Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Από τι καταλαβαίνω εγώ η οικοδομική άδεια βγήκε με τα σπίτια αυτόνομα και μάλλον πήραν από την ΕΠΑΕ έγκριση για διάσπαση κτιρίων.Στην πορεία πήγαν να πουλήσουν και πληροφορήθηκαν ότι αυτό γίνεται σωστά μόνο με οριζόντιες ιδιοκτησίες.Τα κτίρια όμως δεν ακουμπούσαν οπότε εξαφάνισαν τα πρωτότυπα και εμφάνισαν σχέδιο που ακουμπούσαν με πέργκολες, κάναν την οριζόντια και άντε τώρα εσύ φραουλίτσα να βρεις άκρη. (αστυνόμος σαίνης, ε?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συγνώμη ε9 δεν παραθέτουμε στη β φάση ?εμένα πελάτης έχει εξ αδιαιρέτου σε 20στρ 250 τμ με 70 τμ κτισμα κ στο ε9 αυτο δηλώνει .εγώ γτ να κάνω τοπογραφικό για όλο?μόνο την ιδιοκτησία του δεν τακτοποιεί?ο νόμος ήταν ξεκάθαρος σε αυτό .

 

αν θες διαβασε μερικες σελιδες πισω.

 

απλα πρεπει να καταλαβεις οτι μπορει ο πελατης σου να ισχυριζεται οτι εχει ιδιοκτησια 250τμ αλλα στην ουσια εχει ποσοστο ιδιοκτησιας (καθαρα οικονομικο ποσοστο ομως!) και οχι πρακτικο οχι νομικο!. δεν οριοθετειται ιδιοκτησια νομικα!!! ας μην τα λεμε ξανα και ξανα!

 

στα εξ αδιαιρετου ολοι οι ιδιοκτητες εχουν στην ιδιοκτησια τους το συνολο αδιαιρετο!!!ολοι ολα!!!δεν διαιρειται. δεν σπαει. δεν χωριζεται! το λεει ρε παιδια ο ορισμος!

εξ αδιαιρετου!! τι αλλο να πουμε????

 

και μην μπερδευουμε τις οριζοντιες ιδιοκτησιες οπου εχουμε ποσοστο και νομικη "οριοθετηση" αυτου επι του οικοπεδου μεσω χιλιοστων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα και με την συμβολαιογράφο μετά από μέρες που την έψαχνα: Εν ολίγοις μου είπε τα εξής:

 

ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ να δηλώσεις ότι δεν υλοποιήθηκαν οι πέργκολες και ότι τα σπιτάκια συνιστούν αυτόνομες ιδιοκτησίες και ΟΧΙ ενιαίο κτίριο, διότι ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ αμέσως η έννοια της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας που έχει γίνει και θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε όλο τον οικισμό! Με λίγα λόγια είμαι αναγκασμένη να το πάω με την περίπτωση β) και ας είναι η πιο παράλογη για μας μεν, λογική για το γράμμα του νόμου δε. Το θέμα είναι ότι στις φωτογραφίες που δε θα φαίνονται οι πέργκολες, ΠΩΣ εγώ μετά θα δώσω βεβαίωση ότι ΟΛΑ είναι καλώς καμωμένα?! Χώρια που τώρα που ΠΡΕΠΕΙ να το αντιμετωπίσω ως ενιαίο κτίριο αναγκαστικά, ανακύπτει πάλι το πρόβλημα που λέγαμε και στις πρώτες σελίδες του θέματος: Πως θα δώσεις δήλωση για όλο τον οικισμό (που είναι το ΕΝΑ κτίριο) όταν έχεις πελάτη μονο το ένα σπίτι? Δε μιλάω για τα υπόλοιπα ερωτήματα περί ΑΠΥ κλπ. γιατί θα πρέπει μετά να αρχίσω τα ψυχοφάρμακα...

