Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Να διευκρινήσουμε οτι ο νόμος δεν μιλάει για συναίνεση συνιδιοκτητών !

Nαι, διότι το θέμα αυτο έχει εξαντληθεί και λυθεί προ πολλού.

 

Δεν απαιτείται !

Πολλοί νομικοί-συμβολαιογράφοι διαφωνούν μαζί σου.

 

Αντιγράφω άρθρο 24 παρ 6 : Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατα- σκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υ- ποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι α- παραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών. Αλλά το γήπεδο είναι ένας γιγάντιος κοινόχρηστος χώρος καθότιν δεν έχουν συσταθεί οριζόντιες και κάθετες ιδιοκτησίες :???:

Ας πουμε πως ισχυει (που δεν ισχυει) το "Αλλά το γήπεδο είναι ένας γιγάντιος κοινόχρηστος χώρος".

Άρα τί λες;

Μας λες πως οι αυθαιρεσιες σε αυτο το γηπεδο, εχουν εκτελεστει εντος του κοινοχρηστου χώρου, άρα απαιτείται συνυπογραφη!

Τελείως αντιθετο με την αρχικη σου αποψη "Να διευκρινήσουμε οτι ο νόμος δεν μιλάει για συναίνεση συνιδιοκτητών! Δεν απαιτείται!"

 

 

Θα το εκτιμούσα αν ήσουν λιγο πιο συγκεκριμένος! Το κειμενο ειναι τεράστιο.

Αν μου πεις που λέει οτι καταργούνται τα άρθρα του Αστικού Κώδικα τα οποία αποτελούν τροχοπέδη στην εφαρμογή του 4014, θα σου πω κι εγω...

Σορρυ φιλε, εκανα πλάκα και δεν το κατάλαβες...

Ζητάς να σου πουμε "το σημείο του Ν.4014 στο οποίο γίνεται λόγος για συναίνεση στα εκτός σχεδίου", κάτι το οποίο

α) είναι αυτονόητο για τα εκτός σχεδίου κι αυτό στην πράξη το βλέπουμε άμεσα στην έκδοση οικοδομικών αδειών αλλά και έμμεσα, όταν πουλάμε το ιδανικό μερίδιο μας σε εξ'αδιαιρέτου και ο φόρος που προκείπτει, είναι παράγωγο όλων των κτιρίων εντός του γηπέδου

β) για να υπάρχει στον 4014, θα πρέπει να έπεται δήλωσης ανάλογης με το "καταργούνται τα άρθρα του Αστικού Κώδικα τα οποία αποτελούν τροχοπέδη στην εφαρμογή του 4014"...

 

 

Οι παράγραφοι 1α,β,γ του άρθρου 23 ειναι το μοναδικό σημειο οπου γινεται λόγος για το τι μελλει γενέσθαι με τα εκτός σχεδιου...

...γήπεδα!!! Όχι κτίσματα!!!

 

Kαι αναρωτιέμαι: Στα εξ αδιαρέτου να μεταβιβάσω/πουλήσω δεν μπορώ, πειράζει τουλαχιστον να ειμαι εξασφαλισμένος ως προς την κατεδάφιση?

Δεν διαφωνώ...

Θα ήταν ό,τι καλύτερο να μπορεσεις να διασφαλιστεις...

Όμως το εξ αδιαιρέτου, είναι μια συνεταιριά σε ένα γήπεδο στην οποία, αν δεν συμφωνεί το 100%, δεν μπορείς να κανεις τίποτα...

Μονο τις "μετοχές" σου μπορείς να πουλήσεις -αν δεν σου αρεσει- και να φύγεις (μέχρι πριν τον 4014)...

 

Δηλαδή τι άλλο ειναι το εως τώρα πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης?

Μια κακώς εφαρμοζμενη πρακτική...

Όταν επιβάλλεις το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης σαν υπηρεσιά, υποτείθεται πως εχεις παει για αυτοψία.

Για να πας για αυτοψία, πρέπει να αναζητήσεις τα ανάλογα έγγραφα για να την στηρήξεις, ήτοι άδειες κτλ και να ξέρεις ποιό ακίνητο περνάς από έλεγχο.

