Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Herakim γιατί δε βγάζεις άδεια για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις? Νομιμοποίησης εννοώ.

 

Γιατί ειναι διαμέρισμα με διακοπή εργασιών και η υπολοιπη πολυκατοικία έχει αυθαιρετες κατασκευες που οι άλλοι δεν θέλουν να τακτοποιησουν. Επομένως η πολεοδομία δεν μου δίνει αδεια νομιμοποιησης επειδη δεν ειναι κατα ΓΟΚ 22 το "κτιριο νομιμο" και θέλω να τα τακτοποιησω και μετα να παρω αδεια αποπερατωσης βασει της τροπολογίας του 4030

ευχαριστω πάντως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος.

 

1) Έστω ότι υποβάλλω αίτηση στο σύστημα, έχοντας ομαδοποιήσει πλήρως όλες τις αυθαίρετες εργασίες που έχουν πάει με αναλυτικό. Ενδεικτικά, πέργκολα 8μ2, περιτείχιση beton 5μ επί 1μ ύψος, 1 κλιματιστική μονάδα στο δώμα, σκαλοπάτια beton στην είσοδο. Μπορώ να τις δηλώσω όλες με αναλυτικό πχ 4.000 ευρώ ώστε ο Ιδιοκτήτης να πληρώσει μόνο 1 500άρι; Ποιο το ρίσκο;

 

2) Ο ηλιακός θερμοσίφωνας που είναι πάνω στην στέγη θέλει άδεια; Μήπως να τον δηλώσω στον αναλυτικό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος.

 

1) Έστω ότι υποβάλλω αίτηση στο σύστημα, έχοντας ομαδοποιήσει πλήρως όλες τις αυθαίρετες εργασίες που έχουν πάει με αναλυτικό. Ενδεικτικά, πέργκολα 8μ2, περιτείχιση beton 5μ επί 1μ ύψος, 1 κλιματιστική μονάδα στο δώμα, σκαλοπάτια beton στην είσοδο. Μπορώ να τις δηλώσω όλες με αναλυτικό πχ 4.000 ευρώ ώστε ο Ιδιοκτήτης να πληρώσει μόνο 1 500άρι; Ποιο το ρίσκο;

 

2) Ο ηλιακός θερμοσίφωνας που είναι πάνω στην στέγη θέλει άδεια; Μήπως να τον δηλώσω στον αναλυτικό;

 

Ευχαριστώ.

Αυτά είναι 500ρικο το καθένα. Το ρίσκο σε κάθε περίπτωση αναληθών-ανακριβών δηλώσεων είναι να ακυρωθεί η δήλωση σου και να πληρώνεις πρόστιμα ανέγερσης-διατήρησης (απ' την τσέπη σου;) χώρια τις πειθαρχικές και οικονομικές κυρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κ εγώ κάτι γιατί με τους αναλυτικούς θα μας χαζέψουν...... θα βάζουμε 500αρια όπου να ναι .... κ σε ότι να ναι .....

 

να ρωτήσω κ εγώ κάτι από τη μεριά μου....σε όροφο που δημιουργείται εξώστης αρκετά τετραγωνικά (επειδή η τοιχοποιία τραβήχτηκε πιο μέσα) θα τον υπολογίσω με αναλυτικό προυπολογισμο κανονικά αλλά έχει ο πελάτης μία τέντα η οποία λόγο του ότι είναι μεγάλη η απόσταση κ το άνοιγμα εξίσου μεγάλο έχει μεταλλικό σκελετό να πατάει επάνω..... να υποθέσω ότι θέλει εκτός του εξώστη υπολογισμό αναλυτικό και ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ και η τέντα με το μεταλλικό σκελετό? (οπότε κ νέο 500αρικο ή θα τα βάλω όλα μαζί στον αναλυτικό του εξώστη, αφού έτσι κ αλλιώς πατάει πάνω στον εξώστη θα το θεωρήσω ως μέρος του εξώστη) πάντως όλο αυτό το θέμα με τους αναλυτικούς είναι ......, αντε να μην πω τι είναι ....!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος.

 

1) Έστω ότι υποβάλλω αίτηση στο σύστημα, έχοντας ομαδοποιήσει πλήρως όλες τις αυθαίρετες εργασίες που έχουν πάει με αναλυτικό. Ενδεικτικά, πέργκολα 8μ2, περιτείχιση beton 5μ επί 1μ ύψος, 1 κλιματιστική μονάδα στο δώμα, σκαλοπάτια beton στην είσοδο. Μπορώ να τις δηλώσω όλες με αναλυτικό πχ 4.000 ευρώ ώστε ο Ιδιοκτήτης να πληρώσει μόνο 1 500άρι; Ποιο το ρίσκο;

 

2) Ο ηλιακός θερμοσίφωνας που είναι πάνω στην στέγη θέλει άδεια; Μήπως να τον δηλώσω στον αναλυτικό;

 

Ευχαριστώ.

 

1) θα εκανα το ιδιο, δεν υπαρχει ρισκο

 

2) βγαλε καποια στιγμη μια ΜΚ, και μην ασχολεισαι

Link to comment
Share on other sites

για να κανω αναλυτικο υπολογισμο για στεγαστρα (4 μεταλλικες κολονες, επιστεγαση λαμαρινας, αντε και χωματουργικα και καποια θεμελιωση) ξερει κανεις που να ψαξω γιατι εχω χασει το μπουσουλα με ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.