Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα!

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το εξής: Σε ρετιρέ πολυκατοικίας ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει ξύλινο στέγαστρο με κεραμίδια το οποίο έκλεισε (ένα μέρος του) με προκατ δημιουργώντας ένα δωμάτιο 15 τ.μ.Στην μια πλευρά του δωματίου η στέγη προεξέχει κατά 1,90 μ.Πως μπορώ να το υπολογίσω?Βάζω σαν υπέρβαση δόμησης τα 15 τ.μ του δωματίου (δεν έχω υπέρβαση κάλυψης ή ύψους, το έλεγξα) κι έχω άλλη μια παράβαση την προεξοχή του στεγάστρου που πάει με αναλυτικο?Με μπερδευει το γεγονός ότι πρόκειται για στέγαστρο που έκλεισε αλλά όχι ολόκληρο..Επίσης το στεγαστρο είναι κεκλιμένο με μέγιστο ύψος 2.80 κι ελάχιστο 2,05..Το βάζω σαν κύριο ή βοηθητικο?έχει κάποιος καμμια ιδέα?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ελένη σκέφτηκες καθόλου τη συναίνεση των υπολοίπων ενοίκων? Κατά τα άλλα όπως τα λες:.ΚΧ με υπέρβαση 15 μ2 και αναλυτικό για το υπόλοιπο στέγαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το εξής: Σε ρετιρέ πολυκατοικίας ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει ξύλινο στέγαστρο με κεραμίδια το οποίο έκλεισε (ένα μέρος του) με προκατ δημιουργώντας ένα δωμάτιο 15 τ.μ.Στην μια πλευρά του δωματίου η στέγη προεξέχει κατά 1,90 μ.Πως μπορώ να το υπολογίσω?Βάζω σαν υπέρβαση δόμησης τα 15 τ.μ του δωματίου (δεν έχω υπέρβαση κάλυψης ή ύψους, το έλεγξα) κι έχω άλλη μια παράβαση την προεξοχή του στεγάστρου που πάει με αναλυτικο?Με μπερδευει το γεγονός ότι πρόκειται για στέγαστρο που έκλεισε αλλά όχι ολόκληρο..Επίσης το στεγαστρο είναι κεκλιμένο με μέγιστο ύψος 2.80 κι ελάχιστο 2,05..Το βάζω σαν κύριο ή βοηθητικο?έχει κάποιος καμμια ιδέα?

ευχαριστώ!

 

 

Θέλει συναίνεση Ελένη. Σίγουρο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα θα θελει...

Πρακτικα προχωρας χωρις συναινεση... Τουλαχιστον ετσι μου ειπε υπαλληλος της πολεοδομιας....

Ποιος να ξερει οτι ο εξωστης δεν ειναι δικος σου αλλα κοινοκτητος...?

 

Αν ξεπεραστει αυτο το προβλημα, τοτε προχωρας με ΥΔ και την προεξοχη με αναλυτικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω μια περιπτωση υπογειου που δεν υπαρχει στην αδεια, το οποιο εχει ξεμπαζωθει απτις 3 πλευρες και ειναι garage. Ηθελα να ρωτησω περαν της Υ.Δ. που βαζω, πρεπει να βαλω και λοιπες παραβασεις ετσι δεν ειναι?Δεν μπορω ομως να καταλαβω τι εργασιες θα βαλω ακριβως στον Αναλυτικο μια και δεν εχω ξαναφτιαξει για τετοια περιπτωση.Υπαρχει καποιος που να εχει κανει κατι αναλογο να με κατατοπισει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Δεν χρειάζεται συνέναιση, δεν πρόκειται για κοινόχρηστο χώρο.Υπάρχει ακόμη ένας όροφος από πάνω με το δωμα και την απόληξη του κλιμακοστασίου.Ανέφερα ρετιρέ γιατί ο δομημένος χώρος είναι μικρότερος από τους παρακάτω οροφους και κάνει εσοχή.Το δωμάτιο των 15 τ.μ. δεν βρισκεται σε εξώστη, από κάτω υπάρχει κατοικήσιμος χώρος.

Δηλαδή άλλα 500 ευρώ πρόστιμο, όσο πάω τους το ανεβάζω!Άρα όπως το είπα..Υ.Δ για τα 15 τ.μ. και αναλυτικός για το εμβαδό του στεγάστρου που προεξέχει..

σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω μια περιπτωση υπογειου που δεν υπαρχει στην αδεια, το οποιο εχει ξεμπαζωθει απτις 3 πλευρες και ειναι garage. Ηθελα να ρωτησω περαν της Υ.Δ. που βαζω, πρεπει να βαλω και λοιπες παραβασεις ετσι δεν ειναι?Δεν μπορω ομως να καταλαβω τι εργασιες θα βαλω ακριβως στον Αναλυτικο μια και δεν εχω ξαναφτιαξει για τετοια περιπτωση.Υπαρχει καποιος που να εχει κανει κατι αναλογο να με κατατοπισει?

Ναι πρέπει να βάλεις λοιπές παραβάσεις για το χώμα που έδιωξες.

Τις εργασίες μπορείς να τις βρεις σκεπτόμενος τι έκανες για να το ξεμπαζώσεις και να το διαμορφώσεις.

Άρα εκσκαφές, τοιχάκια από σκυρόδεμα, πλάκες πεζοδρομίου και ότι άλλο δεις ότι έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τους αναλυτικους προυπολογισμους θα τους αναβασουμε στην 2η φαση στο συστημα του ΤΕΕ και προφανως θα ελεγχθουν, σωστα?

Στην περιπτωση που εχουν γινει λαθη (πχ. σε εναν αναλυτικο να εχουν αθροιστει παραβασεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ειδους, οποτε και να βγαινει μικροτερο προστιμο απ'οτι προβλεπεται), τι ευθυνη εχει ο μηχανικος?

Απλα θα βγει οριστικο προστιμο διαφορετικο απ'αυτο που εχει προβλεψει ο μηχανικος?

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο θυμαμαι, ειπωθηκε οτι δε θα ανεβουν οι αναλυτικοι πουθενα.

Τους κραταμε στο συρταρι μας και αν σε καποιο μελλοντικο ελεγχο μας ζητηθουν, τοτε θα τους δειξουμε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.