Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Και μία ακόμη ερώτηση.

Το επεξηγηματικό - ερμηνευτικό υπόμνημα (που "ερμηνεύει" τι θεωρείται πολεοδομική και ερμηνευτική παράβαση) από ποιόν είναι υπογεγραμένο?

Βάσει ποιού νόμου ή εγκυκλίου ή αποφάσεως το ΤΕΕ δημοσιεύει αυτό το υπόμνημα?

Ποιος καλύπτει τον μηχανικό που ακολουθεί αυτό το υπόμνημα?

Και ποιανού φαεινή ιδέα ήταν να εντάξει την έννοια του αναλυτικού προϋπολογισμού (πραγματικού? βάσει ΑΤΟΕ? ή άλλου?) στην έννοια της πολεοδομικής ή κτιριοδομικής παράβασης?

 

Παράδειγμα: Σε κτίριο έχει μεταβληθεί το στατικό σύστημα, αλλάζοντας τις διαστάσεις σε δύο κολώνες (Την 40Χ40 την έκανε 50Χ50, και την 50Χ50 την έκανε 40Χ40). Αυτό αποτελεί κτηριοδομική παράβαση.

Αναλυτικός προϋπολογισμός σκελετού με νόμιμη άδεια (π.χ. 100.000€) - Αναλιτικού πραγματοποιημένου σκελετού (100.000€) = 0€

Άρα 0 παράβαση!!!!

Ωραία!!!! Άρα το κτίριο δεν έχει άλλη πολεοδομική ή κτιριοδομική παράβαση.

Ήθελα να ξέρω ποιο μυαλό το σκέφτηκε!

Link to comment
Share on other sites

Brasco και υπολοιποι συναδελφοι, συμφωνω με Kostis 68.

Οι εξωστες υπολογιζονται με αναλυτικο.

Το θεμα ειναι τι γινεται οταν ο συγκεκριμένος εξώστης ( ολοκληρος η μέρος του) ειναι μέσα στο Δ η στην πρασιά;

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ δεν σκοπεύω να βάλω κανένα αναλυτικό πουθενά. Μπορεί να αποδείξει κανένας ότι τα ΒΒQ, οι μαντρούλες, τα τοιχαλάκια και οι υπαίθριες δαπεδοστρώσεις (άκου μα...κιες!) έγιναν πριν τον έλεγχο; όλες μετά εγιναν...

 

Ζητάνε όμως φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην περίπτωση αυθαιρέτου χωρίς οικοδομική άδεια εάν είχα έστω 50 τ.μ κατοικία και ένα εξώστη 10 τ.μ το πρόστιμο υπολογίζεται ως εξής;

1. 50 * τιμή ζώνης * συντελεστές και

2. αναλυτικό προυπολογισμό για τα 10 τ.μ του εξώστη;

 

Πιστεύω πως ναι. Ότι πρόστιμο προκείπτει για το αυθαίρετο συν 500 Ευρώ για τα 10τ.μ. του εξώστη, καθώς δε νομίζω να ξεπερνούν αυτά, τα 5000 Ευρώ αναλυτικού...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

@architect_duth: Με ποια λογική συμπεριλαμβάνεις τους εξώστες στα τ.μ. του κτιρίου?

 

Και κάτι ακόμη: Τι εννοείτε όταν λέτε "κλειστοί εξώστες"? Γιατί από ό,τι θυμάμαι δεν υπάρχει τέτοιος πολεοδομικός όρος. Εάν έχει κλειστεί ένας εξώστης, τότε απλά δεν είναι εξώστης. Αποτελεί τμήμα της κατοικίας και προσμετρά στη δόμηση και κάλυψη (συνεπώς συντελεστές δόμησης και κάλυψης). Γι'αυτο και όταν βρίσκεται πάνω από κοινόχρηστο χώρο δεν μπορεί να τακτοποιηθεί. Γιατί δεν μπορείς να έχεις μέρος της κάλυψης του κτιρίου στο κοινόχρηστο χώρο (π.χ. δρόμο)

 

Καλημέρα!