 

Εεε...να σας πω... Δεν αντέχω...Είναι το κράτος ανίκανο να συστήσει ελέγκτικούς μηχανιούς ή να δώσει οδηγίες και βάζει εμάς να κάνουμε τους αστυνόμους/δικηγορους/συμβολαιογράφους, να υπογράφουμε κιόλας ότι όλα είναι ΟΚ και να έχουμε και μελλοντικές κυρώσεις για ψευδή δήλωση?!?! Γιατι δε μας λένε τόσο καιρό τι θα γίνει με τα εξ αδιαιρέτου?! Ολη η Χαλκιδική είναι έτσι!!!! Τι θα γίνει?!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα και με την συμβολαιογράφο μετά από μέρες που την έψαχνα: Εν ολίγοις μου είπε τα εξής:

 

ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ να δηλώσεις ότι δεν υλοποιήθηκαν οι πέργκολες και ότι τα σπιτάκια συνιστούν αυτόνομες ιδιοκτησίες και ΟΧΙ ενιαίο κτίριο, διότι ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ αμέσως η έννοια της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας που έχει γίνει και θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε όλο τον οικισμό! Με λίγα λόγια είμαι αναγκασμένη να το πάω με την περίπτωση β) και ας είναι η πιο παράλογη για μας μεν, λογική για το γράμμα του νόμου δε. Το θέμα είναι ότι στις φωτογραφίες που δε θα φαίνονται οι πέργκολες, ΠΩΣ εγώ μετά θα δώσω βεβαίωση ότι ΟΛΑ είναι καλώς καμωμένα?! Χώρια που τώρα που ΠΡΕΠΕΙ να το αντιμετωπίσω ως ενιαίο κτίριο αναγκαστικά, ανακύπτει πάλι το πρόβλημα που λέγαμε και στις πρώτες σελίδες του θέματος: Πως θα δώσεις δήλωση για όλο τον οικισμό (που είναι το ΕΝΑ κτίριο) όταν έχεις πελάτη μονο το ένα σπίτι? Δε μιλάω για τα υπόλοιπα ερωτήματα περί ΑΠΥ κλπ. γιατί θα πρέπει μετά να αρχίσω τα ψυχοφάρμακα...

 

Εεε...να σας πω... Δεν αντέχω...Είναι το κράτος ανίκανο να συστήσει ελέγκτικούς μηχανιούς ή να δώσει οδηγίες και βάζει εμάς να κάνουμε τους αστυνόμους/δικηγορους/συμβολαιογράφους, να υπογράφουμε κιόλας ότι όλα είναι ΟΚ και να έχουμε και μελλοντικές κυρώσεις για ψευδή δήλωση?!?! Γιατι δε μας λένε τόσο καιρό τι θα γίνει με τα εξ αδιαιρέτου?! Ολη η Χαλκιδική είναι έτσι!!!! Τι θα γίνει?!

 

 

τελικα επειδη μπερδευτικα...

 

εχεις συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας??? η ειναι εξ αδιαιρετου???

Link to comment
Share on other sites

@fraulitsa_f

 

Ρωτάς στο τέλος "τι θα γίνει?" ...σου απαντώ:

Τώρα μιλούσα με έναν συνεργάτη μου στην Καλλικράτεια και μου λέει ότι μίλησε με τοπικό (μεγάλο) μηχανικό που του είπε πως ΓΙΝΕΤΑΙ να προχωρήσεις τα εξ' αδιαιρέτου και ότι "αυτοί" τα προχωράνε ως εξής: Κάνεις τοπογραφικό όλου του οικοπέδου, αλλά εμφανίζεις μόνο το σπίτι του πελάτη σου!!!!!!!!!!!!!!!! ΦΡΙΚΗ ????????

Και συμπληρώνω εγώ ότι, μάλλον, ως ιδιοκτήτη θα βάζουν ποσοστό 100% του πελάτη τους!!!

 

Και ξέρετε τι θα γίνει αργότερα έτσι? ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΝ με κάποια τροπολογία!!!! Ρε μήπως δε λένε κουβέντα από το ΥΠΕΚΑ για να "φάνε" όσο μπορέσουν τα "μεγάλα" πάλι κεφάλια?

