Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να υπολογιστεί και ξεχωριστά αναλυτικός για την πόρτα και παράθυρο (αδαμαντοκοπή,κουβάλημα μπάζων,κουφώματα).Άλλα και πάλι νομίζω πρέπει να περιμένεις όπως όλοι κατάλληλες ερμηνευτικές!

 

Δε νομίζω πως πρέπει να δηλώσεις τις εργασίες ανοίγματος κουφώματος. Εννοείται πως την αυθαιρεσία την έκανες κατά την αρχική οικοδόμηση. Άρα (αν θες να είσαι τυπικός) δηλώνεις μόνο το κούφωμα.

Link to comment
Share on other sites

Και συγκεκριμένα, μετά από επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ, θέλουν ΑΤΟΕ.

Οπότε όποιος μπορεί, ας μας φωτίσει!!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσουμε τον αναλυτικό προϋπολογισμό με ΑΤΟΕ, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και τιμαριθμική του τριμήνου πραγματοποίησης της παράβασης, σωστά;

Έχει προσπαθήσει κανείς να κάνει προϋπολογισμό με ΑΤΟΕ; Για την ίδια εργασία μπορείς να διαμορφώσεις άπειρα διαφορετικά κόστη. Αυτό που θέλω να πω είναι πως ο ΑΤΟΕ δεν διαμορφώνει αντικειμενική εικόνα κόστους εργασιών, άσε που βγάζει και κάτι τιμές εξωπραγματικά μεγάλες.

Πιό χρήσιμο θα ήταν πιστεύω να χρησιμοποιηθεί το τιμολόγιο Σουφλιά των Δημοσίων έργων.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΥΡΟ!!!!

 

Μετά από ερώτηση στο ΤΕΕ (μας αναγκάζουν και ρωτάμε και στους 2 για επιβεβαίωση ρε γμτ!!!) μου είπαν ότι ο αναλυτικός υπολογίζεται βάσει των αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μεχρι στιγμης υπολογιζω αναλυτικο προυπολογισμο βασει του αρχειου που επισυναψε ο/η myri εδω...

 

Η μοναδικη απορια που εχω ειναι αν οι τιμες ειναι επικαιροποιημενες η οχι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μεχρι στιγμης υπολογιζω αναλυτικο προυπολογισμο βασει του αρχειου που επισυναψε ο/η myri εδω...

 

Η μοναδικη απορια που εχω ειναι αν οι τιμες ειναι επικαιροποιημενες η οχι...

 

Είναι Η myri ! :D

 

Oι τιμές είναι αυτές που ισχύουν σήμερα. Δεν έχουν αλλάξει ποτέ .

 

Δλδ της myri το xls ισχύει? Εάν δεν υπάρχει κάτι, τότε πώς βρίσκεις τιμή? :(

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο εβαλα ο/η για να ειμαι μεσα:D

 

Ωραια, αφου οι τιμες ειναι up to date, τρεχουμε με αυτες...

 

Ο ΑΤΟΕ για μια απλουστατη εργασια μπορει να σου εβγαζε προυπολογισμο 10 αρθρων... Οποιος εχει δουλεψει ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.