Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Η ιδιοκτησια ειναι μια...δεν προκυπτει συμβολαιογραφικα οτι ανηκει κατι σε καποιον ξεχωριστα.... στην πραξη συμβαινει, στα χαρτια ομως δεν υπαρχει... οποτε νοειται σαν μια ιδιοκτησια ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περιοχή εκτός σχεδίου από τους 3 συνιδιοκτήτες (αδέλφια) ο ένας δεν θέλει να μπει στην διαδικασία της ρύθμισης. Μπορούν να προχωρήσουν οι άλλοι δύο ? και με ποιες προϋποθέσεις ?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως εδω το θεμα ειναι καθαρα πρωσοπικο τους ..υπογραφουν οι 3 αλλα πληρωνουν οι 2 ... απο εκει και περα ειναι θεμα των δυο να πεισουν τον εναν....

Link to comment
Share on other sites

ΝΟμίζω πως ποιο σωστό είναι να γίνει όπως και με τον 3843.Τακτοποιείς τα πάντα και τα τετραγωνικά αφαιρούνται από τον υπόλοιπο συντελεστή, οπότε αυτός μηδενίζεται και έχεις και παραπάνω.Στο τέλος έχεις καλύψει όλο το συντελεστή και έχεις και 40 μ2 που θεωρητικά είναι το αίτιο για να υπαχθείς στον 4014.

 

Στην Πολεοδομία Δήμου Γρεβενών μου είπε ο υπεύθυνος για τον Ν. 3843 ότι αν έχει υπόλοιπο δόμησης τότε πάει ως αυθαίρετο και ο ΗΧ.

Τότε λέω εντάξει άρα θα πάει με το Ν. 4014 και μου λέει δε ξέρω με ποιο νόμο θα πάει αλλά είναι αυθαίρετο. Με τέτοια συμπεριφορά μπορεί κανείς να πει με σιγουριά ότι δε θα πληρώσει πρόστιμο ο πελάτης για τα προηγούμενα χρόνια ή ότι θα μπορεί να βγει άδεια για κάποιο αυθαίρετο κομμάτι. Εκεί ίσως να μην ξέρουν καν την άδεια νομιμοποίησης!

Link to comment
Share on other sites

Αφού αυτός ήταν υπεύθυνος για τον 3843 γιατί τον μπερδεύεις με άλλα;

εξ αδιαιρέτου=(νομικός όρος) λέγεται για ακίνητα που κατέχονται από κοινού από περισσότερους ιδιοκτήτες χωρίς να προβλέπεται η διαίρεσή τους σε περισσότερες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ισως ερωτηση... αν σε ενα αγροτεμαχιο 8 στρ που υπαρχουν πανω απο 100 συνιδιοκτητες , κανω αποτυπωση καθαρα μονο του αγροτεμαχιου, που ο καθενας απο αυτους εχει με ιδιωτικο συμφωνητικο ορισει ως ιδιοκτησια του, και την εχει περιφραξει, θα εχω προβλημα? Συμβολαια απ'ότι γνωριζω δεν ζητουνται και ουτε απαιτειται ελεγχος αυτων...

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ισως ερωτηση... αν σε ενα αγροτεμαχιο 8 στρ που υπαρχουν πανω απο 100 συνιδιοκτητες , κανω αποτυπωση καθαρα μονο του αγροτεμαχιου, που ο καθενας απο αυτους εχει με ιδιωτικο συμφωνητικο ορισει ως ιδιοκτησια του, και την εχει περιφραξει, θα εχω προβλημα? Συμβολαια απ'ότι γνωριζω δεν ζητουνται και ουτε απαιτειται ελεγχος αυτων...

 

συμβολαια ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ζητουνται για την εκδοση της βεβαιωσης

 

παρακαλω διαβασε το προτυπο βεβαιωση οπως εχει δωθει απο ΥΠΕΚΑ

 

Ν.4 τιτλους ιδιοκτησιας

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου με 3 ιδιοκτησίες, ο καθένας δηλώνει τη δική του αυθαιρεσία και κάνει αίτηση για το δικό του κομμάτι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

συμβολαια ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ζητουνται για την εκδοση της βεβαιωσης

 

παρακαλω διαβασε το προτυπο βεβαιωση οπως εχει δωθει απο ΥΠΕΚΑ

 

Ν.4 τιτλους ιδιοκτησιας

 

...αρα τωρα με την τακτοποιηση των αυθαιρετων ,κανω το τοπογραφικο της συνολικης εκτασης των 8 στρ και αποτυπωνω και τις υπολοιπες 99 ιδιοκτησιες(περιφραγμενα αγροτεμαχια με κατοικιες) μαζι με την ιδιοκτησια του πελατακου μου που εχει 55τ.μ. ως κυρια κατοικια???

Link to comment
Share on other sites

...αρα τωρα με την τακτοποιηση των αυθαιρετων ,κανω το τοπογραφικο της συνολικης εκτασης των 8 στρ και αποτυπωνω και τις υπολοιπες 99 ιδιοκτησιες(περιφραγμενα αγροτεμαχια με κατοικιες) μαζι με την ιδιοκτησια του πελατακου μου που εχει 55τ.μ. ως κυρια κατοικια???

Nαι.

Στα εξ αδιαιρέτου πρέπει να γίνει καθολική αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης.

Σε εκτός σχεδίου με 3 ιδιοκτησίες, ο καθένας δηλώνει τη δική του αυθαιρεσία και κάνει αίτηση για το δικό του κομμάτι έτσι;

Το λογικό είναι αυτό.

Αν σε εξ αδιαιρέτου έχεις 3 κατοικίες, είναι λογικό ο κάθε ιδιοκτητης να κανει αίτηση για ό,τι τον αφορά.

 

Τι τον αφορά όμως;

Νομικά, τον αφορά ό,τι βρίσκεται εντός του οικοπέδου!

Κι εκεί αρχίζει το μπλέξιμο...

Πως για μία ιδιοκτησία θα υποβάλεις 3 αιτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.