Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Εάν επιλεγεί η διαδικασία της πληρωμής παραβόλου και έκδοση αδείας εντός τριετίας, με το ΙΚΑ τι γίνεται; Υπάρχει κάποια απαλλαγή; ή πληρώνουμε κανονικά προστίματα και ένσημα;

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην ημερίδα του τεε.τκμ συνάδελφος με απίστευτο τσαμπουκά και σθένος πρότεινε στον πρόεδρο και τους υπόλοιπους του τεε να παγώσει το λογισμικό των δηλώσεων αυθαιρέτων, εως ότου βγουν διευκρινιστικές εγκύκλιοι για όλα ( πρόστιμα, αμοιβές κτλ ), ώστε κανένα αυθαίρετο να μην μπορεί να υπαχθεί στον νόμο!!! Εισέπραξε χειροκρότημα από τον κόσμο και μερικά χαμόγελα αμηχανίας από το πρόεδρο...

Link to comment
Share on other sites

2) Σε αγροτεμάχιο εξ'αδιαιρέτου δεν μπορεί να γίνει τακτοποίση μόνο από ενα συγκύριο αλλά υποχρεωτικά από όλους τους ιδιοκτήτες. Αντίστοιχα βεβαίωση μηχανικού θα μπορεί να δωθεί μόνο αν όλα τα κτίσματα στο αγροτεμάχιο έχουν τακτοποιηθεί.

................

4) Η βεβαίωση του μηχανικού βέβαια αναφερόμενος στο προηγούμενο παράδειγμα δίνεται κανονικά για μία αυτοτελή ιδιοκτησία αν δεν έχει κάποια παράβαση. Δεν μας επηρεάζει αν υπάρχει κάποια άλλη παράβαση στο οικόπεδο διότι εμείς δίνουμε βεβαίωση για μία αυτοτελή ιδιοκτησία και όχι για όλο το οικόπεδο.

 

papagkos, κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες - προσπάθησα και εγώ να παρακολουθήσω το "σεμινάριο" αλλά φτάνοντας αργά - ακριβώς στις 10,00 που άρχιζε - δε μπορούσα ούτε στις πόρτες της αίθουσας να πλησιάσω από τον κόσμο!

 

Από αυτά που ειπώθηκαν έχω απορία σχετικά με τις παρατηρήσεις 2 και 4: δεν είναι αντίθετες μεταξύ τους? Γιατί στα εκτός σχεδίου να χρειάζεται όλοι μαζί οι συνιδιοκτήτες να δηλώσουν τις αυθαιρεσίες τους και στα εντός να μπορεί και ο καθένας χωριστά? Και γιατί η βεβαίωση μηχανικού στα εκτός πρέπει να δωθεί μετά από έλεγχο όλων των ιδιοκτησιών ενώ στα εντός μετά από έλεγχο μόνο της ιδιοκτησίας που μεταβιβάζεται?

ΠΧ

μου ζητείται βεβαίωση για μια μεζονέτα εκτός σχεδίου η οποία είναι καθ΄όλα σύννομη (...σιγά μην είναι - λέμε τώρα....) και εγώ ΔΕΝ μπορώ να εκδώσω βεβαίωση διότι πχ ο 3ος συγκύριος του αγροτεμαχίου στην δική του μεζονετα έχει αυθαιρεσίες

Ενώ αν μου ζητηθεί βεβαίωση για μια σύννομη μεζονέτα εντός σχεδίου την εκδίδω μετά χαράς (...η χαρά γιατί βρέθηκε σύννομη μεζονέτα...) και δε με νιάζει, ούτε έλεγχω τις φοβερές αυθαιρεσίες της διπλανής μεζονέτας του ιδίου οικοπέδου.

Δεν καταλαβαίνω που στηρίζεται αυτή η διαφορετική αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας εκτός σχεδίου με τρεις ιδιοκτήτες τριών μεζονεττών σε επαφή μεταξύ τους, ο ακάλυπτος βάσει του συμβολαίου έχει διαχωριστεί με δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης για κάθε μία από τις τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Στην περίπτωση αυτή οι αυθαίρετες κατασκευές καθενός χρειάζονται τη συναίνεση των άλλων;

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να την εχεις......ειδικα σε καμια περιπτωση οπως την δικη μου πουτυχε που το υπογειο το αυθαιρετο ειναι κατω απο την αποκλειστικη χρηση του αλλου....

