Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

γεια σας αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί παίζει χάος θα ημουν ευγνόμων

 

οικόπεδο εντός σχεδίου εξ' αδιαιρέτου 50% μητέρα και 50% πατέρας

 

οικοδομείται αυθαίρετη ισόγεια κατοικία

 

πεθαίνει ο πατέρας και το ποσοστό του μοιράζεται σε γυναίκα και 3 παιδια

 

πλεον η μητέρα έχει 62.5% και τα 3 παιδιά 12.5 % το καθένα.

 

μπορεί να ρυθμίσει η μάνα μόνο την αυθαίρετη κατοικία ή πρέπει όλοι μαζί ?

 

και αν πρέπει όλοι μαζί τι χρειάζεται? θέλει 4 εξουσιοδοτήσεις, 4 υπευθ. δηλώσεις, τοπογραφικό κοινό απ' ολους ή απλώς μια εξουσιοδότηση στη μάνα οτι είναι σύμφωνοι να ρυθμίσει την κατοικία σύμφωνα με το ν.4014

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να αναφερθούν όλοι οι συνιδιοκτήτες ( ο καθένας με τα ποσοστά του).

Προσωπικά σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνω εξουσιοδότηση και υπεύθυνη δήλωση από όλους.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα οσα ειπε ο ιασονας

 

επι πλεον,

δεν μας ειπε ...anpap,

αν εχει γινει αποδοχη κληρονομιας....εκει φαινονται τα ποσοστα καθενος...

Για την αποδοχη δεν χρειαζεται 4014..

 

[..και προφανως, αφου ειναι αυθαιρετο... δεν εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας.. αρα δεν μπορει ο ενας...για ολους...]

Αρα, δηλωνουν ολοι και αναφερεται καθε ενας με το ποσοστο του οπως προκυπτει απο την αποδοχη...

+εξουσιοδοτηση κλπ. στοιχεια...απο ολους..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

 

Αρα κάνουν 4 εξουσιοδότησεις στο μηχανικό και 4 υπευθ. δηλώσεις με τα ποσοστά τους και εγώ στο σύστημα βάζω και τους 4 σαν ιδιοκτήτες

 

αλλά πως καθορίζω οτι η μάνα κάνει τη διαδικασία και θα πληρώσει το παράβολο και το πρόστιμο?

 

Αναρωτιεμαι μήπως θέλω εκτός από τα παραπάνω και μια αίτηση ανάθεσης από τα τρια παιδιά στη μάνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει και τόση σημασία "ποιός κάνει τη διαδικασία" και "ποιός θα πληρώσει το πρόστιμο".........

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς το χαρτί που βγάζει το σύστημα για να πληρωθεί το παράβολο και το πρόστιμο αναφέρει όλα τα ονόματα των συνιδιοκτητών άσχετα με το ποιος έχει αναλάβει τη διαδικασία και την πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

"αιτηση αναθεσης προς την μανα" δεν υπαρχει...

Σου δινουν εξουσιοδοτησεις...και δηλωσεις...προχωρας κανονικά.....όπως πολυ σωστα προαναφερθηκε ήδη....

 

ειδες αν υπαρχει αποδοχή???

Χωρις αυτην δεν μπορεις να προχωρήσεις....δεν ξερεις ποιός έχει και τί και σε πόσο ποσοστό....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από τα πρακτικά της Βουλής. (σελ 91).

Κεγκέρογλου, πρέπει να έχεις αυθαίρετο στη Χαλκιδική.

Η δεύτερη τροπολογία, την οποία έχω καταθέσει, αφορά τα εξ αδιαιρέτου και τη δυνατότητα να θεωρείται ως ξεχωριστή κάθετη ιδιοκτησία στα ποσοστά που αναφέρονται στο συμβόλαιο, μια ιδιοκτησία στην οποία θα χρεώνεται με την ένταξη στο ν. 4014 και η τυχόν υπέρβαση, για να μην χρεώνεται σε άλλους. Θα χρεώνεται στην ίδια κάθετη ιδιοκτησία και όχι σε άλλη. Αυτό θα δώσει τη δυνατότητα να ενταχθούν χιλιάδες, πιστεύω πολύ περισσότερα από όσα είναι ήδη ενταγμένα, στο ν. 4014. Και θέλω μια άποψη από τον κύριο Υπουργό γι’ αυτό το θέμα και εφόσον δεν είναι ώριμο σήμερα, όχι για τους λόγους τους οποίους μπορώ να αντικρούσω, που ακούστηκαν προηγούμενα, αλλά για το ότι μπορεί να υπάρχει καλύτερη διατύπωση της διάταξης, νομίζω ότι μπορεί να μας πει για το τι σκέφτεται να κάνει στη συνέχεια.

 

Είναι κάτι που προτάθηκε, δε ψηφίσθηκε ακόμα (νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση προϋποθέτει επίσης συναίνεση των συνιδιοκτητών. Η διαφορά είναι πως αυτό θα είναι πιο εύκολο σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το "να θεωρείται (άρα δεν είναι, για να μην έχουμε και πρόβλημα με το ΣτΕ) ως ξεχωριστή κάθετη",

ίσως κρύβει την παράκαμψη της συναίνεσης... Στην κάθετη δε ζητούμε συναίνεση... άρα και εκεί που θεωρείται.

Από τη στιγμή που το θέμα το έθεσε εκπρόσωπος της Λεβεντομάνας, θα περάσει.

Είτε με το καλό είτε με τον άλλον τρόπο. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.