Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

ύστερα από συζήτηση στο ΤΕΕ

Νεα αυθαίρετη επέκταση που ειναι Β.Χ πάει με 0.5

Νεα αυθαίρετη επέκταση που ειναι Κ.Χ πάει με 1

Υφηστάμενος Β.Χ (που μετρούσε στη δόμηση βάσει Ο.Α)που έγινε Κ.Χ. παει με 0.7(1.4Χ0.5)

Το βρίσκω λογικό και δίκαιο

Βέβαια ο υπόγειος βοηθητικός χώρος και ο Η.Χ. δεν είναι 0,5 γιατι δεν μετρούσε στη δόμηση είναι 1Χ1,4

Link to comment
Share on other sites

οι εξωστες και το δωμα ομως δεν εχουν 1.4 αλλαγη χρησης αλλα ουτε και 50%

Ακριβώς.Αντιθέτως οι σοφίτες που ηταν δηλωμένες στην Ο.Α ως Β.Χ και μετρούσαν στη δόμηση, ειναι 0,5Χ1,4=0.7

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχουν σοφίτες που ήταν δηλωμένες στην Ο.Α. σαν Β.Χ. και μετρούσαν στη δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

Τουρλουμπούκι... το ξέρετε το τουρλουμπούκι? Εμένα σε ερώτηση: Η/υ χώρος που έγινε δωμάτιο, μου είπαν ΒΧ + αλλαγή χρήσης!

Link to comment
Share on other sites

Τουρλουμπούκι... το ξέρετε το τουρλουμπούκι? Εμένα σε ερώτηση: Η/υ χώρος που έγινε δωμάτιο, μου είπαν ΒΧ + αλλαγή χρήσης!

 

 

 

ΔΛΔ ΑΥΤΟ ΠΟΥΠΕ ΚΑΙ Ο steve100

Υφηστάμενος Β.Χ (που μετρούσε στη δόμηση βάσει Ο.Α)που έγινε Κ.Χ. παει με 0.7(1.4Χ0.5)

 

Faethon11 ΣΟΦΙΤΑ ΚΑΤΩ 2.4 β.χ !!

ΑΝΩ 2,4 Κ.Χ

το κλασικο κολπο ηταν εδειχνες 10 τμ κ.χ και 50 τ.μ ΒΧ και μετα χαμηλωνες την σταθμη του δαπεδου οταν εριχνες μπετα και δημιουργουσες 50 τ.μ κ.χ ανω 2.4 και 10 τ.μ β.χ κατω 2.4

 

φυσικα πολλοι σηκωναν την στεγη και αυξαναν το 2.4 κχ αλλα αυτη ειναι αλλη περιπτωση μαζι με παραβιαση υψους

Link to comment
Share on other sites

Τουρλουμπούκι... το ξέρετε το τουρλουμπούκι? Εμένα σε ερώτηση: Η/υ χώρος που έγινε δωμάτιο, μου είπαν ΒΧ + αλλαγή χρήσης!
ΔΛΔ ΑΥΤΟ ΠΟΥΠΕ ΚΑΙ Ο steve100

Υφηστάμενος Β.Χ (που μετρούσε στη δόμηση βάσει Ο.Α)που έγινε Κ.Χ. παει με 0.7(1.4Χ0.5)

Akius ο steve100 είπε ότι ο ΗΧ πάει με 1,4Χ1,0!

Βέβαια ο υπόγειος βοηθητικός χώρος και ο Η.Χ. δεν είναι 0,5 γιατι δεν μετρούσε στη δόμηση είναι 1Χ1,4
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Εκτώς εάν ο Η.Χ μετρησε στη δόμηση λόγο υπέρβασης των αναλογούντων ποσοστών σε Η.Χ. σε μια ο.α. Τότε πάει με 0,5Χ1,4=0,7(σπάνια)

Θα μου πεις γιατί ο εξώστης θα πάει με 1 και ο Η.Χ με 1,4. Ο εξώστης θα έχει και υπέρβαση στην κάλυψη και λογικά και στο Δ. Οπότε παέι 1,2Χ1,2=1,44

Link to comment
Share on other sites

ποιος ΒΧ μετρουσε σε Ο.Α στον σ.δ ?

 

 

 

 

υγ λετομ...ο στιβ κανει επεξεργασια και το προσθεσε μετα!!

 

 

στιβ με ολο το σεβασμο αυτο με βχ με 1*1,4 για υπογεια ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

 

ΣΤΟ παρα 2 ηια εκτος β περιπτωση λεει υπογειο που εγινε κυριος 50% *1,4

 

 

τα 3 πρωτα καλα σταπανε αυτο με βοηθητικο με 1*1,4 δεν ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.