Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Καλημέρα!

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Δεν χρειάζεται συνέναιση, δεν πρόκειται για κοινόχρηστο χώρο.Υπάρχει ακόμη ένας όροφος από πάνω με το δωμα και την απόληξη του κλιμακοστασίου.

 

Οι όψεις στις πολυκατοικίες είναι κοινόχρηστες, χρειάζεται συνέναιση για οποιαδήποτε αλλαγή. Τάδε έφη και η κα Λεμπέση.

Edited by Jonous
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα θα θελει...

Πρακτικα προχωρας χωρις συναινεση... Τουλαχιστον ετσι μου ειπε υπαλληλος της πολεοδομιας....

Ποιος να ξερει οτι ο εξωστης δεν ειναι δικος σου αλλα κοινοκτητος...?

 

Αν ξεπεραστει αυτο το προβλημα, τοτε προχωρας με ΥΔ και την προεξοχη με αναλυτικο...

 

Σωστό.

Δε τίθεται θέμα αποκλειστικής χρήσης του εξώστη; Στο ΤΕΕ/ΤΚΜ είπανε ότι δε θα χρειαστεί μιας και ποιος άλλος έχει πρόσβαση στον εξώστη σου.

Απλά αναφέρω τι ειπώθηκε

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ο λογος για τον οποιον κανενας δεν ξερει οτι ο εξωστης ΔΕΝ ειναι δικος σου, αλλα απλως εχεις την αποκλειστικη χρηση του εσυ...!

Link to comment
Share on other sites

Μικρη η διαφορα εν προκειμενω...

Το σημαντικο ειναι οτι δεν ειναι ιδιοκτησιας σου...

Link to comment
Share on other sites

Οι όψεις στις πολυκατοικίες είναι κοινόχρηστες, χρειάζεται συνέναιση για οποιαδήποτε αλλαγή. Τάδε έφη και η κα Λεμπέση.

 

Ομολογώ ότι αυτό δεν το ήξερα..Ευχαριστω για την πληροφορία..Δηλαδη πρέπει να γίνει κάποιο έγγραφο και να συναινέσουν όλοι οι ένοικοι γραπτώς με υπογραφη?Δεν μου εχει ξανατύχει..χρειάζεται για την α' φάση?

Link to comment
Share on other sites

Οι όψεις στις πολυκατοικίες είναι κοινόχρηστες, χρειάζεται συνέναιση για οποιαδήποτε αλλαγή. Τάδε έφη και η κα Λεμπέση.

 

Άρα αυτό σημαίνει πως σχεδόν για οποιαδήποτε προσθήκη, σε κατοικία με άνω των δυο οριζόντιων ιδιοκτησιών, απαιτείται και συναίνεση?!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω κι εγω.

Αλλα αν δεν κάνω λάθος στο γοκ, αν αποτελεί την μοναδική πρόσβαση για τον όροφο μετράει στη δόμηση.

Οπότε μήπως πρεπει να την μετρήσω σαν υπέρβαση δομησης.

Το λέω γιατι με συμφέρει, λόγο του ότι είναι προ του 83' και σαν υπέρβαση δομησης βγαίνει μικροτερο το πρόστιμο σε σχεση με τον αναλυτικό.Και δεδομένου ότι ο αναλυτικός δεν περνει συντελεστή παλαιότητας. Σωστά;

Εγώ παντως σε μία περίπτωση που είδα πριν λίγο σκέφτομαί να κάνω το εξής: για μία μπετονένια σκάλα (κύρια) που πάει στον όροφο και από κάτω έχει αποθήκη θα πάω με αναλυτικό και την αποθήκη ως ΒΧ κανονικά με ΥΚ+ΥΔ. Μία μεταλλική που πάει 1ο και ταράτσα με αναλυτικό.

 

Σε μία άλλη περίπτωση που προστέθηκε παραπλέυρως σκάλα από το ισόγειο στον 1ο (για να επικοινωνούν οι 2 οροφοι) και θεωρείται πια μέρος των ορόφων έβαλα 1χΥΚ + 2χΥΔ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το θέμα το έχω ξαναθίξει και παλιότερα αλλά θα ξαναρωτήσω. Λοιπόν : Ερωταπάντηση 7:

 

7. Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια κατά τον υπολογισμό του προστίμου, εκτός από την επιφάνεια των κλειστών χώρων υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι ανοιχτοί ημιϋπαίθριοι χώροι, οι εξώστες, η περιτοίχιση, ο βόθρος, πλακοστρώσεις κ.λ.π;

Το πρόστιμο υπολογίζεται στην επιφάνεια των κλειστών χώρων με αυξητικό συντελεστή 2. Οι ημιϋπαίθριοι χώροι υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι υπόλοιπες κατασκευές δεν θεωρούνται αυθαίρετες, εφ’ όσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις, ενώ τα καθ’ υπέρβαση αυτών τμήματα υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό (Κατηγορία 13 του «φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής»).

 

Τι κάνατε εσείς σε τέτοιες περιπτώσεις? Σε κτήρια χωρίς Ο.Α. πως δηλώσατε τις λοιπές παραβάσεις εκτός από τους χώρους κατοικίας ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βάζω πλακοστρώσεις, βόθρο στα χωρίς άδεια (και εν γενη εκτός σχεδίου).Εξώστες + περιφράξεις με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.