Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Καλησπέρα, το ερώτημα μου είναι το εξής:

 

Σε εντός σχεδίου οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση, υπάρχει ένα κτίσμα προ του '83 χωρίς οικοδομική άδεια. Αποτελείται από ισόγειο με 2 αποθήκες και α' όροφο με δύο κατοικίες( η καθεμία προσβάσιμη από ξεχωριστή εξωτερική σκάλα από τον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου), δλδ σαν να χωρίζεται νοητά κάθετα σε μία αποθήκη και μία κατοικία για τον καθένα. Ανήκε σε δύο αδέρφια, προχώρησαν μόνο στην Α' φάση του νόμου Τρίτση αλλά δεν ολοκλήρωσαν την εξαίρεση από κατεδάφιση. Οι ιδιοκτήτες απεβίωσαν και πλέον το ένα μερίδιο κατέχει ο γιος(ψιλή κυριότητα) και η σύζυγος(επικαρπία) ενώ το άλλο τα 2 τέκνα του άλλου συνιδιοκτήτη.

Δεν υπάρχει βέβαια σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας.

α)Πως δηλώνεται αυτό το αυθαίρετο, 2 ξεχωριστούς φακέλους ή ένας?

β) Η δήλωση με την α' φάση του Τρίτση αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας προ του '83?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παντως σημερα ακουσα οτι πληθος αιτησεων ακυρωθηκε επειδη ανακαλυφθηκε οτι δηλωνοταν τμημα της ιδιοκτησιας και οχι ολοκληρη (εξ αδιαιρετου κομματια) με αποτελεσμα οι ιδιοκτητες να χασουν τα παραβολα που πληρωνανε και τις αμοιβες στο μηχανικο...

 

Τα συμπερασματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τιποτα παραπανω, αυτην την πληροφορια μου μετεφερε συναδελφος (που by the way εχει εξ αδιαιρετου στη Χαλκιδικη και δεν το ρυθμιζει), αυτο σας μεταφερω κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

Κι ερχόμαστε στα όσα έλεγα....

Τότε πολύ απλά δεν κάνεις τίποτα όπως ισχύει σε κάθε περίπτωση που απαιτείται συνυπογραφή.

 

ρε συ architect_duth, πάενε καμια βολτα στον γειτονα-συναδελφο που μου ελεγες (που τα κανει ολα και συμφερει) και τρίψ'του στη μουρη την απάντηση της 8 που λεει οτι "οπου αναφερεται αυτοτελης ιδιοκτησια, νοειται οριζοντια ή κάθετη", να δουμε τι θα σου πει...

 

χαχαχαχα +10000 κι απο μενα....

 

Παντως σημερα ακουσα οτι πληθος αιτησεων ακυρωθηκε επειδη ανακαλυφθηκε οτι δηλωνοταν τμημα της ιδιοκτησιας και οχι ολοκληρη (εξ αδιαιρετου κομματια) με αποτελεσμα οι ιδιοκτητες να χασουν τα παραβολα που πληρωνανε και τις αμοιβες στο μηχανικο...

 

Τα συμπερασματα δικα σας...

 

κι αν δεν εγινε θα γινει. εγω το εχω γραψει μερες τωρα οτι δεν γινοταν αυτα

που πολλοι και καλα "μεγαλοι"-"υπερμεγιστοι" μηχανικοι λεγανε σε συναδελφους οτι προχωρανε μονο του πελατη τους!

 

Νέες ερωτοαπαντήσεις: μέρος η (!!!!!!!)

Κοιτάξτε τη νούμερο 8 το γ)

 

Αρα λοιπόν, μια δήλωση και αν δε θέλουν όλοι τι??

 

αν δεν θελουν μενει ως εχει . αυθαιρετο....

 

 

Δείτε τις σημερινές ερωτοαπαντήσεις για το θέμα....Η μέρος

 

αναμενομενη απαντηση και πληρως λογικη κατα τη γνωμη μου που μερες τωρα εδω μεσα μαζι με αλλους συναδελφους λεμε....

 

δεν καταλαβαινω ειλικρινα απο χτες που βλεπω σχολια (σε forae σε τηλεορασεις κλπ κλπ) συναδελφων που χτυπιουνται με την συγκεκριμενη απαντηση!

μα ειναι οτι πιο λογικο ρε παιδια εχει βγει !

μπορει να μην βολευει κανενα αλλα ειναι λογικο οπως και να το δεις

 

σημασια εχει το τι γινεται λοιπον απο δω και περα....