 

Τι άλλο να πω???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@fraulitsa_f

 

Ρωτάς στο τέλος "τι θα γίνει?" ...σου απαντώ:

Τώρα μιλούσα με έναν συνεργάτη μου στην Καλλικράτεια και μου λέει ότι μίλησε με τοπικό (μεγάλο) μηχανικό που του είπε πως ΓΙΝΕΤΑΙ να προχωρήσεις τα εξ' αδιαιρέτου και ότι "αυτοί" τα προχωράνε ως εξής: Κάνεις τοπογραφικό όλου του οικοπέδου, αλλά εμφανίζεις μόνο το σπίτι του πελάτη σου!!!!!!!!!!!!!!!! ΦΡΙΚΗ ????????

Και συμπληρώνω εγώ ότι, μάλλον, ως ιδιοκτήτη θα βάζουν ποσοστό 100% του πελάτη τους!!!

 

Και ξέρετε τι θα γίνει αργότερα έτσι? ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΝ με κάποια τροπολογία!!!! Ρε μήπως δε λένε κουβέντα από το ΥΠΕΚΑ για να "φάνε" όσο μπορέσουν τα "μεγάλα" πάλι κεφάλια?

 

Τι άλλο να πω???

 

το εχω ξαναπει οτι αυτο εγκυμονει τους μεγιστους κινδυνους (τουλαχιστον για τον πελατη οποτε κατα συνεπεια θα σε κυνηγαει)

καθως ειναι απαραιτητη η προσκομιση του Ε9 οπου φαινεται το ποσοστο που κατεχει στο εξαδιαιρετου!!

 

επειτα απο αυτο τι αλλο να που με για "μεγαλους κα τρανους" που προχωρανε σε "και καλα" τακτοποιησεις???

 

παιζουν το κεφαλι τους?? θα φανε πορτα??? και τα 2??

 

εξηγησε μου σε παρακαλω αν βαζουν 100% πως στο καλο θα δικαιωθουν για την ανακολουθια των στοιχειων ιδιοκτησιας???

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

τελικα επειδη μπερδευτικα...

 

εχεις συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας??? η ειναι εξ αδιαιρετου???

 

εξ αδιαιρέτου είναι το οικόπεδο...σύσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας έχουν για τα σπιτάκια...αυτό έχω καταλάβει από την ανάγνωση του συμβολαίου αγοραπωλισίας... Και όταν λέω έχω έχουν οριζόντια σύσταση, ακούστε και το κορυφαίο της συμβολαιογράφου, όταν της ζήτησα να μου την δώσει:

"Ε, δεν υπαρχει ακριβως ξεκάθαρη με πίνακα χιλιοστών κλπ.!! Αυτά τα κάνετε εσείς οι Αθηναίοι!! Εμείς εδώ στην Θεσσαλονίκη, κατευθείαν στο συμβόλαιο αγοραπωλησίας γράφουμε τα ποσοστά, ενώ το ξέρουμε ότι το σωστό είναι ΠΡΩΤΑ οι αρχικοι ιδιοκτήτες να κάνουν την σύσταση, με πίνακα, κανονικά, όλα ΚΑΙ ΜΕΤΑ να συνάπτεται η αγοραπωλησία!!!"

 

Κρίμα...Γιατί και γω είμαι Θεσσαλονικιά και επειδή έτυχε και την πήρα από αθηναϊκό τηλέφωνο, αμέσως έσπευσε να μου θέσει τοπικιστικό θέμα, ότι "εμεις" στο Athens είμαστε τυπολάτρες, ενώ "αυτοί" στην Θεσσαλονικάρα (!) τα κάνουν πιο γρήγορα και μάνι μάνι. χωρίς αργοπορίες... Κρίμα για άλλη μια φορά, γιατί εγώ, παρά την καταγωγή μου, τέτοιους διαχωρισμούς δεν κανω...Και μετά θυμώνουμε που μας βγάζουν το όνομα...