Για εξ αδιαιρετου με 4 κατοικίες με άδεια 25τμ εκαστη, μπορεις να βρεις τις παρανομίες της μιας, αλλά δεν βλέπεις των άλλων τριών(?) μεσα στο ιδιο οικοπεδο και πολλες φορες με την ιδια αδεια :?:

Βλέπεις τίποτα παράλογο;;;;

 

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φλασιά.... και μάλλον έχω λάθος....

 

Για κοινόχρηστους χώρους, όπως πχ αυλές πολυκατοικιών, απαιτείται συνυπογραφή ή μπορεί να το προχωρήσει μόνο ένας συγκύριος?

Γιατί, αν δεν απαιτείται, τότε ξεκολλάει και το εξ' αδιαιρέτου!

 

Αλλά μάλλον λέω $%*#& ! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Για κοινόχρηστους χώρους, όπως πχ αυλές πολυκατοικιών...

Γιατι, υπάρχουν και σε άλλες περιπτωσεις (περαν πολυκατοικιών) κοινοχρηστοι χώροι;;;

 

απαιτείται συνυπογραφή ή μπορεί να το προχωρήσει μόνο ένας συγκύριος?

Φυσικά εκτός από δώματα (ΜΟΝΟ), οταν εχει οριστει στο σημβολαιο πως η χρηση του ανηκει σε καποιον.

 

Μπορει να μου πει καποιος, σε μια πολυκατοικία, σε ποιόν ανηκει η αυλή;;;;

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες! :razz:

 

Η αυλή μίας πολυκατοικίας ανήκει (ΜΑΛΛΟΝ!) με ποσοστά σε όλους, ανάλογα με τα ποσοστά οικοπέδου που παίρνουν μαζί με το διαμέρισμα.

Ομοίως, στα εξ' αδιαιρέτου, όπως δλδ στην αυλή, όλα είναι κοινόχρηστα!

 

Γι' αυτό λέω... Εάν μπορεί 1 μόνο συγκύριος να κάνει δήλωση ΧΩΡΙΣ συναίνεση των υπολοίπων σε κοινόχρηστο χώρο, τότε "ξεκλειδώνεται" και το θέμα με τις γενικώς εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησίες.

 

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: Το πιο πιθανό είναι να μην στέκουν καθόλου αυτά που λέω ! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

lefgrter στην προηγούμενη ζώη σου πρέπει να σε λέγαμε Χρυσόστομο!

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες! :razz:

 

 

Γι' αυτό λέω... Εάν μπορεί 1 μόνο συγκύριος να κάνει δήλωση ΧΩΡΙΣ συναίνεση των υπολοίπων σε κοινόχρηστο χώρο, τότε "ξεκλειδώνεται" και το θέμα με τις γενικώς εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησίες.

 

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: Το πιο πιθανό είναι να μην στέκουν καθόλου αυτά που λέω ! :mrgreen:

Συμφωνώ ότι θα ξεκλείδωνε το θέμα τουλάχιστον από την πλευρά του μηχανικού. Στην ουσία είναι το ίδιο με το να χτίζω μια αποθηκη σε μια αυλή που ανήκει σε όλους και πάω και το δηλώνω και πληρώνω το πρόστιμο χωρίς να πρέπει να έχω συναίνεση από όλους.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω και το έχω επαναλάβει που θίγονται τα δικαιώματα του συνιδιοκτήτη! Εδώ δεν τον πείραξε όταν ο διπλανος του έχτισε και θα τον πειράξει τώρα που αναλαμβάνει να πληρώσει και πρόστιμο για να τακτοποιήσει το σπίτι του?Μιλάμε για περιπτώσεις με 20 κομμάτια σε ενα Α.Τ. έχουν κτιστεί τα 17-18 κάποιοι πληρώνουν πρόστιμα ηδη,άλλοι πηραν ρεύμα με προηγούμενους νόμους , οι υπόλοιποι πέρνουν ρέυμα από τους διπλανούς τους..Πως θίγεται ο ένας όταν ο άλλος αποφασίσει να πάει να τακτοποιήσει το σπίτι του και να πληρώσει μόνος του το πρόστιμο?Ακόμα και αν κάποιος που δεν έχει χτίσει και θίγεται επειδή έχτισαν οι άλλοι(πράγμα απίθανο αφού υπάρχουν συμβόλαια με τοπογραφικά και τις υπογραφές όλων πάνω στο τμήμα που τους αντιστοιχει) αυτό που θα μπορούσε να κάνει είναι να τον καταγγείλει στην πολεοδομια να ερθει η πολεοδομια και να του ριξει πρόστιμο.Ε τώρα πάει μόνος του στην πολεοδομία και πληρώνει το πρόστιμο οικειοθελώς

