Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

@ anka

Σου παραθέτω την απάντηση που πήρα σήμερα το μεσημέρι από μια Κύρια που σήκωσε το τηλέφωνο μετά από 53 λεπτά αναμονής μου στο ΤΕΕ. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν πολλές υποθέσεις που βγήκε άδεια και μετατόπισαν το κτήριο σε άλλη θέση. Δεν είναι όντως παράλογο να μην μπαίνει στην ρύθμιση? Η άδεια βγήκε για εντός σχεδίου. Από την στιγμή που δεν ακολουθείται η άδεια υπάρχει αυθαιρεσία σε όλο το κτήριο. Έτσι δεν είναι? από κει και πέρα θεωρώ εντελώς παράλογο το να μην μπαίνει στην ρύθμιση. Με άλλο τρόπο δεν νομιμοποιείται γιατί στην θέση που είναι παραβιάζει έτσι και αλλιώς τις πλευρικές αποστάσεις <15μ και δεν υπάρχει και αρτιότητα <4000τμ. Αρα τι? Κατεδαφιστέο? Ελπίζω να υπάρξουν διευκρινίσεις και εγκύκλιοι.

Link to comment
Share on other sites

paleoka, αν δεν είχε βγάλει καθόλου άδεια θα ρυθμιζόταν; Ναι.

Είναι εντελώς παραλογο να λειτουργεί επί το δυσμενέστερο η έκδοση αδείας.

Στη θέση σου δε θα τη λάμβανα καθόλου υπόψη την κυρία (μα τι άσχετους έχουν βάλει Θέε μου εκεί;;;; ) και θα έλεγα στον πελάτη οτι μπορεί να υπαχθεί. Τώρα το πώς υπολογίζεται το πρόστιμο είναι άλλου παπά ευαγγέλιο!

Link to comment
Share on other sites

@anka Ευχαριστώ για την τοποθέτηση. Μήπως ξέρεις πως μπορώ να πάρω μια επίσημη απάντηση? Μάλλον λίγο αφελές το ερώτημα το καταλαβαίνω αλλά ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έστελνα γραπτό ερώτημα και στους δύο.

Κάπου διάβασα οτι μπορείς να στείλεις μήνυμα και στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ αλλά δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά γιατί από το πρωί με έχει πιάσει πονοκέφαλος με το όλο μπάχαλο!

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλάζει θέση, υπάρχει αυθαιρεσία κατά το ποσοστό που έχει φύγει από την αρχική του θέση σε σχέση με την τελική. Ετσι αν έχει μείνει έστω ένα 15% στο περίγραμμα της αρχικής του θέσης, το υπόλοιπο 85% είναι αυθαίρετο. Αν στην νέα θέση νομιμοποιήται, πληρώνεις παράβολο και εκδίδεις Ο.Α. σε τρία χρόνια. Αλλίως το πας με πρόστιμο κατά 4014 στο 85% του παραπάνω παραδείγματος....

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΕ (Για τον Μηχανικό)

Δ/νση Επαγγελματικής Δραστηριότητας

Τμήμα Επαγγελματικής Ανάπτυξης

Τηλεφωνικό κέντρο: 210 3291206

Fax: 210 3291623

E-mail: [email protected]

 

ΥΠΕΚΑ (Για τον Πολίτη)

Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής

Τηλέφωνα: 213 15 15 729

213 15 15 733

1522

 

 

Στο ΥΠΕΚΑ κάνε τον διαβασμένο πολίτη!!!! (δεν ξέρω αν έχουν θέμα με τους μηχανικούς).

Link to comment
Share on other sites

Και κάνω την αρχή:

 

Επικοινωνία 05.10.2011

 

Ερώτηση: Σε κτίριο χωρίς Ο.Α. μετράμε τους εξώστες με αναλυτικό προϋπολογισμό ως επιπλέον παράνομες κατασκευές.

Απάντηση: Ναι.

 

Ερώτηση: Το ίδιο ισχύει και με την περίφραξη του αυθαιρέτου;

Απάντηση: Ναι.

 

Σχόλιο δικό μου: Μου φαίνεται εντελώς παράλογο αυτό ρε συνάδελφοι... θα δείξει...

 

Ερώτηση: Σε κτίριο που κτίστηκε σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας αλλά σε άλλη θέση (εκτός σχεδίου μέσα στην ελάχιστη πλάγια απόσταση) τι κάνουμε

Απάντηση: Πάει με αναλυτικό ως αλλαγή στην διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου

 

Σχόλιο δικό μου: Μεγαλύτερη Μ@@@@ δεν έχω ξανακούσει

 

Ερώτηση: Με τις αμοιβές έχει σκοπό να ασχοληθεί το ΤΕΕ?

Απάντηση: Βεβαίως, θα ενημερωθείτε σύντομα. Πάρτε για την υποβολή της αίτησης περίπου όσα παίρνατε για ένα ημερομίσθιο του ν.3843/10 δηλαδή περίπου 250€. Και μετά ανάλογα τις εργασίες που θα κάνετε.

Ερώτηση: Ναι, αλλά για να υποβάλω την αίτηση θα χρειαστεί να κάνω τις αποτυπώσεις πρώτα εφόσον μετά την υποβολή της αίτησης δεν θα μπορώ να τροποποιήσω τα μεγέθη.

Απάντηση: Έχετε δίκιο.(!!!)

 

Κοινώς, μας υποχρέωσε το ΤΕΕ. Αν κανείς έχει κάτι πιο χρήσιμο ας το παραθέσει

 

Επικοινωνία 04.10.2011

 

Ερώτηση: Σε κτίριο χωρίς Ο.Α. μετράμε τους εξώστες σαν βοηθητικούς χώρους?

Απάντηση: Ναι.

Κοινώς, αλλανταλλα της Παρασκευής το γάλα.

Υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.