Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν απόδειξη το Ε9 π.χ. του 2008 που εμφανίζει σαν έτος κατασκευής το 1980; Είναι έγκυρη απόδειξη;

 

λογικά όχι

 

αν ήταν Ε9 του 1980 κάτι θα γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν απόδειξη το Ε9 π.χ. του 2008 που εμφανίζει σαν έτος κατασκευής το 1980; Είναι έγκυρη απόδειξη;
Αν ισχύει αυτή την περίπτωση τότε υπάρχει κάτι ακόμα καλύτερο. Πρόκειται περί βεβαίωσης από Δημόσια υπηρεσία. Είναι το εκκαθαριστικό ακίνητης περιουσίας. Το λεγόμενο ΕΤΑΚ. Ειδικά αυτό του έτους 2008 το έχει παραλάβει η συντριπτική πλειονότητα. Όποιος ιδιοκτήτης το έχει χάσει μπορεί να πάει στο τμήμα εισοδήματος της Δ.Ο.Υ. όπου υπάγεται και να ζητήσει επανεκτύπωση.
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 24, παρ.2 αναφέρει "η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης". Άρα δεν νομίζω ότι απλά θα μας καλύπτει η Υ.Δ. του ιδιοκτήτη για το χρόνο κατασκευής

 

Συνάδελφοι,

ο Ν4014/11 αναφέρει ωστόσο στο άρθ.24 1α μεταξύ άλλων:"για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων ...... 28/7/11 και έχουν ανεγερθεί καθ' υπέρβαση της οικοδομικής αδείας...."

Το ερώτημα που προκύπτει λοιπόν είναι: Αν κάποιος το έχτισε μέσα στο 2011 ή το χτίζει τώρα, τι πιστοποιητικό θα προσκομίσει πέρα από τις φωτογραφίες που είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει ο μηχανικός εντός 4μήνου(και προφανώς μέχρι τότε θα έχει ολοκληρώσει τον φέρονται οργανισμό); Το πιο πιθανόν το Ε9 του επόμενου έτους όπου θα είναι υποχρεωμένος να δηλώσει το εν λόγω αυθαίρετο.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλ επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ μου είπαν βάση εσωτερικής εγκύκλιου ότι: αποδεικτικό κατασκευής είναι

 

1. Συμβόλαιο όπου αναφέρεται το αυθαίρετο με τα μ2 του

2. Τιμολόγιο αγοράς υλικών

3. Αεροφωτογραφία ή φωτοερμηνία

4. Ενσυμα του ΙΚΑ

5. Ε9

 

Βεβαιώσεις από δήμο δεν γίνονται δεκτές, αν δεν έχεις κάτι από τα παραπάνω δεν μπορείς να υπαχθείς στον νόμο.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτή την περίπτωση τότε υπάρχει κάτι ακόμα καλύτερο. Πρόκειται περί βεβαίωσης από Δημόσια υπηρεσία. Είναι το εκκαθαριστικό ακίνητης περιουσίας. Το λεγόμενο ΕΤΑΚ. Ειδικά αυτό του έτους 2008 το έχει παραλάβει η συντριπτική πλειονότητα. Όποιος ιδιοκτήτης το έχει χάσει μπορεί να πάει στο τμήμα εισοδήματος της Δ.Ο.Υ. όπου υπάγεται και να ζητήσει επανεκτύπωση.

 

Έχω αμφιβολίες για το αν θα το δεχτούν, γιατί μπορεί ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να έχει δηλώσει στο Ε9 ή στο ΕΤΑΚ, ότι θέλει.(ως χρόνο κατασκευής)

Link to comment
Share on other sites

εμενα ανας υπαλληλος του υπεκα μου ειπε χτες οτι το ε9 δεν το δεχονται γιατι δεν ειναι δημοσιο εγγραφο και σημερα ελπιζω οχι ο ιδος υπαλληλος μου ειπε ναι το δεχονται το ε9........μπαχαλο....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλ επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ μου είπαν βάση εσωτερικής εγκύκλιου ότι: αποδεικτικό κατασκευής είναι

 

1. Συμβόλαιο όπου αναφέρεται το αυθαίρετο με τα μ2 του

2. Τιμολόγιο αγοράς υλικών

3. Αεροφωτογραφία ή φωτοερμηνία

4. Ενσυμα του ΙΚΑ

5. Ε9

 

Βεβαιώσεις από δήμο δεν γίνονται δεκτές, αν δεν έχεις κάτι από τα παραπάνω δεν μπορείς να υπαχθείς στον νόμο.....

 

Να την δημοσιεύσουν (που ναι η ΔΙΑΥΓΕΙΑ κε Υ ΠΕΚΑ?)

Link to comment
Share on other sites

Να την δημοσιεύσουν (που ναι η ΔΙΑΥΓΕΙΑ κε Υ ΠΕΚΑ?)

 

Αυτό τους ρώτησα και εγώ και μου είπαν πως είναι μόνο για εσωτερική διανομή!!!!!

 

και στην τελική δεν μπορώ να στηρίξω τις απαντήσεις μου σε πελάτη βάση τηλεφωνικής απάντησης από κάποιον που δεν ξέρω καν ποιός είναι συνεπώς περιμένω τις επίσημες εγκυκλίους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.