Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Και σε περίπτωση που έχουμε ένα τμήμα της βεράντας στεγασμένο, το διαχωρίζουμε?

 

Και αν τα διαχωρίζουμε πώς το κάνουμε αφού δε δηλώνεις υπέρβαση δόμησης στο 5 ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , είμαι νέα μηχανικός και έχω κάποιες απορίες:

 

1. N4014 Αρ24 §7.

Στην περίπτωση που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύστημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών στην περιοχή του ακινήτου,για τον υπολογισμό της αξίας των κτισμάτων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στο δημοτικό διαμέρισμα του αυθαίρετου και εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτό, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στο Δήμο και εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτόν, η ελάχιστη τιμήζώνης που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο.

2. Ο συμψηφισμός -κ κάθε συμψηφισμός- γίνεται από την υπηρεσία. Εσύ μπορείς να τον εκτιμήσεις.

3 & 4. Σαν υπέρβαση δόμησης

5.υποχρεωτικά! βλ αρ24 §12. Η εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου για τηναλλαγή της χρήσης δεν συνεπάγεται απαλλαγή αυτώναπό άλλες απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που αφο-ρούν τη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης. Η έκδο-ση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας κατά τις ισχύου-σες διατάξεις σε δηλούμενο κτίριο ή τμήμα αυτού, μπο-ρεί να γίνεται μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας ε-ξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου χωρίς να επι-βάλλεταιάλλοπρόστιμο.

6. ?

7. οχι βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια απορία. Σε σπίτι με οικοδομική άδεια έχει φτιαχτεί αποθήκη 10τμ αυθαίρετη με ΤΖ 650€ εντός σχεδίου. Με τους υπολογισμούς που κάνω το πρόστιμο βγαίνει 200€ (αποθήκη βοηθητικός χώρος) . Τι πληρώνει? το παράβολο είναι 500€ ή 200€ που έιναι το πρόστιμο? Κάνω κατί λάθος ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια απορία. Σε σπίτι με οικοδομική άδεια έχει φτιαχτεί αποθήκη 10τμ αυθαίρετη με ΤΖ 650€ εντός σχεδίου. Με τους υπολογισμούς που κάνω το πρόστιμο βγαίνει 200€ (αποθήκη βοηθητικός χώρος) . Τι πληρώνει? το παράβολο είναι 500€ ή 200€ που έιναι το πρόστιμο? Κάνω κατί λάθος ? :confused:

 

Σε αυθαιρεσία μικρότερη των 20 τ.μ. πας με το κατ'αποκοπή πρόστιμο.

 

Οι διευκρινήσεις εδώ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/guide.pdf στην 4η σελίδα λένε:

 

"Όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή σε μια ιδιοκτησία (στην οποία υπάρχει οικοδομική άδεια και εμπίπτει στις προϋποθέσεις της παραγράφου 6.β του άρθρου 24) και αυτή είναι καθ’ υπέρβαση δόμησης έως 20τμ, πληρώνεται κατ’ αποκοπή πρόστιμο, με βάση την τιμή ζώνης"

 

Δηλαδή για τα <20τμ πρέπει: 1. το κτίσμα ΝΑ ΕΧΕΙ ο.α. και 2. αυτή να είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ υπέρβαση σε όλο το κτίσμα.

 

Η αποθήκη από μόνη της θεωρώ ότι ΔΕΝ έχει ο.α., άσχετα αν έγινε για την εξυπηρέτηση της κατοικίας που ΕΧΕΙ ο.α., οπότε πληρώνει το ελάχιστο παράβολο 500ευρώ.

Αν θεωρήσεις ότι έχει κι αυτή ο.α. βρες κάποια 2η μικροπαραβασούλα (σίιιγουρα θα υπάρχει, τί λέμε τώρα μόνο με μία θα τη βγάλεις; ) που να ανάγεται σε 500αρικο για να γλυτώσεις το 2χίλιαρο σύμφωνα με την 4η σελίδα του παραπάνω. Άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ: Βάσει ποιας λογικής στηρίζεστε και θεωρείτε πολεοδομική ή κτιριοδομική παράβαση (αναλυτικός προυπολογισμός) έναν εξώστη σε κτίριο αυθαίρετο εκτός σχεδίου και χωρίς οικοδομική άδεια?

Γιατί αν στηρίζεστε στο πρώτο παράδειγμα το (γ), αυτό αναφέρεται σε άλλο θέμα.

Κάποιος δε (sorry που δεν θυμάμαι ποιος) ανέφερε πως συμπεριλαμβάνει τα μ² του εξώστη στην υπέρβαση δόμησης. Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι. κάποιος απο εσάς έχει ήδη αντιμετωπίση την εξής περίπτωση?

Υπόγειο, τακτοποιημένο με ν.3843 και ξεμπαζωμένο σε μια από τις 4 πλευρές του. Πολύ σύνηθες φαινόμενο... Τι λαμβάνουμε εδώ ως παράβαση? Μόνο το ξεμπάζωμα με αναλυτικό? Τις παραβάσεις που προκύπτουν από το ξεμπάζωμα (ύψος, υπέρβαση σ.δ. κτλ) τις λαμβάνουμε υπ'όψην ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ: Βάσει ποιας λογικής στηρίζεστε και θεωρείτε πολεοδομική ή κτιριοδομική παράβαση (αναλυτικός προυπολογισμός) έναν εξώστη σε κτίριο αυθαίρετο εκτός σχεδίου και χωρίς οικοδομική άδεια?

Γιατί αν στηρίζεστε στο πρώτο παράδειγμα το (γ), αυτό αναφέρεται σε άλλο θέμα.

Κάποιος δε (sorry που δεν θυμάμαι ποιος) ανέφερε πως συμπεριλαμβάνει τα μ² του εξώστη στην υπέρβαση δόμησης. Γιατί?

 

Κωστή εγώ ήμουν που το ανέφερα αυτό, αλλά το διόρθωσα λέγοντας ότι είναι λάθος!!! Έχει κλουβιάσει το κεφάλι μας με όλα αυτά. Τα μπέρδεψα με τους "κλειστούς εξώστες".

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι. κάποιος απο εσάς έχει ήδη αντιμετωπίση την εξής περίπτωση?

Υπόγειο, τακτοποιημένο με ν.3843 και ξεμπαζωμένο σε μια από τις 4 πλευρές του. Πολύ σύνηθες φαινόμενο... Τι λαμβάνουμε εδώ ως παράβαση? Μόνο το ξεμπάζωμα με αναλυτικό? Τις παραβάσεις που προκύπτουν από το ξεμπάζωμα (ύψος, υπέρβαση σ.δ. κτλ) τις λαμβάνουμε υπ'όψην ή όχι?

 

 

Να υποθέσω ότι στην πλευρά που έχει ξεμπαζωθεί έχει ανοιχτεί και πορτούλα και παραθυράκι έτσι?Επομένως εκτός από το ξεμπάζωμα που θα πάει με αναλυτικό λόγω μη σωστής διαμόρφωσης περιβάλλοντος, κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να υπολογιστεί και ξεχωριστά αναλυτικός για την πόρτα και παράθυρο (αδαμαντοκοπή,κουβάλημα μπάζων,κουφώματα).Άλλα και πάλι νομίζω πρέπει να περιμένεις όπως όλοι κατάλληλες ερμηνευτικές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.