Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Πες στο συνεργάτη τοπογράφο να σου κάνει μια φιλική.. τιμή

ΚΑΙ να του τα πάρεις ... κατά την έκδοση ... της βεβαίωσης μεταβίβασης για την συμβ/κή πράξη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχάσεις, ημερομηνία αυτοψίας στη δήλωση 3 μήνες πριν την οριστικοποίηση!!!! Καταλαβαίνεις γιατί....

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επικοινωνια με το ΤΕΕ και αφου τους ειχα αποστειλει ολο το ιστορικο με ενα mail, ενημερωθηκα οτι τους ειχε επισκεφτει ο ιδιοκτητης, αναφεροντας τα δικα του. Τον συμβουλεψαν να τα βρουμε ή να απευθυνθει στο νομικο τμημα για ερμηνεια δικη τους , οσον αφορα στο συμφωνητικο. Στην δικη μαε επικοινωνια, μου ειπαν χοντρικα, οτι θα ηταν καλο να εχω διευκρινισει οτι δεν περιλαμβανω το τοπογραφικο στην προτεινομενη αμοιβη. Αποδεχονται βεβαια οτι μεσω του συστηματος αμοιβων, φαινεται οτι δεν εχω δυνατοτητα να το υπογραψω εγω, αλλα και οτι εχω δωσει μηδενικη αμοιβη στις λοιπες μελετες. Αποδεχτηκαν οτι θα ημουν πιο εκτεθειμενη, αν ημουν π.χ πολιτικος μηχανικος με δικαιωμα υπογραφης. Τελος παντων με συμβουλεψαν να περιμενω τι κινησεις θα κανει ο ιδιοκτητης, οτι εχω δυνατοτητα πενταετιας για διεκδικηση αμοιβης και μου ανεφεραν οτι για την διαδικασια παραιτησης ή αλλαγης μηχανικου, απαιτουνται τρεις υπευθυνες δηλωσεις (ιδιοκτητη, παληου και νεου μηχανικου) και εννοειται αφου εχει εξοφληθει η αμοιβη του πρωτου μηχανικου, για την ποσοτητα της δουλειας που εχει ολοκληρωσει. Πρωτοκολλησα το αιτημα μου προς το τμημα διεκδικησης αμοιβων και αναμενω...

Ευχαριστω συναδελφοι για τις συμβουλες σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1) Οι κρατησεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ για τον Ν.4014 πληρωνονται επι της νομιμης ή επί της συμφωνηθεισας?

(στις αμοιβες των ΠΕΑ εχει ξεχαθαριστει με τον Ν.4093/2012)

 

2) Γιατι η νομιμη αμοιβη βγαινει πλεον (για μηχανικο 1-10 ετη κλπ.) 1.577,34 και οχι το παλιο 1.569,κατι?

Link to comment
Share on other sites

Όσες δηλώσεις 4014 είχαμε κάνει με το παλιό λ και δεν πληρώθηκαν ακόμα οι εισφορές ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ, πάμε με το παλιό λ για την πληρωμή της εισφοράς ε;

Deadline απ' όσο έχω καταλάβει δεν υπάρχει (πέρα από αυτό της λήξης ανεβάσματος όλων των αρχείων), σωστά;

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

οταν ο πελατης μου φερει ετοιμο τοπογραφικο (για κτιριο που δεν εχει οα), δεν χρειαζεται να περασω στις αμοιβες τον τοπογραφο που υπογραφει το τοπογραφικο, αλλα ουτε και να τον βαλω στην ομαδα των μηχανικων. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι:

- Πρέπει να τον βάλεις στην "ομάδα έργου" της δήλωσης 4014.

- Όχι στο σύστημα αμοιβών.

- Πρέπει να τον ενημερώσεις και να πάρεις τη σύμφωνη γνώμη του γι' αυτό.

- Πρέπει να σου δώσει ν' ανεβάσεις στη δήλωση 4014 τα παραστατικά πληρωμής εισφορών - κρατήσεων για την εργασία του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.