζητήσει η συμβολαιογράφος, και να βάλουμε το ίδιο στην δήλωση Ν.4014. Έστω ότι αυτά ειναι λόγια και τα παίρνει ο αέρας!

Στις υποχρεώσεις του συμφωνητικού (2.1.5) αναφέρει πράγματι έλεγχος τοπογραφικού και διαγράμματος κάλυψης, και ας υποθέσουμε ότι εννοεί την σύνταξη τους εξ αρχής.

Όμως στο άρθρο 5 (τίμημα) αναφέρει αμοιβή σύμφωνα με τις μέρες απασχόλησης=1250€ (με ΦΠΑ) και για λοιπές μελέτες αμοιβή=0€ και στο 7 (εκχώρηση), ότι η σύμβαση αφορά αποκλειστικά εμένα και τον ιδιοκτήτη και δεν μπορεί να εκχωρηθεί ή να μεταβιβαστεί σε άλλον, έστω και κάποιο μέρος της. Άλλωστε πάντα βγάζω και άλλο συμφωνητικό για τον τοπογράφο ή τον μηχανολόγο.

Από τα παραπάνω δεν προκύπτει ότι δεν έχω αναλάβει και την σύνταξη του τοπογραφικού με δική μου δαπάνη (δηλαδή κάτι σαν υπεργολάβος); Στο άρθρο 4 (ευθύνη μηχανικού) αναγράφει ότι φέρω ευθύνη για τους συνεργάτες μου, τους οποίους όμως δεν έχω δηλώσει πουθενα να υπάρχουν, τέτοιοι.

Όσον αφορά στην ολοκλήρωση της εργασίας, οτι έχει σχέση με τις αρμοδιότητες της ιδιότητάς μου (αρχιτέκτων), το έχω ολοκληρώσει και ουσιαστικά και τυπικά. Ως εκ τούτου οφείλει να καταβάλει την συμφωνηθείσα αμοιβή.

Πάντως νομίζω οτι αυτό που με κατοχυρώνει κάπως, είναι το σημείο με αμοιβή λοιπών μελετών=0€ (που από όσο ξέρω εδώ μπαίνουν οι αμοιβές τοπογραφικών , αποτυπώσεων και μηχανολογικών). Αν είχα συμφωνήσει να παραδώσω το τοπογραφικό με δική μου επιβάρυνση δεν θα έπρεπε να φαίνεται σ'αυτό το σημείο; (το ίδιο φαίνεται και στο ΤΕΕ-σύστημα αμοιβών).

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Στη σύμβαση που έχεις υπογράψει με τον πελάτη σου αναφέρεται χαρακτηριστικά: ".....Συμφωνούμε και συναποδεχόμαστε ότι ο πρώτος αναθέτει και ο δεύτερος αναλαμβάνει να παρασχεθούν οι υπηρεσίες μηχανικού που απαιτούνται, ώστε να υπαχθούν στις διατάξεις του Β΄ κεφαλαίου του Ν. 4014/2012 (ΦΕΚ 209 Α/21-9-2011) υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης που έχουν διαμορφωθεί στο ως άνω ακίνητο του πρώτου των συμβαλλομένων, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στις διατάξεις του νόμου....". Από το απόσπασμα αυτό εμμέσως προκύπτει ότι, όλα όσα απαιτούνται για να ολοκληρωθεί η υπαγωγή είναι δική σου ευθύνη!!!! Αν ήθελες κάτι διαφορετικό θα έπρεπε ν' αναφέρονταν (π.χ. ...με τοπογραφικό που θα προσκομίσει ο ιδιοκτήτης κ.λπ.). Όλα τα άλλα δυστυχώς δεν μας καλύπτουν ως μηχανικούς σε δικαστήρια. Προτείνω να τα βρείτε με τον πελάτη σου σε μια πιό οικονομική λύση και να κάνεις και το τοπογραφικό. Φρόντισε όμως ΚΑΤΑΛΛΗΛΩΣ να είναι το αναγκαίο τοπογραφικό για τη δήλωση 4014 κι όχι το αναγκαίο τοπογραφικό για συμβόλαια. Δηλαδή, θα το ....ξαναπληρώσει για να κάνει συμβόλαια! Πρέπει κι εσύ, όπως κι εγώ, όπως και όλοι μας να μάθουμε να πληρώνουμε τα "λάθη" μας ή τις "αβλεψίες" μας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα architect_duth θα σου έβαζα 1000+.

 

Κοίτα, πρόγραμμα-δορυφόρο του ΤΕΕ δεν έχω αγοράσει κι έτσι όπως ΔΕΝ γίνονται μελέτες, δεν το κόβω να μου χρειάζεται. Γενικώς μου τι δίνει το όλο θέμα με αυτά!

 

Για συμφωνητικό, εγώ όπως και πάρα πολλοί άλλοι, πήραν το συμφωνητικού του ΙΑΣΟΝΑ (respect!!!). ΑΛΛΑ... αυτό με κάλυπτε 98%. Με τις τροποποιήσεις που έκανα (αρχιτέκτονας γαρ) το πήγα στο 99% και πλέον χρησιμοποιώ αυτό. 100% δεν θα φτάσει ποτέ με το ΤΕΕ μας!!! :smile:

 

Πάντως νομίζω οτι αυτό που με κατοχυρώνει κάπως, είναι το σημείο με αμοιβή λοιπών μελετών=0€ (που από όσο ξέρω εδώ μπαίνουν οι αμοιβές τοπογραφικών , αποτυπώσεων και μηχανολογικών). Αν είχα συμφωνήσει να παραδώσω το τοπογραφικό με δική μου επιβάρυνση δεν θα έπρεπε να φαίνεται σ'αυτό το σημείο; (το ίδιο φαίνεται και στο ΤΕΕ-σύστημα αμοιβών).

 

Αυτό είναι λίγο "θεωρητικό", για το πώς γράφεται και αναλύεται η αμοιβή σου.

Το "πρακτικό", ή αν θες "το ζουμί", είναι σε αυτό που σου σχολιάζει ο ΙΑΣΟΝΑΣ.

Εκεί γράφεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι "έργο" θα κάνεις.

 

Φρόντισε όμως ΚΑΤΑΛΛΗΛΩΣ να είναι το αναγκαίο τοπογραφικό για τη δήλωση 4014 κι όχι το αναγκαίο τοπογραφικό για συμβόλαια. Δηλαδή, θα το ....ξαναπληρώσει για να κάνει συμβόλαια!

 

Όπως λέει και ο ΙΑΣΟΝΑΣ, εάν δεν καταλαβαίνει από λόγια ο ιδιοκτήτης πες του ότι πλέον έχει 2 επιλογές:

1) Του κάνεις εσύ (τοπογράφος) με δικά σου έξοδα ένα τοπογραφικό κατάλληλο ΜΟΝΟ για τον 4014.

ή

2) Του κάνει είτε ο δικός σου τοπογράφος είτε ένας άλλος, ένα τοπογραφικό το οποίο ΘΑ το χρησιμοποιήσει ΚΑΙ για τα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.