Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό.... ΕΓΩ για παράδειγμα θεωρώ ότι η πλακόστρωση με τα τοιχάκια για τα χώματα και το τσιμέντο του πάρκινγ είναι ΜΙΑ διαμόρφωση και τα υπολογίζω ως 1 παράβαση έστω 4600€ = 500€ πρόστιμο.

 

Όταν στείλω τα έγγραφα όλα, το ΤΕΕ ή η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ή το ΥΠΕΚΑ ή ο οποιοσδήποτε, θα τα ελέγξουν και θα μου πουν "διόρθωσε το τάδε"?

 

Δλδ εάν κάνεις κάτι λάθος κατά τον υπολογισμό, θα έχεις κυρώσεις με τόσο "τρύπιο" νόμο???

Link to comment
Share on other sites

Διορθώσεις ενδεχομένως να γίνουν (βλ. προσωρινό και οριστικό πρόστιμο) αλλά κυρώσεις δεν πιστεύω να υπάρξουν. Αυτό μας έλειπε ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Τις διορθώσεις που αναφέρεις θα τις κάνουμε εμείς οι ίδιοι αν για παράδειγμα εντοπίσουμε κάποιο λάθος μεταξύ προσωρινού και τελικού προστίμου. Εγώ ρωτάω εάν και στο τελικό πρόστιμο έχουμε κάτι "λάθος", τότε τι γίνεται? Και προς Θεού, δε λέω να έχουμε βάλει επίτηδες καμιά 50αριά τ.μ. λιγότερα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι μια αυθαίρετη κατασκευή, η διαμόρφωση του εδάφους.

Αν έχεις όμως και ένα BBQ (όπως στο παράδειγμα) τότε είναι 2η

Αν έχεις και μια περίφραξη, τότε είναι 3η

Αν έχεις και μία πέργκολα, τότε είναι 4η

κοκ

Μα τι φραγκορούφιανοι είναι αυτοί (βλ. ΥΠΕΚΑ) ρε σεις.. Από την μύγα να βγάλουν ξίγκι....

Link to comment
Share on other sites

Τις διορθώσεις που αναφέρεις θα τις κάνουμε εμείς οι ίδιοι αν για παράδειγμα εντοπίσουμε κάποιο λάθος μεταξύ προσωρινού και τελικού προστίμου. Εγώ ρωτάω εάν και στο τελικό πρόστιμο έχουμε κάτι "λάθος", τότε τι γίνεται? Και προς Θεού, δε λέω να έχουμε βάλει επίτηδες καμιά 50αριά τ.μ. λιγότερα!
Εγώ ως τώρα νόμιζα ότι τα τελικά πρόστιμα θα τα βγάλουν οι πολεοδομίες αφού παραλάβουν όλα τα δικαιολογητικά. Αλλιώς δεν έχει νόημα να μιλάμε για προσωρινό και τελικό πρόστιμο αλλά για προσωρινή και τελική υποβολή προστίμου. Αν δεν τα τσεκάρουν τα πρόστιμα οι πολεοδομίες κλάφτα Χαράλαμπε! :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι μια αυθαίρετη κατασκευή, η διαμόρφωση του εδάφους.

Αν έχεις όμως και ένα BBQ (όπως στο παράδειγμα) τότε είναι 2η

Αν έχεις και μια περίφραξη, τότε είναι 3η

Αν έχεις και μία πέργκολα, τότε είναι 4η

κοκ

Μα τι φραγκορούφιανοι είναι αυτοί (βλ. ΥΠΕΚΑ) ρε σεις.. Από την μύγα να βγάλουν ξίγκι....

 

Δλδ αν κιόσκι βγάζει 1000€, τότε να το κάνει πενταπλάσιο για να πιάνει 5000€. Έτσι κι αλλιώς 500€ θα πληρώσει.

 

Κανονικα ολες μαζι επρεπε να μπουν..

Δλδ αν εχεις κουνησει 3 παραθυρα θα πληρωσεις 1500Ε???

 

Ε όχι!!! Εγώ θα το έβαζα 1 όλη την όψη -πόρτες παράθυρα- και ας μου τα διόρθωνε μετά η πολεοδομία.

 

Εγώ ως τώρα νόμιζα ότι τα τελικά πρόστιμα θα τα βγάλουν οι πολεοδομίες αφού παραλάβουν όλα τα δικαιολογητικά. Αλλιώς δεν έχει νόημα να μιλάμε για προσωρινό και τελικό πρόστιμο αλλά για προσωρινή και τελική υποβολή προστίμου. Αν δεν τα τσεκάρουν τα πρόστιμα οι πολεοδομίες κλάφτα Χαράλαμπε! :)

 

Μακάρι να τα διορθώσουν οι πολεοδομίες ώστε να μην έχουμε μόνο εμείς ευθύνη.... Να σε διορθώσω.... "κλέφτα Χαράλαμπε!"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι μια αυθαίρετη κατασκευή, η διαμόρφωση του εδάφους.

Αν έχεις όμως και ένα BBQ (όπως στο παράδειγμα) τότε είναι 2η

Αν έχεις και μια περίφραξη, τότε είναι 3η

Αν έχεις και μία πέργκολα, τότε είναι 4η

κοκ

Μα τι φραγκορούφιανοι είναι αυτοί (βλ. ΥΠΕΚΑ) ρε σεις.. Από την μύγα να βγάλουν ξίγκι....

 

Απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.΄Τα παραδείγματα έγιναν από ανεγκέφαλους.

Για όλα τα παραπάνω πληρώνεις ένα παράβολο 500ευρώ ΜΟΝΟ και έχεις 3 χρόνια καιρό να βγάλεις μικρής κλίμακας που τα νομιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.