Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Σε ερωτηση στο ΤΕΕ περι αναλυτικου προυπολογισμου, η απαντηση ηταν ¨"οτι σε συμφερει , καλο θα ειναι τα ποσα να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα μπορεις και να χρησιμοποιησεις και τον αναλυτικο για τις αμοιβες".Αν δεν βγει επισημη ανφορα, εγω παντως θα χρησιμοποιησω τον αναλυτικο που υπαρχει στο προγραμμα της αδειας.Ουτε το χρονο εχω να υπολογισω π.χ τα κεραμιδια ή το παχος πλακοστρωσης και στο κατω κατω οι αμοιβες μας θα ανταποκρινονται σε αυτη την "επιπλεον" δουλεια ?

Μια ερωτηση! Σε εκτος σχεδιου , χωρις ο.α θα υπολογισω και την μαντρα.Το θεμα ειναι θα υπολογισω το επιπλεον απο αυτα του προβλεπει ο κτιριοδομικος?π.χ εχω μαντρα 1,50 μ απο τσιμεντολιθους .Θα υπολογισω ολο το υψος? ή την υπερβαση του 0,50μ.Και αν καποιος εχει φτιαξει μαντρα 1,00 στηθαιο και 1,00μ καγκελο , τι κανω το υπολογιζω σαν αυθαιρεσια ή οχι? Η επεξηγηση του ypeka κανει αναφορα σε ακινητο με ο.α.

Eπειδη σεν μπορω να κατεβασω το αρχειο της myri , ειναι το ιδιο με τον αναλυτικο της πολεοδομιας?

Link to comment
Share on other sites

Και καπου εδω αρχιζουν τα μπερδεματα...

 

Εκανα εναν αναλυτικο υπολογισμο εργασιων για την κατασκευη 40τ.μ. βεραντας με μπετα, οπλισμους, πλεγματα, ξυλοτυπους, μπαζωματα, τσιμεντοκονιες, πλακακια, σοβατεπια, σοβαδες, καγκελα, λαδομπογιες κλπ και μου βγηκε ενας προυπολογισμος 6.000€ μαζι με το ΦΠΑ, ενω στον αναλυτικο για οικοδομικες αδειες βγαινει κανα διχιλιαρο μεγιστο....

 

Τι κανουμε εδω?

 

Επισυναπτω αναλυτικα τον πινακα των εργασιων που υπολογισα, με τις επιμετρησεις να γινονται στο ποδι για να προκυψουν τα νουμερα κατοπιν στρογγυλοποιησης....

post-47190-131887279426_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αν δεν πουν τιποτε , θα κανω τους υπολογισμους με τον αναλυτικο της πολεοδομιας.(σιγα μην καθομαι να βρισκω ποσα πχ kg ειναι τα κιγλιδωματα της μαντρας ή της βεραντας)Στο κατω κατω αμα θα μπορουσαμε να βγαζαμε αδεια για το χ ακινητο , αυτο τον αναλυτικο υπολογισμο δεν θα χρησιμοποιουσαμε για την εκδοση αυτης?

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλως επισυναπτω τον προυπολογισμο βασει ΑΤΟΕ, μιας και μου ζητηθηκε χτες για να κανουμε μια συγκριση τιμων....

 

Ουτε κι εγω εχω σκοπο να ψαχνω αρθρα ΑΤΟΕ και αναλυσεις τιμων και επιμετρησεων για να βγαλω το τελικο κοστος της κατασκευης...

 

Και σκεφτειτε οτι στον προυπολογισμο ΓΕ & ΟΕ δεν εβαλα...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με ΑΤΟΕ , "τρομοκρατηθηκα "λιγο με τις εργασιες που εβαλε o Inzaghi και σκεφτηκα αμα ειναι ετσι ....καλυτερα να μην ασχοληθω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο παιχταράς Inzaghi για τα αναλυτικά τιμολόγια.

Πιστεύω πάντως ότι θα πάμε με αναλυτικό άδειας.

Αλλιώς θα αρχίσουμε τα "Ν" μπροστά από τα άρθρα των ΑΤΟΕ, για να έρθει ο προϋπολογισμός στα "σωστά" νερά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλεπονται τα "Ν" φιλε ηρακλειδεα...

 

Δεν προκειται να περασει καμια επιτροπη ο προυπολογισμος για να εγκρινει τα Νεα αρθρα που θα δημιουργησουμε εμεις, πατωντας πανω στην αναλυση καποιου ηδη υπαρχοντος, αλλα με Τ.Ε. αντι για την ορισθεισα τιμη μοναδος υλικου...

 

Υπο αυτο το πρισμα, σχεδον ολα τα αρθρα θα πρεπει να οριζονται ως "Ν" για να θεσουμε εμεις τις δικες μας Τ.Ε. βασει αυτων που κριναμε πως εχουν χρησιμοποιηθει, αντι των του ΑΤΟΕ...

 

Τσαμπα συζητηση κανουμε, στην τελικη, δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιηθει ο ΑΤΟΕ.... Η πλειοψηφια των Μηχανικων, αν δεν εχει ασχοληθει με δημοσια εργα, δεν γνωριζει να τον χειριστει καταλληλα και θα υπαρξουν τεραστια κενα και παραλειψεις...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση! Σε εκτος σχεδιου , χωρις ο.α θα υπολογισω και την μαντρα.Το θεμα ειναι θα υπολογισω το επιπλεον απο αυτα του προβλεπει ο κτιριοδομικος?π.χ εχω μαντρα 1,50 μ απο τσιμεντολιθους .Θα υπολογισω ολο το υψος? ή την υπερβαση του 0,50μ.Και αν καποιος εχει φτιαξει μαντρα 1,00 στηθαιο και 1,00μ καγκελο , τι κανω το υπολογιζω σαν αυθαιρεσια ή οχι? Η επεξηγηση του ypeka κανει αναφορα σε ακινητο με ο.α.

Γνωριζει καποιος πως να το υπολογισω?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερωτησούλα σχετικά. Εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια, μπορώ να κρατήσω τον αναλυτικό υπολογισμό που η ίδια η πολεοδομία έκανε στην έκθεση αυτοψίας για το εν λόγω ακίνητο όταν έριξε πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης; Φαντάζομαι ναι, τι ποιό κοντά στον τρόπο σκέψης της ε; :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση! Σε εκτος σχεδιου , χωρις ο.α θα υπολογισω και την μαντρα.Το θεμα ειναι θα υπολογισω το επιπλεον απο αυτα του προβλεπει ο κτιριοδομικος?π.χ εχω μαντρα 1,50 μ απο τσιμεντολιθους .Θα υπολογισω ολο το υψος? ή την υπερβαση του 0,50μ.Και αν καποιος εχει φτιαξει μαντρα 1,00 στηθαιο και 1,00μ καγκελο , τι κανω το υπολογιζω σαν αυθαιρεσια ή οχι? Η επεξηγηση του ypeka κανει αναφορα σε ακινητο με ο.α.

Γνωριζει καποιος πως να το υπολογισω?

 

Θα την υπολογίσεις ολόκληρη μιας και δεν υπάρχει άδεια για την κατασκευή της είτε αυτή επιτρέπεται είτε όχι. Θεωρείται αυθαιρεσία ολόκληρη η κατασκευή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.