Ως "κλειστοί εξώστες" εννοούμε αυτό που περιγράφεις... τμήμα, πλέον, της κατοικίας.

 

Όσο για τους εξώστες ΜΕ ο.α. :

1)Αν έχουν κλείσει, αποτελούν μέρος της κατοικίας και είναι υπέρβαση σε τ.μ. (δόμηση, κάλυψη, ...)

2)Αν έχουν αυξηθεί σε μέγεθος, τότε υπολογίζονται με αναλυτικό και πηγαίνουν με τα 500άρια.

 

Για τους εξώστες ΧΩΡΙΣ ο.α. :

1)Αν έχουν κλείσει, ομοίως με από πάνω.

2)Αν υφίστανται ως εξώστες, τότε υπολογίζονται με αναλυτικό και πηγαίνουν με τα 500άρια.

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗ για το λάθος πριν, τα μπέρδεψα με τις βεράντες (στεγασμένο "εξώστη" στο ισόγειο).

 

Για τις βεράντες, είπε συνάδερφος που ρώτησε το ΤΕΕ, ότι για ΕΚΤΟΣ σχεδίου και ΧΩΡΙΣ ο.α. υπολογίζονται ως βοηθητικοί χώροι.

 

Ερώτηση: Εφόσον στα χωρίς ο.α. δε δηλώνουμε υπέρβαση δόμησης που διαχωρίζει κύριους και βοηθητικούς, πώς θα το κάνουμε? Απλά θα βάζουμε 50% του προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια απορία σχετικά με το Ν4014. Στην περίπτωση συγκροτήματος κατοικιών, όπου η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου είναι διαφορετική από αυτή που φαίνεται στη μελέτη, με αποτέλεσμα όλα τα υπόγεια να είναι πλέον ισόγεια (των οποίων η αλλαγή χρήσης έχει τακτοποιηθεί με τον Ν3843/2010), ποιος κάνει την αίτηση για υπαγωγή στον 4014; Ποιος πληρώνει το πρόστιμο; Γιατί ουσιαστικά υπεύθυνος είναι ο κατασκευαστής, για εμένα;

Link to comment
Share on other sites

 

Για τις βεράντες, είπε συνάδερφος που ρώτησε το ΤΕΕ, ότι για ΕΚΤΟΣ σχεδίου και ΧΩΡΙΣ ο.α. υπολογίζονται ως βοηθητικοί χώροι.

 

Ερώτηση: Εφόσον στα χωρίς ο.α. δε δηλώνουμε υπέρβαση δόμησης που διαχωρίζει κύριους και βοηθητικούς, πώς θα το κάνουμε? Απλά θα βάζουμε 50% του προστίμου?

 

Και σε περίπτωση που έχουμε ένα τμήμα της βεράντας στεγασμένο, το διαχωρίζουμε?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , είμαι νέα μηχανικός και έχω κάποιες απορίες:

 

1) Συμφωνα με το συστημα αντικειμενικων αξιων του Υ.Ο. έχει καθοριστεί τιμή ζώνης για τους οικισμούς(εντός ορίων οικισμού). Μιλώντας με εφορειες και συμβολαιογραφους, αναφερεται ότι σε ακίνητο που βρισκεται εκτος ορίων οικισμού, δεν υπαρχει τιμη ζώνης αλλα το μικτο σύστημα, δηλαδή τιμή εκκινησης ελαχιστου κοστους οικοδομής.

Σε ακινητα λοιπον που βρισκονται εκτος ορίων οικισμού χρησιμοποιούμε την τιμή εκκινησης ελαχιστου κοστους ή τη τιμή ζώνης του Δημοτικου διαμερισματος?

 

 

2)Καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατηρησης με προηγουμενες διαταξεις. Πως γίνεται ο συμψηφισμός? Ειναι δουλεια του μηχανικού?