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι θα ξεκλείδωνε το θέμα τουλάχιστον από την πλευρά του μηχανικού. Στην ουσία είναι το ίδιο με το να χτίζω μια αποθηκη σε μια αυλή που ανήκει σε όλους και πάω και το δηλώνω και πληρώνω το πρόστιμο χωρίς να πρέπει να έχω συναίνεση από όλους.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω και το έχω επαναλάβει που θίγονται τα δικαιώματα του συνιδιοκτήτη! Εδώ δεν τον πείραξε όταν ο διπλανος του έχτισε και θα τον πειράξει τώρα που αναλαμβάνει να πληρώσει και πρόστιμο για να τακτοποιήσει το σπίτι του?Μιλάμε για περιπτώσεις με 20 κομμάτια σε ενα Α.Τ. έχουν κτιστεί τα 17-18 κάποιοι πληρώνουν πρόστιμα ηδη,άλλοι πηραν ρεύμα με προηγούμενους νόμους , οι υπόλοιποι πέρνουν ρέυμα από τους διπλανούς τους..Πως θίγεται ο ένας όταν ο άλλος αποφασίσει να πάει να τακτοποιήσει το σπίτι του και να πληρώσει μόνος του το πρόστιμο?Ακόμα και αν κάποιος που δεν έχει χτίσει και θίγεται επειδή έχτισαν οι άλλοι(πράγμα απίθανο αφού υπάρχουν συμβόλαια με τοπογραφικά και τις υπογραφές όλων πάνω στο τμήμα που τους αντιστοιχει) αυτό που θα μπορούσε να κάνει είναι να τον καταγγείλει στην πολεοδομια να ερθει η πολεοδομια και να του ριξει πρόστιμο.Ε τώρα πάει μόνος του στην πολεοδομία και πληρώνει το πρόστιμο οικειοθελώς

Στο ότι η ψευδής δήλωση στοιχείων του ακινητου γίνεται από μας, παράνομα και χωρίς καμμια νομική κάλυψη. Αν εσείς αυτό το θεωρείται υπεύθυνη και σοβαρή δουλειά μηχανικού ανεξαρτήτως αμοιβής, τότε πραγματικά λυπάμαι που είμαι μηχανικός.

Ας κάνει ο καθένας από μας ότι θέλει, αλλά επιτέλους ας μάθουμε να εφαρμόζουμε το νόμο...Ας παραδειγματιστούμε από τους συμβολαιογράφους, οι οποίοι ούτε καν μετά το επίσημο εγγραφο του ΥΠΕΚΑ για τα εντός σχεδίου ακίνητα, δεν δέχονται να κάνουν συμβόλαια με τοπογραφικά χωρίς ΕΓΣΑ και ΟΡΘΩΣ υποστηρίζουν ότι πρώτα πρέπει η πρόθεση του υπουργείου να γίνει νόμος του κράτους και μετά θα ξεμπλοκάρουν το σύστημα.

