Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίπτωση οικοδομικής αδείας που έχει εκδοθεί σε οικόπεδο 4 στρεμμάτων σε εκτός σχεδίου περιοχή που αφορά την ανέγερση τριών (3) ανεξαρτήτων κατοικιών εξ αδιαιρέτου με ελάχιστη απόσταση μεταξύ τους κατά 15 μ .

Με την ολοκλήρωση της κατασκευής των πιο πάνω κατοικιών συντάχθηκε συμβολαιογραφική πράξη αγοραπωλησίας ιδανικών μεριδίων ακινήτου στην οποία αναφέρεται η μεταβίβαση τριών ιδανικών μεριδίων του οικοπέδου χωρίς να γίνεται αναφορά για μεταβίβαση κατοικιών, ασχέτως εάν στην πραγματικότητα μέσα σε κάθε ιδανικό μερίδιο υπάρχει και μια κατοικία που έχει ανεγερθεί βάσει της οικοδομικής άδειας που αναφέρεται πιο πάνω

Το ερώτημα τίθεται ως εξής.

 

Ο ιδιοκτήτης του ενός ιδανικού μεριδίου μπορεί να προχωρήσει σε τακτοποίηση παραβάσεων που έχουν πραγματοποιηθεί κατ' υπέρβαση της οικοδομικής άδειας και αφορούν την κατοικία του χωρίς να ληφθούν υπόψιν τυχόν παραβάσεις που υπάρχουν στα άλλα δυο ακίνητα? Ουσιαστικά το ακίνητο (κατοικία) του ενός ιδιοκτήτη ιδανικού μεριδίου,το οποίο δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο αποτελεί αυτοτελή ιδιοκτησία η πρέπει να γίνει τακτοποίηση και των τριών κατοικιών ταυτόχρονα σαν εξ' αδιαιρέτου.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Στο 2. : Μπορείς να μας φωτίσεις λίγο με το λόγω της μήνυσης?

Στο 3. : Γιατί ψάχνεις ποσοστό υπέρβασης??? Έχεις ΚΑΙ άδεια??? Εάν δεν έχεις είσαι ΟΚ, εάν έχεις, κατά 99% είσαι στα μέγιστα!!!

Το τοπογραφικό ΝΑΙ (αφού οι άλλοι δεν θέλουν) το πληρώνει μόνος του. Αλλά για τα υπόλοιπα, σου είπα... κατά 99% δεν χρειάζεται αποτύπωση.

 

στο 2.: Ιδιοκτήτης αφού πλήρωσε το αναλογούμενο πρόστιμο γιατί του ζήτησε βεβαίωση (για μεταβίβαση) και ο μηχανικός δεν του την εδωσε φυσικά - πάρε μήνυση να'χεις!!. Από ότι ισχυρίζεται ο συνάδελφος τον είχε προειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη ότι δεν θα πάρει βεβαίωση. Και η άλλη περίπτωση είναι δική μου που ένας γείτονας μας (εμένα και τον πελάτη μου) απειλεί πως αν θα κάνουμε αίτηση χωρις τη συναίνεσή του θα καταγγείλει. Μπορεί εντελει και να μην το κάνει, μπορεί στο δικαστήριο να κερδίσει ο πελάτης μου αλλά μπλέκεις με αυτό?? Ο πελάτης μου θέλει να πάρει ρεύμα, ο άλλος έχει ρέυμα και δεν τον νοιάζει αλλά η κακία πάει σύννεφο!!

 

στο 3.: ψάχνω ποσοτό δόμησης γιατί υπάρχει άδεια!!! κατά τις 99% το αντιλαμβάνομαι και εγώ πως θα είναι στα μέγιστα αλλά αν δεν είναι?? πρέπει να το διερευνήσω που σημαίνει πέρα από το τοπογραφικό αποτύπωση και των υπολοίπων έστω χονδρικά!!

Link to comment
Share on other sites

στο 2.: Ιδιοκτήτης αφού πλήρωσε το αναλογούμενο πρόστιμο γιατί του ζήτησε βεβαίωση (για μεταβίβαση) και ο μηχανικός δεν του την εδωσε φυσικά - πάρε μήνυση να'χεις!!. Από ότι ισχυρίζεται ο συνάδελφος τον είχε προειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη ότι δεν θα πάρει βεβαίωση. Και η άλλη περίπτωση είναι δική μου που ένας γείτονας μας (εμένα και τον πελάτη μου) απειλεί πως αν θα κάνουμε αίτηση χωρις τη συναίνεσή του θα καταγγείλει. Μπορεί εντελει και να μην το κάνει, μπορεί στο δικαστήριο να κερδίσει ο πελάτης μου αλλά μπλέκεις με αυτό?? Ο πελάτης μου θέλει να πάρει ρεύμα, ο άλλος έχει ρέυμα και δεν τον νοιάζει αλλά η κακία πάει σύννεφο!!