 

 

3) Δημιουργία νέου Η/Χ καθ υπερβαση οικ. αδειας , όχι κλεισιμο αυτού ώστε να υπαγεται στις διαταξεις του Ν 3843/10. Λαμβανεται σαν παραναμια των 500 ευρώ ή κανονικα υπερβαση δομησης (πολ/σμος με συντελεστες)?

 

 

4) Ξεμπαζωμα και δημιουργία υπογείου, καθ υπερβαση της οικ. αδειας. Παρανομία των 500 ευρώ ή υπολογισμός με τιμη ζώνης και συντελεστές?

 

 

5) Αλλαγή χρήσης απο χώριο κυριας χρήσης σε χώρο κυρια χρησης. πιο συγκεκριμένα, κοινόχρηστος χώρος οικοδομής μετατράπηκε σε καταστημα. Υπαγεται στις διαταξεις του Ν 4014/11 και επιπλεον χρειαζεται και αδεια αλλαγής χρήσης.Δηλ , αν πληρωσω το ενιαιο ειδικο προστιμο είμαι υποχρεωμενος επιπλέον και για την εκδοση οικοδομικης αδειας για την αλλαγη χρήσης υποχρεωτικά?

 

6) Συνδεση με δικτυα της ΔΕΗ. Εκτος από τα παραστατικά του προσκιμιζαμε μεχρι στιγμης στη πολεοδομια (ητοι Υ.Δ ιδιοκτητη και μηχανικου, αμοιβη επιβλεψης) θα πρεπει να προσκομισω και τη βεβαιωση εξοφλησης του ενιαιου ειδικου προστιμου? Πως θα γνωριζει η πολεοδομία ότι η οικοδομή μου έχει ενταχθεί στις διατάξεις του παροντος νόμου και κατ'΄επεκταση να μου ζητησει επιπλεον δικαιολογητικα?

 

7) Γεωγραφικός εντοπισμός: Αν ο εντοπισμός γραφικά που θα γίνει κατά την υποβολή της αίτησης , δεν συναδει με το τοπογραφικό που θα υποβληθεί σε Β φαση (πχ. διαφορά επιφάνειας τάξεως 50τ.μ. ) θα υπάρχει πρόβλημα/.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη: Τι εννοείτε όταν λέτε "κλειστοί εξώστες"? Γιατί από ό,τι θυμάμαι δεν υπάρχει τέτοιος πολεοδομικός όρος. Εάν έχει κλειστεί ένας εξώστης, τότε απλά δεν είναι εξώστης. Αποτελεί τμήμα της κατοικίας και προσμετρά στη δόμηση και κάλυψη (συνεπώς συντελεστές δόμησης και κάλυψης). Γι'αυτο και όταν βρίσκεται πάνω από κοινόχρηστο χώρο δεν μπορεί να τακτοποιηθεί. Γιατί δεν μπορείς να έχεις μέρος της κάλυψης του κτιρίου στο κοινόχρηστο χώρο (π.χ. δρόμο)

 

Η έκφραση "κλειστοί εξώστες" έχει μείνει από τον ΓΟΚ'73.

 

architect_duth, και στα χωρίς Ο.Α. δηλώνεις την δόμηση, απλά δεν την ελέγχεις με το 50%

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε βεράντα εννοούμε το μπαζωμένο κομμάτι στο ισόγειο; για τους εξώστες, δηλαδή τους προβόλους γιατί έτσι ορίζονται, τι ισχύει; βοηθητικοί χώροι; αλλά στον προϋπολογισμό μιας άδειας οι εξώστες δε λαμβάνονται ως βοηθητικοί χώροι. για υπόστυλο χώρο που ρώτησα μου είπαν με αναλυτικό και εδώ υπάρχει μια αντίφαση: υπόστυλος χώρος που είναι βοηθητικός πηγαίνει με αναλυτικό και βεράντες ή εξώστες ως βοηθητικοί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.