Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

achille Οι Α/Φ πρέπει να είναι ΟΚΧΕ ή ΓΥΣ γιατί αυτές σφραγίζονται και πιστοποιείται η αυθεντικότητά τους από επίσημους φορείς.

anka Από τη στιγμή που βεβαιώθηκαν πρόστιμα είσαι καλυμμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ικα - περαίωση του έργου ή έτος έναρξης του έργου...???

 

Νομιμοποιείς κατι που έφτιαξες (το τελειωσες δηλαδη), υποθέτω λοιπον το περαίωση ισχύει ... αλλα χρειάζεται επιβαιβέωση.

Link to comment
Share on other sites

12.

Σημειώνεται αν η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση έχει δημιουργηθεί ή εγκαθιδρυθεί προ 31/1/1983 ή την περίοδο 31/1/1983 έως 31/12/2003. Η ακριβής ημερομηνία αποπεράτωσης της αυθαίρετης κατασκευής ή έναρξη της χρήσης βεβαιώνεται μέσω υπεύθυνης δήλωσης του ιδιοκτήτη, η οποία επισυνάπτεται με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά και τεκμηριώνεται με κάποιο επίσημο έγγραφο του κράτους ή δημόσιου φορέα,

 

 

 

εφόσον υπάρχει. <<<< αυτό το είδατε???....δηλαδή αν δεν υπάρχει? πάει θα μας χαζέψουν...

 

Συνλαδελφε το εφόσον υπάρχει είναι στο εγχειρίδιο χρήσης του λογισμικου!!! οχι στον νόμο. Επίσης το εγχειριδιο χρήσης άλλαξε!!!! Δες πως το έγραψαν τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 24 παρ. ββ. Η υπεύθυνη δήλωση θα

συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογρα-

φίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλή-

ρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης.

 

σε περίπτωση που δεν μπορούμε να αποδείξουμε το χρόνο κατασκευής

 

1.δεν χρησιμοποιούμε τους μειωτικούς συντελεστές όσον αφορά την παλαιότητα;

 

2.δεν μπορούμε να υπαχθούμε στον νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το Ε9 το ζητούν για να δούνε τι δήλωσες πέρυσι..Έτσι δεν είναι?

Δηλαδή αν δεν δηλώνεις το ακίνητο στο Ε9 θα σημαίνει ότι το έκανες φέτος μέχρι τον Ιούλιο?

 

και αν όχι θα έχεις προβλήματα με την εφορία?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το Ε9 το ζητούν για να δούνε τι δήλωσες πέρυσι..Έτσι δεν είναι?

Δηλαδή αν δεν δηλώνεις το ακίνητο στο Ε9 θα σημαίνει ότι το έκανες φέτος μέχρι τον Ιούλιο?

 

και αν όχι θα έχεις προβλήματα με την εφορία?

 

Λογικά είναι ενα τέχνασμα για να σε αναγκάσουν να το δηλώνεις απο εδω και μπρός στο Ε9 λόγω εφορίας. Δεν νομίζω να έχει σχέση με το χρόνο τέλεσης της αυθαιρεσίας..

 

Αλήθεια πότε καθιερώθηκε το Ε9?....Πάντως δεν πιστεύω οτι υπάρχει τρόπος να αποδείξει κανείς το έτος κατασκευής.Να τα πάρουμε ενα ενα και ας υπάρξουν γνώμες απο συναδέλφους.

 

Έστω οικοδομή με Ο.Α. το 1976 και ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται οτι η αυθαιρεσία τελέστηκε το 1977. Περιπτώσεις:

 

1.ΔΕΗ,ΟΤΕ: Δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανίζονται τα τ.μ. της αυθαιρεσίας στα τ.μ. της ΔΕΗ,καθώς δεν θα φαίνεται σε κανένα εγκεκριμένο σχέδιο. Σε όλες τις περιπτώσεις θα έχουν "τραβήξει" παροχή απο το ρολόι που παροχετεύει το υπόλοιπο κτίριο.Τώρα αν τους ενδιαφέρει απλά πότε πήρε ρεύμα το κτίριο και θεωρήσουν οτι και η αυθαιρεσία έγινε τότε οκ,αλλιώς=> ΑΚΥΡΟ

 

2.Αεροφωτογραφίες: Κατ` αρχάς που τις βρίσκεις? Απο ποιές χρονολογίες μπορείς να βρείς?Ακόμα και να βρείς,αν η παρανομία δεν φαίνεται,γιατί είναι σε πυλωτή ή κάτω απο εναν πλάτανο?!! => ΑΚΥΡΟ

 

3.Παλιά συμβολαιογραφική πράξη: Μην μου πείτε οτι θα πάρουμε σβάρνα τα υποθηκοφυλάκεια για να ψάχνουμε ΑΝ αναφέρεται πουθενά το αυθαίρετο και τα τ.μ. του!!Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί τίποτα! => ΑΚΥΡΟ