 

Στο δια ταύτα...Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος: ΜΕ ΤΑ ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?! Να τα προχωρήσουμε τελικά με την β) περίπτωση και ότι γίνει? Δε με νοιάζει, ας κάνω και τοπογραφικό και με τα άλλα 5 σπίτια μέσα, ας πάει στο καλο και ας μην πληρωθώ για όλο! Να μην εκτεθώ άλλο στον πελάτη και να κλείσω την δουλειά να πάρω τα ψίχουλα θέλω!! Δεν αντέχω άλλο...

Edited by fraulitsa_f
Link to comment
Share on other sites

Εσάς τι σας φαίνεται πιο λογικό να γίνει?Να το αφήσουν έτσι ώστε να πρέπει να δηλώσουν όλοι μαζί σε ένα μηχανικό με κοινό πρόστιμο κτλ πράγμα που σημαίνει ότι το 95% των εξαδιερέτου(τα οποία αποτελούν και το μεγαλύτερο μέρος των αυθαιρέτων στην χώρα) δεν πρόκειται να προχωρήσει..Η να βρουν τρόπο ώστε να δηλώνει ο καθένας μόνος. Δεν είναι θέμα να φάνε τα μεγάλα κεφάλια. Όλοι έχουμε τέτοιες περιπτώσεις και νομίζω πως όλους μας συμφέρει να βρεθέι φόρμουλα ώστε να δηλώνονται ξεχωριστά.Γίνονται πιο απλά τα πράγματα για όλους

Εγώ προσωπικά θα περιμένω μέχρι και Δευτέρα - Τρίτη, αν δεν έχει βγει κάποια ενημέρωση θα τα δηλώνω ένα ένα βάζοντας 100% ιδιοκτήτη εννοωντας του αυθαίρετου κτιρίου , ενω στο τοπογραφικό θα τα δείχνω όλα σημειώνοντας ποιος ειναι ο πελάτης μου .Ας βρουν ακρη αυτοι μετα. Δεν γίνεται να χάσω πελάτες και χρήματα που τα χρειάζομαι για να επιβιώσω επειδη αυτοί τον παίζουν.

Edited by iguana
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσάς τι σας φαίνεται πιο λογικό να γίνει?Να το αφήσουν έτσι ώστε να πρέπει να δηλώσουν όλοι μαζί σε ένα μηχανικό με κοινό πρόστιμο κτλ πράγμα που σημαίνει ότι το 95% των εξαδιερέτου(τα οποία αποτελούν και το μεγαλύτερο μέρος των αυθαιρέτων στην χώρα) δεν πρόκειται να προχωρήσει..Η να βρουν τρόπο ώστε να δηλώνει ο καθένας μόνος. Δεν είναι θέμα να φάνε τα μεγάλα κεφάλια. Όλοι έχουμε τέτοιες περιπτώσεις και νομίζω πως όλους μας συμφέρει να βρεθέι φόρμουλα ώστε να δηλώνονται ξεχωριστά.Γίνονται πιο απλά τα πράγματα για όλους

Εγώ προσωπικά θα περιμένω μέχρι και Δευτέρα - Τρίτη, αν δεν έχει βγει κάποια ενημέρωση θα τα δηλώνω ένα ένα βάζοντας 100% ιδιοκτήτη εννοωντας του αυθαίρετου κτιρίου , ενω στο τοπογραφικό θα τα δείχνω όλα σημειώνοντας ποιος ειναι ο πελάτης μου .Ας βρουν ακρη αυτοι μετα. Δεν γίνεται να χάσω πελάτες και χρήματα που τα χρειάζομαι για να επιβιώσω επειδη αυτοί τον παίζουν.

 

+100000

Συμφώνω. Και γω έτσι θα κάνω... Αει σιχτιρ με την ανοργανωσία τους...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο θα κάνω. Να πάνε να πνιγούν..(όχι οι πελάτες μου) Ήδη τους έχω ενημερώσει και Σ/Κ θα αρχίσω αιτήσεις.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.