Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με το τεε που ρώτησα κάποια πράγματα.... ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ Ο Μ#$@Λ@#$Κ@$$$ να ρωτήσω για τον αναλυτικό! ...Βρίστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με το τεε που ρώτησα κάποια πράγματα.... ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ Ο Μ#$@Λ@#$Κ@$$$ να ρωτήσω για τον αναλυτικό! ...Βρίστε με!!!

 

 

ΦΤΟΥ ΣΟΥ!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το πολύ λέμε για ΑΤΟΕ.Καταρχάς κάποιες τιμές είναι εκτός πραγματικότητας.

Και επίσης τίθεται το εξής μεγάλο, για εμένα, θέμα:

 

Ο νόμος αναφέρει ότι θα υπολογισθούν κάποιες παραβάσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Στη συνέχεια σου λένε ότι αυτόν τον προϋπολογισμό θα τον συντάξεις με ΑΤΟΕ.

Συνεπώς σου λένε ότι θα πρέπει να πας σε ένα κιόσκι που έχει γίνει με 4 κολώνες, ψαλίδια, ραμποτέ και κεραμίδια και να μετρήσεις:

μία μία όλες τις διατομές δλδ τις διαστάσεις της και το πάχος της, επίσης να μετρήσετε το μήκος της για να βγάλετε τα κιλά των κοιλοδοκών.

Και ας μην πει κάποιος "σιγά μη το κάνουμε" που προφανώς δε θα το κάνουμε ή "και ποιος θα το ελέγχει;" που προφανώς δε θα το ελέγχει κανένας σε περίπτωση που καταθέσουμε τους αναλυτικούς κατά τη 2η φάση.

Το θέμα είναι ότι ο νόμος σου "επιβάλλει" να το κάνεις με το σωστό τρόπο, άρα με αυτόν.

Ενώ υπάρχει ο πολύ πολύ εύκολος τρόπος του αναλυτικού αδείας. Λες κιόσκι (ή κάτι που το περιγράφει) τόσα τετραγωνικά και τελείωσες.

 

Τώρα μπήκαμε σε λογική ΑΤΟΕ γιατί μερικοί πίστεψαν ότι θα μαζέψουν περισσότερα λεφτά; Το θέμα είναι να πειστεί ο αυθαιρετούχος να δηλώσει κιόσκια, παρτέρια, κάγκελα κτλ με το τυράκι ότι τα δηλώνω όλα, με μικρό κόστος για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Τώρα άμα θέλεις 1500€ για να δηλώσεις ότι έκανες παρτέρια ΑΠΛΑ δε θα το κάνει κανείς.Δεν είναι μόνο ο κόπος που θα προκύψει για εμάς. Η ενασχόληση με τα άρθρα των ΑΤΟΕ είναι κάτι ενδιαφέρον.

 

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!! (και στο σύνολο αλλά ιδιαίτερα στα έντονα υπογραμμισμένα)

 

 

Επίσης, εκτός του ότι δε συμφέρει τον πελάτη (θα προκύψουν πολύ περισσότερα πεντακοσάρικα), ο προϋπολογισμός με ΑΤΟΕ, εκτός του παραπανίσου κόπου για εμάς, μπορεί πολύ πιο εύκολα να αμφισβητηθεί (σε περίπτωση ελέγχου) σε σχέση με τον αναλυτικό αδείας και κατ' επέκταση να μας δημιουργήσει επιπλέον θέματα - προβλήματα και μάλιστα εκ των υστέρων...

Link to comment
Share on other sites

...να μας δημιουργήσει επιπλέον θέματα - προβλήματα και μάλιστα εκ των υστέρων...

Τελικά

τι ευθύνες έχουμε και τι προβλήματα μπορούν να μας δημιουργηθούν?

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από ΤΕΕ: "Έχουμε στείλει ερώτηση στο υπεκά και περιμένουμε".

 

 

Απάντηση από ΥΠΕΚΑ: ''Μην μας ρωτάτε εμάς, πάρτε στο ΤΕΕ''

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω υποβαλει μια δηλωση (εχω πληρωσει και παραβολο), οπου την κεραμοσκεπη την υπολογισα με αναλυτικο αδειας , και μου εβγαλε 1 παραβαση =500ε.Αν αυτοι βγαλουν σημερα ή οποτε θελουν ανακοινωση για το ποιον αναλυτικο θα χρησιμοποιουμε ειναι υποχρωμενοι να δεχτουν τον δικο μου ,και δεν με νοιαζει , γιατι απο την στιγμη που εγω εχω το δικαιωμα να υποβαλλω δηλωση απο 1 Οκτωβρη και αυτοι βγαλουν ανακοινωση στις 15/10 , με καλυπτει ο χρονος που υπεβαλα την δηλωση.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν ετσι..

Γιατι λεει πολυ απλα οτι αυτο που εβγαλες εσυ ειναι ενδεικτικο και οτι το τελικο θα βγει κατα τη δευτερη φαση..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω υποβαλει μια δηλωση (εχω πληρωσει και παραβολο), οπου την κεραμοσκεπη την υπολογισα με αναλυτικο αδειας , και μου εβγαλε 1 παραβαση =500ε.Αν αυτοι βγαλουν σημερα ή οποτε θελουν ανακοινωση για το ποιον αναλυτικο θα χρησιμοποιουμε ειναι υποχρωμενοι να δεχτουν τον δικο μου ,και δεν με νοιαζει , γιατι απο την στιγμη που εγω εχω το δικαιωμα να υποβαλλω δηλωση απο 1 Οκτωβρη και αυτοι βγαλουν ανακοινωση στις 15/10 , με καλυπτει ο χρονος που υπεβαλα την δηλωση.

 

Μου αρέσουν τα αγωνιστικά πνεύματα, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι...

Το πρόστιμο είναι προσωρινό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.