 

4.ΙΚΑ: Λέτε κάποιοι για περαίωση έργου...τι εννοείτε ακριβώς? Αφού στα ένσημα του ΙΚΑ υπολογίζονται μόνο τα ένσημα των νόμιμων κατασκευών βάσει Ο.Α. με τους ανάλογους Πίνακες...Αυτό δεν σημαίνει οτι σε μια οικοδομή του 76 δεν μπορεί η αυθαιρεσία να έχει γίνει το 2009! => ΑΚΥΡΟ για μένα

 

5.Ο.Α.: Έστω οτι υπάρχει Ο.Α του 76. Θα γίνει δεκτό απο το ΥΠΕΚΑ οτι μαζί με την άδεια έγινε και η αυθαιρεσία? => Ίσως στέκει,αλλά δε νομίζω να γίνει δεκτό =>Πιθανώς ΑΚΥΡΟ

Επίσης αν δεν υπάρχει Ο.Α.?....

 

6. Αποτύπωση σε εγκεκριμένα σχέδια: Λογικά εμφαίνονται στους χάρτες αυτούς που οι περισσότεροι έγιναν αρκετά παλιά τα κτίσματα,όμως όχι με τις σωστές διαστάσεις τους και πολλές φορές σε λάθος σημείο.Το μόνο που μπορείς να αποδείξεις είναι οτι υπήρχε κτίσμα κατά τη σύνταξη του χάρτη στο συγκεκριμένο οικόπεδο και τίποτα παραπάνω.=> Πιθανώς ΑΚΥΡΟ

 

7.Ε9: Αν το δήλωνε απο την αρχή έχει καλώς,αν οχι λογικά πάει σαν να κατασκευάστηκε πρόσφατα,αν το δήλωνε αλλά με λιγότερα τ.μ. παρανομίας? => ΑΚΥΡΟ για αυθαίρετα που κτίστηκαν πριν την καθιέρωση του Ε9.Εκκρεμεί η απορία μου πότε θεσπίστηκε το Ε9. => ΑΚΥΡΟ στις περισσότερες περιπτώσεις

 

8.Αυτοψία μετά απο καταγγελία: Η καλύτερη περίπτωση!!! Αν και εχω τμήμα αυθαίρετο που έχει αυτοψία το 84.Πως αποδεικνύω οτι έγινε πριν το 83? Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να έγινε η καταγγελία αρκετά χρόνια μετά? => ΔΕΚΤΟ αν είσαι τυχερός,αλλά υπάρχει θέμα

 

Εμένα μόνο αυτές οι περιπτώσεις μου έρχονται στο μυαλό για να αποδείξεις το έτος κατασκευής και στις περισσότερες δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα απολύτως...αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο πείτε...

 

Πάντως ούτε θέλω να φαντάζομαι οτι θα κάνω αίτηση με έτος κατασκευής πριν το 83 και δεν θα γίνουν δεκτές οι "αποδείξεις"...πώς μπορούμε να εξασφαλιστούμε οτι δεν θα την πατήσουμε?.............Δε νομίζω οτι μπορούμε να πούμε στον πελάτη οτι "μην ανησυχείς εμείς θα το δηλώσουμε προ83 όπως δηλώνεις υπεύθυνα,θα στείλουμε και κάποιο αποδεικτικό αν υπάρχει που εγω σαν μηχανικός πιστεύω οτι θα γίνει δεκτό,αλλά αν τελικά δεν γίνει το πρόστιμό σου θα έιναι +85% επάνω!!!"........ετσι δεν υπάρχει περίπτωση να παρει κανένας το ρίσκο να προχωρήσει τη διαδικασία......

Link to comment
Share on other sites

2.Αεροφωτογραφίες: Κατ` αρχάς που τις βρίσκεις? Απο ποιές χρονολογίες μπορείς να βρείς?Ακόμα και να βρείς,αν η παρανομία δεν φαίνεται,γιατί είναι σε πυλωτή ή κάτω απο εναν πλάτανο?!! => ΑΚΥΡΟ

 

Αεροφωτογραφίες θα βρεις στον ΟΚΧΕ ή στη ΓΥΣ.

Πρέπει βέβαια να τις παραγγείλεις και να τις πληρώσεις και δεν τις παίρνεις άμεσα. Και κανονικά θα πρέπει για μένα να συνοδεύονται και από φωτοερμηνεία.

Ωστόσο, εγώ το έχω κάνει στο παρελθόν σε μια αντιδικία με το ΙΚΑ για το χρόνο του αυθαιρέτου (θέλαμε να αποδείξουμε παραγραφή της οφειλής) με θετικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.