 

προσωπικα οπως εχω ξαναγραψει εδω (σελιδες πριν) θεωρω

α) αν συμφωνουν οι συνιδιοκτητες η περιπτωση ειναι ευκολη (σχετικα παντα) καθως προχωραμε το συνολο (ολα μεσα) μοιραζονται το προστιμο αναλογα με τις αυθαιρεσιες (ισως ενα ιδιωτικο συμφωνητικο να χρειαζεται) και μετα την τακτοποιηση το προβλημα της εννιαιας βεβαιωσης λυνεται αν μπορει να γινει τοτε συσταση ιδιοκτησιας και νεα εκδοση επιμερους βεβαιωσεων ανα ιδιοκτησια.

 

β) αν δεν συμφωνησουν νομιζω οτι στη γενικη περιπτωση το πραγμα παγωνει!

(εξαιρεση περιπτωσεις οπως η δικη μου οπου παιζουν 2 ιδιοκτητες λιγες αυθαιρεσιες και μικρο προστιμο

και ο ενας σκεφτεται να πληρωσει το συνολο ας ειναι εις βαρος του προκειμενου να τακτοποιηθει κι ο αλλος κανει την παπια)

Edited by fear1976
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

β) αν δεν συμφωνησουν νομιζω οτι στη γενικη περιπτωση το πραγμα παγωνει!

(εξαιρεση περιπτωσεις οπως η δικη μου οπου παιζουν 2 ιδιοκτητες λιγες αυθαιρεσιες και μικρο προστιμο

και ο ενας σκεφτεται να πληρωσει το συνολο ας ειναι εις βαρος του προκειμενου να τακτοποιηθει κι ο αλλος κανει την παπια)

Γιατι φιλε μου;;;

Στις τακτοποιήσεις, πράξεις αναλογισμού κτλ κτλ, τι γινεται αν καποιος από τους υπόχρεους αρνείται να πληρώσει;;

Μήπως πληρώνει ο επισπεύδων υποθηκεύοντας τα ανάλογα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι φιλε μου;;;

Στις τακτοποιήσεις, πράξεις αναλογισμού κτλ κτλ, τι γινεται αν καποιος από τους υπόχρεους αρνείται να πληρώσει;;

Μήπως πληρώνει ο επισπεύδων υποθηκεύοντας τα ανάλογα;

 

δεν γνωριζω... υποθετω οτι ετσι ειναι. με το υποθηκευοντας τα αναλογα τι εννοεις κατα αντιστοιχια στην περιπτωση των εξαδιαιρετου?

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

H Z8 δεν έχει χαρακτήρα δεσμευτικό (τόσο ηλίθιοι είναι). Αφού το λέει καθαρά: «...είναι δυνατή η υποβολή ενιαίας αίτησης,.... δεν υπάρχει υποχρέωση....»

Link to comment
Share on other sites

H Z8 δεν έχει χαρακτήρα δεσμευτικό (τόσο ηλίθιοι είναι). Αφού το λέει καθαρά: «...είναι δυνατή η υποβολή ενιαίας αίτησης,.... δεν υπάρχει υποχρέωση....»

 

καταρχας ειναι Η8

 

αλλα αυτο που εχει νοημα και πρεπει να κρατησεις απο την απαντηση δεν ειναι αυτο που γραφεις

 

γιατι δεν προκειται για ΦΕΚ,Εγκυκλιο κλπ οποτε να σου γραφει υποχρεουσαι! . σου δινει συμβουλη

 

αμα εσυ θες να κανεις του κεφαλιου σου προβλημα σου!

 

ΑΥΤΟ που πρεπει να κρατησεις ειναι

 

"...

Γενικα οπου αναφερεται αυτοτελης ιδιοκτησια νοειται οριζοντια η καθετη που εχει συσταθει συμβολαιογραφικα...."

 

το αυτονοητο!!

 

 

edit

 

ειλικρινα εχω κουραστει τοσες μερες να λεμε τα ιδια!!

 

δηλαδη με το ζορι καποιοι θελετε να κανετε τη στραβη??? καντε τη ρε παιδια!! μην καμαρωνετε κιολας και κυριως μην συμβουλευετε αλλους να σας ακολουθησουν!!

 

οποιος θελει ας κανει του κεφαλιου του. αλλα μεχρι εκει!!

 

συμβουλες "των υπερμεγιστων" μηχανηκαρων δεν μου λενε μια!!!

 

τα πραγματα ειναι και θα παραμεινουν απλα στη περιπτωση που συζηταμε!

 

μην το κουραζουμε αλλο!

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.