Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Ε όχι!!! Εγώ θα το έβαζα 1 όλη την όψη -πόρτες παράθυρα- και ας μου τα διόρθωνε μετά η πολεοδομία.

 

Αμα πεσεις στο 5% και αρχιζουν και κοιταζουν πορτοπαραθυρα.... χαιρετισματα

Link to comment
Share on other sites

Είχα επικοινωνία με το ΤΕΕ, με μια κυρία η οποία με πληροφόρησε πως η περίπτωση της παραγράφου 6β, με το εφάπαξ πρόστιμο, ισχύει μόνο όταν το πρόστιμο με τους συντελεστές είναι μεγαλύτερο του κατ' αποκοπή, και πως σύντομα το πρόγραμμα του ΤΕΕ θα ενημερωθεί για να καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις.

 

Μακάρι, γιατί έχω 3 τέτοιες περιπτώσεις, και η διαφορά στο πρόστιμο είναι πολύ σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Αμα πεσεις στο 5% και αρχιζουν και κοιταζουν πορτοπαραθυρα.... χαιρετισματα

 

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ ρωτάω και τονίζω!!! Για να μη βρεθεί ο πελάτης και εγώ ως μηχανικός προ εκπλήξεως.

 

ΑΛΛΑ

 

Πού θα ξέρω πώς να το κάνω "σωστά" ? Είναι 3 παραβάσεις παραθύρων σε 1 όψη... άρα είναι 3 παραβάσεις? Αφού είναι 1 όψη !!!

 

ΕΛΕΟΣ ρε ΤΕΕ-υπεκα...

 

Α, και το πιο "τραγικό" παράδειγμα...

 

Έχω βόθρο με πλακόστρωση από πάνω. Πηγαίνει 2 παραβάσεις? 1 βόθρος και 1 πλακόστρωση? Α, δλδ να τον άφηνα ανοιχτό να παίρνει και αέρα! :shock:

 

Α ρε ΤΕΕ-υπεκα... άρε ΤΕΕ-υπεκα...

Απαισιοδοξία!!!!

:sad:

Link to comment
Share on other sites

armenopoulos, εγώ το έχω ξαναπαεί.

Πρώτα θα καταθέτω, ο πελάτης είπαμε, άδεια μικρής κλίμακας και μετά την αίτηση για την τακτοποίηση. Γιατί να πληρώσει το 500€;

Link to comment
Share on other sites

Απλά λέει ψέμα αν καταθέσει ΕΕΜΚ και έχει ήδη αυθαίρετα (δηλώνει ψευδώς ότι τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις). Άλλωστε τα 500 που λέω δεν είναι extra 500, είναι τα ελάχιστα. Δηλαδή αρκεί ΜΟΝΟ το παράβολο που θα πληρώσει για τις υπερβάσεις δόμησης - δεν θα δόσει άλλα 500.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα κάνει την αίτηση γαι τακτοποίηση πρώτα. Μετά θα την κάνει. Άρα γιατί λέει ψέμματα;

Εκτός αν εννοείς πως πρέπει να έχει την ΕΕΜΚ στα χέρια του. Πόσο χρόνο θέλει η ΕΕΜΚ;

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.΄Τα παραδείγματα έγιναν από ανεγκέφαλους.

Για όλα τα παραπάνω πληρώνεις ένα παράβολο 500ευρώ ΜΟΝΟ και έχεις 3 χρόνια καιρό να βγάλεις μικρής κλίμακας που τα νομιμοποιεί.

 

 

Υπάρχουν και περιπτώσεις που δε μπορούν να νομιμοποιηθούν με μικρής κλίμακας, πχ πέργκολες που είναι εκτός ιδεατού στερεού. Και μεταξύ μας, υπάρχει κανείς με πέργκολα που δεν την έχει σκεπάσει κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Armenopoulos, Faethon11

Είδατε το σεμινάριο ΕΛΕΜ;

Η τελευταία κυρία που μίλησε ανέφερε:

«ότι η ΕΕΜΚ δεν ισχύει για εκτελεσμένες μετά την απόφαση 5219/2004 (περί ΕΕΜΚ), εργασίες»

Αλλά μόνο για αυτές τις εργασίες που είχαν εκτελεσθεί πριν το 2003.

Το συμπέρασμα αυτό βγαίνει είπε, γιατί κάπου (άρθρο 2 παρ 1 και 2 της απόφασης) αναφέρεται για σταμάτημα των προστίμων.

Δεν συμφωνώ μαζί της φυσικά, γιατί θα μπορούσε η διατύπωση της παραπάνω παρ 1, να ήταν «και για της ήδη εκτελεσθείσες μέχρι σήμερα εργασίες» και όχι «και για της ήδη εκτελεσθείσες εργασίες» όπως ισχύει.

H κυρία όμως δίνει κίνητρα στους υπαλλήλους, που είδαν ή θα δούν το σεμινάριο, να μην εκδίδουν ΕΕΜΚ για εκτελεσμένες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η περίφραξη δεν μπορεί να πάει με μικρής κλίμακας.

 

Σωστός πλην των περιπτώσεων:

1.Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1.00 μ) ή περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης, οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.