Απλά φανταστείται τι είχε να γίνει με τα εξ' αδιαιρέτου έτσι και έστελνε ένα απλό έγγραφο το υπουργείο και να έλεγε: " Προτιθέμεθα με μελλοντική νομοθετική ρύθμιση να τακτοποιοήσουμε το θέμα των εξ' αδιαιρέτου και μέχρι να το κάνουμε προχωρήστε στις ρυθμίσεις". Αφού το φανταστείτε, θα καταλάβετε γιατί οι συμβολαιογράφοι ποτέ δεν θα ρίξουν τις αμοιβές τους στα επίπεδα μεροκάματου τωνδικών μας αμοιβών ,παρά τις μηδαμινές ευθύνες που έχουν στην σύνταξη συμβολαίων

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος. Στην Πιερία είναι 20 συμβολαιογράφοι. Πόσοι είναι οι μηχανικοί;

Στην Θεσσαλονίκη είναι περίπου 300 συμβολαιογράφοι. Πόσοι είναι οι μηχανικοί;

 

Γενικά συμφωνώ μαζί σου αλλά εδώ, οι περισσότεροι (για να μην είμαι απόλυτος), έχουμε ανησυχίες, γνωρίζουμε το νόμιμο και προσπαθούμε να βρούμε, αν υπάρχει, κάποιο παράθυρο που μπορεί να μας απεμπλέξει από αυτήν την παλιοκατάσταση που έχουν δημιουργήσει οι ανευθυνο-υπεύθυνοι.

Δεν νομίζω πως οι χαρακτηρισμοί θα ωφελήσουν κανέναν.

Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί έγραψε όσα έγραψε ο lefgrter σαν απάντηση σε μήνυμά μου..............

 

Τελικά ξέρετε τι ανακάλυψα με ψάξιμο; Ότι ο παππούς, του σημερινού ιδιοκτήτη, είχε παραχωρητήριο από το ελληνικό κράτος για 500μ² εκτός σχεδίου. Δεν το έχω δει όπως δεν το έχει δει και ο ιδιοκτήτης . Αλλά ποιος είμαι εγώ που θα θεωρήσω ότι είναι ψευδές αυτό που υποστηρίζει ο ιδιοκτήτης; Έχω το δικαίωμα;

Οπότε επανέρχομαι.

Θα έχω πρόβλημα αν το προχωρήσω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος. Στην Πιερία είναι 20 συμβολαιογράφοι. Πόσοι είναι οι μηχανικοί;

Στην Θεσσαλονίκη είναι περίπου 300 συμβολαιογράφοι. Πόσοι είναι οι μηχανικοί;

 

Γενικά συμφωνώ μαζί σου αλλά εδώ, οι περισσότεροι (για να μην είμαι απόλυτος), έχουμε ανησυχίες, γνωρίζουμε το νόμιμο και προσπαθούμε να βρούμε, αν υπάρχει, κάποιο παράθυρο που μπορεί να μας απεμπλέξει από αυτήν την παλιοκατάσταση που έχουν δημιουργήσει οι ανευθυνο-υπεύθυνοι.

Δεν νομίζω πως οι χαρακτηρισμοί θα ωφελήσουν κανέναν.

Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί έγραψε όσα έγραψε ο lefgrter σαν απάντηση σε μήνυμά μου..............

 

Τελικά ξέρετε τι ανακάλυψα με ψάξιμο; Ότι ο παππούς, του σημερινού ιδιοκτήτη, είχε παραχωρητήριο από το ελληνικό κράτος για 500μ² εκτός σχεδίου. Δεν το έχω δει όπως δεν το έχει δει και ο ιδιοκτήτης . Αλλά ποιος είμαι εγώ που θα θεωρήσω ότι είναι ψευδές αυτό που υποστηρίζει ο ιδιοκτήτης; Έχω το δικαίωμα;

Οπότε επανέρχομαι.

Θα έχω πρόβλημα αν το προχωρήσω;

Κανένα. Προχώρα και βάρα στο ψαχνό...καλού κακού ρώτα και τον δικηγόρου σου...Μια γνωμη βρε αδερφέ για το σύννομο του μαγικού αυτού τίτλου ιδιοκτησίας....

άνευ πλάκας τώρα φίλε μου. Δεν έχω κανέναν άλλο σκοπό από το να κινητοποιήσω στο ελάχιστο ποσοστό που μπορώ την κριτική μας σκέψη και όλοι μαζί να πιέσουμε προς την κατεύθυνση μιας νόμιμης λύσης του προβλήματος αυτού.

Ζητώ συγνώμη αν κάποιον πρόσβαλα εν τη ρήμη του λόγου μου.

Edited by Νικόλαος Λογγινίδης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.