Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Faethon & renal

Συνάδελφοι Διαβάστε καλά

 

Άρθρο 49 παρ 6

«δ. Για παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κα-

τηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος του

παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου

(τ.μ.), καταβάλλεται παράβολο 500 ευρώ και το ειδικό

πρόστιμο υπολογίζεται ανά είδος παράβασης με αναλυ-

τικό προϋπολογισμό. Προϋπολογισμός έως και 5.000 ευ-

ρώ θεωρείται μία (1) παράβαση για την οποία καταβάλ-

λεται πρόστιμο 500 ευρώ. Ο αριθμός των παραβάσεων α-

νά είδος προκύπτει από το πηλίκον του αναλυτικού προ-

ϋπολογισμού της δια του ποσού των 5.000 ευρώ, στρογ-

γυλοποιούμενο προς τα άνω. Ο συνολικός αριθμός των

παραβάσεων του ακινήτου σημειώνεται στο τετραγωνί-

διο 13 του πίνακα του Παραρτήματος.»

 

Faethon Δημοσίευση 28 Νοέμβριος 2011 - 21:44

 

Έχει τρεις κατηγορίες για αυτό το κάνει έτσι.

1. (BBQ + BBQ)/5000 =π.χ 2,3 είτε 3 παραβάσεις

2. Διαμ εδάφους/5000 =π.χ 0,3 είτε 1 παραβάσεις

3. Μάντρα /5000 =π.χ 3,6 είτε 4 παραβάσεις

 

ΑΥΤΟ σωστό = 8 παραβάσεις

Κάνανε μεγάλες και ομαδικές μα κίες και βλακείες

 

διαβασα κ την συζητηση στις προηγουμενες σελιδες,αλλα μαλλον τον εχω καψει τον σκληρο με αυτον το νομο κ θελω μια επιβεβαιωση, 2 διαφορετικα κιοσκια σε διαφορετικες βεραντες του ιδιου ιδιοκτητη 10τ.μ . κ 12 τ.μ., βαζω 2 παραβασεις κ παω με ενα 500αρικο? (συνολικα κ για τα 2 κιοσκια ειμαι κατω απο 5000). για τις βεραντες ισογειου ,να τις υπολογισω με αναλυτικο σας διαμορφωση χωρου ?σας ευχαριστω.....

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

ανά είδος (π.χ για 2 κιόσκια αθροίζεις σύνολο προϋπολογισμών και διαιρείς δια 5000)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχει κάποια εργασία στην εγκύκλιο 8/90, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τιμή από το τιμολόγιο ΑΤΟΕ που αναφέρεται παραπάνω ή πρέπει οι τιμές που χρησιμοποιούμε να είναι αποκλειστικά από ένα τιμολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Η πυλωτή με αναλυτικό;

 

Σε κτίσμα χωρίς άδεια στο οποίο μεταξύ των άλλων έχει γίνει στο ισόγειο πυλωτή

πως πρέπει να υπολογιστεί με αναλυτικό ή αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

αδιαμόρφωτος χώρος που μετράει στη δόμηση κατά την άδεια και στη πορεία κλείστηκε σε δωμάτιο, ως τι προσμετράται? ως επιπλέον παράβαση φυλλου 13 ή ως υπέρβαση δόμησης ΚΧ? Ποια είναι ή γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

αδιαμόρφωτος χώρος που μετράει στη δόμηση κατά την άδεια και στη πορεία κλείστηκε σε δωμάτιο, ως τι προσμετράται? ως επιπλέον παράβαση φυλλου 13 ή ως υπέρβαση δόμησης ΚΧ? Ποια είναι ή γνώμη σας?

 

Εφόσον έχει ήδη προσμετρηθεί στη δόμηση γιατί να το πας με Υπέρβαση δόμησης?????

Εγώ με 13 θα το πήγαινα... για τις έξτρα εργασίες σε σχέση με αυτά που φαίνονται στην Ο.Α..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι υπάρχει λογική και στους δύο τρόπους υπολογισμού. Αφενός ώς παράβαση 13 για τις έξτρα εργασίες όπως είπες και αφετέρου ως υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων σε σχέση με τους υφιστάμενους κύριους χώρους της άδειας και όχι ως προς το όλον. Το δεύτερο επιπλέον πιστεύω ότι με καλύπτει λίγο περισσότερο καθότι μου διασφαλίζει έμμεσα και την αλλαγή χρήσης από αδιαμόρφωτο σε χώρο κατοικίσιμο κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι υπάρχει λογική και στους δύο τρόπους υπολογισμού. Αφενός ώς παράβαση 13 για τις έξτρα εργασίες όπως είπες και αφετέρου ως υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων σε σχέση με τους υφιστάμενους κύριους χώρους της άδειας και όχι ως προς το όλον. Το δεύτερο επιπλέον πιστεύω ότι με καλύπτει λίγο περισσότερο καθότι μου διασφαλίζει έμμεσα και την αλλαγή χρήσης από αδιαμόρφωτο σε χώρο κατοικίσιμο κύριας χρήσης.

 

Την περίπτωση πληρωμής παραβόλου και έκδοσης Ο.Α εντός 3ετίας γιατί δεν τη σκέφτεσαι??????

Link to comment
Share on other sites

Το έχω προτείνει στον πελάτη και είναι ανένδοτος, λόγω ανασφάλειας του τι θα του ξημερώσει και τι επιπλέον επιβαρύνσεις θα έχει. Δεν έχει και άδικο βέβαια..μέσα σε τρία χρόνια τους έχω ικανούς για τα πάντα..

Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά και από εμένα..

να διατυπώσω και εγώ την απορία μου? σε μια περίπτωση που μου έτυχε , υπόγειο εντός περιγράμματος μετετράπη σε κατοικία. οκ υπολογίζω το πρόστιμο με υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου. όμως το ύψος που μέτρησα είναι μικρότερο από αυτό της αδείας. συγκεκριμένα από 2.70 στα σχέδια κατασκευάστηκε 2.40. αυτό πρέπει να το συμπεριλάβω ως πρόσθετη παράβαση? και αν ναι με αναλυτικό? τι λέτε? ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.