 

στο 3.: ψάχνω ποσοτό δόμησης γιατί υπάρχει άδεια!!! κατά τις 99% το αντιλαμβάνομαι και εγώ πως θα είναι στα μέγιστα αλλά αν δεν είναι?? πρέπει να το διερευνήσω που σημαίνει πέρα από το τοπογραφικό αποτύπωση και των υπολοίπων έστω χονδρικά!!

 

Για το 2.: Για εμένα "προειδοποίηση" υφίσταται ΜΟΝΟ ΕΓΓΡΑΦΩΣ !!!!! Μέσα στο συμφωνητικό μου το γράφω ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Εάν δεν τακτοποιηθούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΟΛΩΝ, βεβαίωση δεν παίρνει!!! Το άλλο με τον γείτονα.... πιστεύω (!!!) ότι θα δικαιωθεί ο πελάτης σου (κι εσύ), αλλά καλύτερα μακριά κι αγαπημένοι!

 

.....Ο γείτονας που "απειλεί" ... είναι 100% νόμιμος????????

 

Για το 3.: Τυχερέεεε.... !!!! Είχα κι εγώ τέτοια περίπτωση, αλλά δεν προχώρησε λόγο προστίμου. Κάνοντας το τοπογραφικό, έτσι κι αλλιώς θα έχεις τουλάχιστον το περίγραμμα των υπόλοιπων αυθαιρέτων. Άρα, είναι σχετικά εύκολο να υπολογίσεις τα τμ των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Ο γείτονας που "απειλεί" ... είναι 100% νόμιμος????????

Οχι δεν είναι!

Και θεωρεί πως εσύ δηλώνοντας χωρις συναίνεση του κάνεις άπειρη ζημια, διότι αφενός του απομένει η μοναδική επιλογή να δηλώσει και αυτος χωρις συναίνεση, αφετέρου όμως, δεν θέλει να παρανομήσει και άρα, απο δική σου υπαιτιότητα, χάνει το δικαίωμα του να τακτοποιήσει με τον 4014.

 

Πως θα το αντιμετωπίσεις αυτό σε ένα δικαστήριο;

 

ΥΓ. Αχχχ λίγο έλλειψα και "έσπασες" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι!

Και θεωρεί πως εσύ δηλώνοντας χωρις συναίνεση του κάνεις άπειρη ζημια, διότι αφενός του απομένει η μοναδική επιλογή να δηλώσει και αυτος χωρις συναίνεση, αφετέρου όμως, δεν θέλει να παρανομήσει και άρα, απο δική σου υπαιτιότητα, χάνει το δικαίωμα του να τακτοποιήσει με τον 4014.

 

Πως θα το αντιμετωπίσεις αυτό σε ένα δικαστήριο;

 

ΥΓ. Αχχχ λίγο έλλειψα και "έσπασες" :lol:

 

Επέστρεψες όλο γρίφους!!! Τι εννοείς με αυτό? Με μπέρδεψες!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω κι εσυ εχουμε ενα οικοπεδο 50-50 εξ αδιαιρετου.

Θελω να το δηλωσω, αλλα θελω με την "σωστη" οδο.

Εσυ πας και το δηλωνεις μονος σου, διχως τη δικη μου συναινεση.

Αρα, εμενα μου μενουν 2 επιλογες:

α) να δηλωσω κι εγω οπως κι εσυ, πράγμα που δεν θα το κανω διοτι δεν θελω να παρανομώ και

β) να μην δηλώσω καθόλου, πράγμα που με αφηνει κεθετημενο στους οποιους κινδυνους.

 

Αρα, ακομα και νομιμος να μην ειμαι, μου κάνεις διπλο κακο, αφου ή θα με ρίξεις στον βούρκο της παρανομιας ( :lol: ) ή θα με "αναγκάσεις" να μην δηλώσω το αυθαίρετο μου, με οτι οικονομικο χάσιμο θα έχω.

Εδω θα μπορουσε να μας πει ο νομικος-νιντζα αν υπάρχει κάτι το μεμπτο ή όχι.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε σαλταπιδα,

 

ξερεις οτι αυτος ο νομος θελει μια μικρη τροποποιησουλα.... δηλ. να ορισει το Υπ. οτι στα εξ αδιαιρετου καθε φερομενος ιδιοκτητης τακτοποιει το κτισμα του,μονος του, χωρις αναγνωριση δικαιωματων επι αυτοτελους τμηματοςτου γηπεδου.