 

βασικα στα εκτος σχεδιου υπαρχει και το ερωτημα αν το τοπογραφικο πρεπει να το χρεωσουμε ξεχωριστα σε καθεναν...το θεωρω εξωφρενικο αν συμβει

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες παρατηρήσεις :

1) Σύμφωνα με την εγκύκλιο 13 του ΥΠΕΚΑ αλλά και τα διάφορα παραδείγματα πρέπει να εκδοθεί οικ. άδεια εντός τριετίας όταν είναι εφικτή η νομιμοποίηση

 

 

Nαι αλλά ποιος καθορίζει αν δύναται να βγει οικοδομική άδεια ή αν θα σκαλώσει σε κάποιο υποσημείο του υποσημείου;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν προκαθορίζεται... είναι θέμα εμπειρίας του μηχ/κού να μπορεί να προβλέψει πιθανά κωλλύματα.

Εγώ πάντως τους λέω ότι έχουν και την επιλογή να πάνε με το ειδικό πρόστιμο (30 χρόνια ασυλία) ώστε να γλιτώσουν μπερδέματα με ΙΚΑ, εγκρίσεις, εισφορές, δηλώσεις χώρων σταθμευσης, αγορά προσκυρούμενων, παραχώρηση ρυμοτομούμενων κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το εκτός σχεδίου που χρησιμοποίησα ήταν λάθος. Σε εξ' αδιαιρέτου είναι το σωστό.Απλά επειδή στα εντός σχεδίου συνήθως έχουμε οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες άρα δεν απαιτείται συναίνεση παρασύρθηκα.

 

Τώρα όσον αφορά τις αποκλειστικές χρήσεις είτε σε δώμα είτε σε τμήμα οικοπέδου όταν έχουμε κάθετες δεν απαιτείται συναίνεση.

Συναίνεση απαιτείται σε εξ'αδιαιρέτου είτε εντός είτε εκτός σχεδίου.

 

Οσον αφορά το θέμα των οικοδομικών αδειών. Ο μηχανικός εκτιμά τη κατάσταση και αν διαπιστώσει οτι μπορεί να έχει προβλήματα κατα την έκδοση της αδειας (πράγμα πολύ πιθανό) προτείνει στον ιδιοκτήτη να ενταχθεί στον 4014. Μην ξεχνάμε βέβαια οτι η άδεια είναι για πάντα ενώ η ρύθμιση για 30 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ της ρυθμισης καθαριζεις με ΙΚΑ....ειναι πολυ βασικο.......με την εκδοση αδειας δεν ξερεις τι γινεται.....ετσι λεγανε και με 3843 οτι το υπολοιπο δομησης δεν χανεται και ξαφνικα ηρθε ο ΔΟΚ μετα και ταλλαξε ολα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν προκαθορίζεται... είναι θέμα εμπειρίας του μηχ/κού να μπορεί να προβλέψει πιθανά κωλλύματα.

Εγώ πάντως τους λέω ότι έχουν και την επιλογή να πάνε με το ειδικό πρόστιμο (30 χρόνια ασυλία) ώστε να γλιτώσουν μπερδέματα με ΙΚΑ, εγκρίσεις, εισφορές, δηλώσεις χώρων σταθμευσης, αγορά προσκυρούμενων, παραχώρηση ρυμοτομούμενων κλπ κλπ κλπ

 

Την εχουνε οντως η ειναι υποχρεωμενοι να πανε με τον 1577/1985 και υποχρεωτικη νομιμοποιηση του?

 

Αλλοι λενε ετσι και αλλοι αλλιως....

 

Γενικα, η εγκυκλιος φαινεται να μας απαγορευει να τακτοποιησουμε οτι δυναται να νομιμοποιηθει.... Το θεμα ειναι οτι ΕΦΟΣΟΝ ξεκινησει η διαδικασια νομιμοποιησης και καπου κολλησει, πως ειμαστε εμεις κατοχυρωμενοι οτι τελικως δεν μπορεσε να ολοκληρωθει και για αυτο εν τελει τακτοποιηθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.