Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Αναλυτικο Τιμολογιο Οικοδομικων Εργασιων

 

Το εχω φαει με το κουταλι.... και ειμαι μολις 28...

Link to comment
Share on other sites

Το εξελάκι ΤΗΣ myri είναι πολύ χρήσιμο, αλλά έχω μια απορία:

Στο παράδειγμα του ΥΠΕΚΑ για πλακόστρωτο 40 τμ υπολογίζει προϋπολογισμό 12000ευρω! (ήτοι 300ευρώ ανά τμ !!!!)

ενώ με τον εξελακι ( πλάκα 10εκ εδαφόπλακα και πλάκες καρύστου) προκύπτει κόστος περίπου 1000 ευρώ για τα 40 τμ

3παραβάσεις ή 1 παράβαση ;

Τι γνώμη έχεται;

Link to comment
Share on other sites

Το εξελάκι ΤΗΣ myri είναι πολύ χρήσιμο, αλλά έχω μια απορία:

Στο παράδειγμα του ΥΠΕΚΑ για πλακόστρωτο 40 τμ υπολογίζει προϋπολογισμό 12000ευρω! (ήτοι 300ευρώ ανά τμ !!!!)

ενώ με τον εξελακι ( πλάκα 10εκ εδαφόπλακα και πλάκες καρύστου) προκύπτει κόστος περίπου 1000 ευρώ για τα 40 τμ

3παραβάσεις ή 1 παράβαση ;

Τι γνώμη έχεται;

τα 1000 είναι πολλλυυυυ πιο λογικό.

Το 12000 είναι για βίλες ρωσικες..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω και εγώ.

Οπότε και η πλειοψηφία των λοιπών παραβάσεων θα υπολογίζονται με πρόστιμο 500ευρώ, σε αντίθεση με τα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ όπου είναι μάλλον τυχαίος ο προσδιορισμός προυπολογισμού κατασκευών. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικο Τιμολογιο Οικοδομικων Εργασιων

 

Το εχω φαει με το κουταλι.... και ειμαι μολις 28...

 

Να σαι καλά! Τουλάχιστον τώρα ξέρω τι είναι κι αυτό το ΑΤΟΕ. Βέβαια κι εγώ στα 28 είμαι, αλλά το καλοκαίρι ξεκίνησα.

 

Το εξελάκι ΤΗΣ myri είναι πολύ χρήσιμο, αλλά έχω μια απορία:

Στο παράδειγμα του ΥΠΕΚΑ για πλακόστρωτο 40 τμ υπολογίζει προϋπολογισμό 12000ευρω! (ήτοι 300ευρώ ανά τμ !!!!)

ενώ με τον εξελακι ( πλάκα 10εκ εδαφόπλακα και πλάκες καρύστου) προκύπτει κόστος περίπου 1000 ευρώ για τα 40 τμ

3παραβάσεις ή 1 παράβαση ;

Τι γνώμη έχεται;

 

Στο παράδειγμα του ΥΠΕΚΑ λέει "ενδεικτικά", οπότε άκυρο το 12000.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικο Τιμολογιο Οικοδομικων Εργασιων

 

Το εχω φαει με το κουταλι.... και ειμαι μολις 28...

 

Επειδή μέχρι τώρα στον υπολογισμό των προστίμων σε περιπτώσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό οι πολεοδομίες το υπολογίζανε με ΑΤΟΕ μήπως μπορείς να μας δώσεις ένα μικρό παράδειγμα κοστολόγησης μιας εργασίας με το xls της myri και με τον ΑΤΟΕ να δούμε μήπως το 12000 του παραδείγματος έχει βάση και τότε ανατρέπονται πολλά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ανεβάσει δύο παραδείγματα για πλακόστρωση για 40τμ. στα downloads στην κατηγορία 07.Αμοιβες Οικοδομικής Αδειας - Μελέτες.

Το ένα αρχείο είναι με Αναλυτικά Τιμολόγια (αυτά που λένε ΑΤΟΕ) και το άλλο με Τομολόγιο Σουφλιά το οποίο βγάζει σαφώς πολύ μικρότερη δαπάνη.

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω και στον Manolis Gon στην σκέψη του "...με τον ΑΤΟΕ να δούμε μήπως το 12000 του παραδείγματος έχει βάση..." και σε συνδιασμό με το παράδειγμα με ΑΤΟΕ που ανέβασα ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΒΑΣΗ ....... με βάθος περίπου 27μετρα...... για να βγάλει τη δαπάνη των 12000€ ... τα σχόλια δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν έχουν αναρτηθεί ακόμα (downloads-αμοιβες οικοδομικης αδείας-μελέτες). Τα έστειλα μόλις τώρα. Συγνώμη απο τους διαχειριστές αν εμφανισθούν δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.