Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Στα παραδείγματα του ΤΕΕ περι υπολογισμού προστίμων και συγκεκριμένα στην ενότητα "Εντος σχεδίου" υπάρχει ένα παράδειγμα για αυθαίρετο το οποίο "..έχει γίνει α π ο δ ε δ ε ι γ μ έ ν α το 1995..".

Ερώτηση: Πως τεκμηριώνουμε το "αποδεδειγμένα"? Η λύση της Υπευθ. Δηλ. του ιδιοκτήτη δε νομίζω οτι αποδεικνύει κάτι οπότε ποιος άλλος τρόπος υπάρχει? ΔΕΗ? Κι αυτό λίγο δύσκολο.. Καμιά ιδέα συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

Πως τεκμηριώνουμε το "αποδεδειγμένα"? Η λύση της Υπευθ. Δηλ. του ιδιοκτήτη δε νομίζω οτι αποδεικνύει κάτι οπότε ποιος άλλος τρόπος υπάρχει?

...

 

Αν στην κρατική αρχή επαρκεί η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη που είναι το πρόβλημα?

 

 

 

(απλά δεν έχω βεβαιότητα αν κάπου το γράφει ότι επαρκεί η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, όταν δεν αποδεικνύεται με άλλο τρόπο)

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 24 παρ 2ββ Ν4014/11

 

"Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης"

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 24, παρ.2 αναφέρει "η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης". Άρα δεν νομίζω ότι απλά θα μας καλύπτει η Υ.Δ. του ιδιοκτήτη για το χρόνο κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα και εγώ αυτό....αν η παρανομία είναι σε χώρο που δεν είναι εμφανής παο την αεροφωτογραφία δεν γίνεται τίποτα οπότε τζίφος...ΔΕΗ άστο καλύτερα,καθώς σχεδόν όλοι ρευματοδότησαν το αυθαίρετο απο την ηδη υπάρχουσα παροχή ή απο κάποια γεώτρηση εκτός σχεδίου....πρακτικά δεν υπάρχει τρόπος...ίσως αν το δήλωνε εξαρχής στο Ε9?........καμιά ιδέα αν δεν γίνεται δεκτή μόνο η Υ.Δ? Υπάρχει το ενδεχόμενο να υπολογίσουμε εμείς τα πρόστιμα με έτος κατασκευής π.χ. 1985 και ακολούθως να μην γίνει δεκτή απο το ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ η Υ.Δ. και να εκτεθούμε?....

Link to comment
Share on other sites

Κάποια παλιά συμβολαιογραφική πράξη που να αναφέρεται στο αυθαίρετο?ίσως τιμολόγια υλικών που να αποδεικνύουν το χρόνο κατασκευής?Προσπαθώ να βγάλω γραμμή στο ΤΕΕ και αυτό είναι ένα από τα πολλα ερωτήματα που θα θέσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται δεκτή μόνο η Υ.Δ. του ιδιοκτήτη, χρειάζεται τεκμηρίωση. Δες και το εγχειρίδιο χρήσης του λογισμικου για τα αυθαιρετα.. το άλλαξαν σε αυτο το σημείο (σελίδα 24).

 

Λογικά μπορεις να το τεκμηριώσης απο ΕΦΟΡΙΑ - ΔΗΜΟ (Δημοτικά τελη κλπ) - Αεροφωτογραφίες - ΙΚΑ (περαίωση έργου).

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται δεκτή μόνο η Υ.Δ. του ιδιοκτήτη, χρειάζεται τεκμηρίωση. Δες και το εγχειρίδιο χρήσης του λογισμικου για τα αυθαιρετα.. το άλλαξαν σε αυτο το σημείο (σελίδα 24).

 

Λογικά μπορεις να το τεκμηριώσης απο ΕΦΟΡΙΑ - ΔΗΜΟ (Δημοτικά τελη κλπ) - Αεροφωτογραφίες - ΙΚΑ (περαίωση έργου).

 

Ικα - περαίωση του έργου ή έτος έναρξης του έργου...???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.