αυτο σωζει και τα αυθαιρετα και την μη δημιουργια καθετης εκ πλαγιου που απαγορευεται.

Αν το κανουν καλως,,,αλλως απαιτειται συναινεση...

Ομως,

για το ανω ερωτημα,σκεφτομαι οτι επανειλημενα εχουμε πει οτι" αν σε εξ αδιαρετου ειναι 3-4 και ολοι συμφωνουν, μπορουν να το κανουν"

στο θεμα που εθεσες,σκεφτομα ι[και θελω την γνωμη σου] οτι αν και ο β' κανει ό,τι και ο α'-κανεις δεν προκειται να καταγγειλει τον αλλον, αφου αμφοτεροι δηλωνουν οτι συναινει ο αλλος...ας παρει ο β' τον μηχανικο του α' και ας κανει .ο,τι ακριβως και αυτος...

πώς το βλεπεις?....ειναι εφικτο?...

Link to comment
Share on other sites

Eγω κι εσυ εχουμε ενα οικοπεδο 50-50 εξ αδιαιρετου.

Θελω να το δηλωσω, αλλα θελω με την "σωστη" οδο.

Εσυ πας και το δηλωνεις μονος σου, διχως τη δικη μου συναινεση.

Αρα, εμενα μου μενουν 2 επιλογες:

α) να δηλωσω κι εγω οπως κι εσυ, πράγμα που δεν θα το κανω διοτι δεν θελω να παρανομώ και

β) να μην δηλώσω καθόλου, πράγμα που με αφηνει κεθετημενο στους οποιους κινδυνους.

 

Αρα, ακομα και νομιμος να μην ειμαι, μου κάνεις διπλο κακο, αφου ή θα με ρίξεις στον βούρκο της παρανομιας ( :lol: ) ή θα με "αναγκάσεις" να μην δηλώσω το αυθαίρετο μου, με οτι οικονομικο χάσιμο θα έχω.

Εδω θα μπορουσε να μας πει ο νομικος-νιντζα αν υπάρχει κάτι το μεμπτο ή όχι.

 

Νομίζω ότι (και) εδώ, θα διαφωνήσουμε! :smile:

 

Εάν θέλεις να το δηλώσεις, μπορείς να έρ να θεις ζητήσεις τη συναίνεσή μου. Αφού εγώ ήδη το δήλωσα "παρανόμως", χωρίς τη συναίνεσή σου, δεν έχω κανένα πρόβλημα πλέον να δώσω τη συναίνεσή μου να το κάνεις εσύ "σύννομα". (Ίσως μου δώσεις κι εσύ συναίνεση, κατόπιν εορτής βέβαια). ...άρα το α) που λες δεν ισχύει!

 

Για το β), αφού μου λες στην αρχή ότι "θέλεις να το δηλώσεις", άρα ούτε το β) ισχύει!

 

Τέλος, εάν ΔΕΝ θέλεις να το δηλώσεις, πάλι παράνομος είσαι!!!

 

Παράδειγμα:

Είμαστε 3, με 33% έκαστος (εγώ έχω 34% :razz: ). Εγώ κι εσύ έχουμε αυθαίρετα και ο 3ος δεν έχει τίποτα.

Είμαστε όλοι μαλωμένοι, ούτε μιλάμε, ούτε βλεπόμαστε, ή για άλλο λόγο ΔΕΝ υπάρχει συναίνεση!

 

Εγώ θέλω να το δηλώσω και τελικά το δηλώνω, γιατί μπορεί να μην έχω ρεύμα και να θέλω να πάρω, ενώ εσύ που πήρες ρεύμα από "πλάγια οδό", δεν το δηλώνεις.

 

Μετά από 2 χρόνια, ο 3ος που δεν έχει κάνει καμία αυθαιρεσία, καθώς το έχει αφήσει να χορταριάσει, θέλει να το πουλήσει.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Από ποιόν "έχασε" ή "έχει ζημία" ο 3ος? Από εμένα που έτσι κι αλλιώς είχα αυθαίρετο, αλλά το τακτοποίησα και για στο "κομμάτι" μου ο μηχανικός δεν έχει πρόβλημα στη βεβαίωση, ή από εσένα που έχεις αδήλωτο αυθαίρετο και εξαιτίας του δεν μπορεί να δοθεί η βεβαίωση?

 

Προσωπικά, αυτό σκέφτομαι και τοποθετούμαι στο θέμα των εξ' αδιαιρέτου. Μπορεί να έχω λάθος, αλλά δεν βλέπω πώς σε τέτοιες περιπτώσεις ο γείτονας έχει ζημιά από εμένα.

 

Νίντζα μήπως μπορείς να βοηθήσεις παραπέρα???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.