Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

εγραψα και στον προεδρο του ΤΕΕ μαιλ

 

ΚΥΡΙΟΙ δεν γινεται να παιζει κανεις με τα πτυχια μας και με τους κοπους μας

η βγαλτε εγκυκλιους και απαντησεις με αναρτηση στην σελιδα του τεε η μην απαντατε καθολου.

δεν γινεται να εχουμε τηλ απαντησεις και μαλιστα διαφορετικες για το ιδιο θεμα.120.000 μηχανικοι

να περνουμε σε 4 γραμμες. ντροπη γιατι δεν υπαρχει κανενας σεβασμος προς εμας και τους κοπους

μας. Γινεται να κανουμε με δηλωσεις με ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ? Πανω που ειπαμε οτι δνε θα τρεχουμε στις

πολεοδομιες μας γυρισατε 100 χρονια πισω με απαντησεις απο το τηλ?Ελπιζω το ΤΕΕ να προστατεψει τον διπλ.μηχανικο

που ειναι μελος του οπως ειναι ο θεσμικος του ρολος ειδικα σε καταστασεις που δημιουργουν ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ. Ποιος

θα μας προστατεψει αυριο απο μηνυσεις για λαθος δηλωσεις απο ιδιωτες που τις ολοκληρωσαμε με λαθος απαντησεις δια τηλ!!

 

ΤΕΛΟς ΜΝΜ

 

 

 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ.......ΣΕ ΠΕΛΑΤΕς ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙΞΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΝΑΠΑΝΤΗΣΩ ΝΤΡΑΠΗΚΑ!!!

 

 

ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΓΙΑ ΑΜΕΛΕΙΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΙΝΑ

 

Πολυ σωστα τα λες. Αυτα ειπαμε χθες 500 μηχανικοι που μαζευτηκαμε στο τεε δηθεν για ημεριδα να λυσουν αποριες.. Αν σας πω οτι δεν ηξεραν την τυφλα τους οι 'ειδικοι' τα ιδια ειπα κι εγω χθες με αυτα που μολις εγραψες και συμπληρωσα να παγωσουν για λιγο την διαδικασια μεχρι να ξεστραβωθουν κι αυτοι γιατι εμεις γινομαστε ρεζιλι στους πελατες μας και καταχειροκροτηθηκα!

Link to comment
Share on other sites

στην 10 ετια ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.....δεν υπαρχουν αξιωσεις....απλα αν γινει ελεγχος νωριτερα και εχεις ολοκληρωσει την οικοδομη σε βαζουν να τα πληρωσεις χωρις να δηλωσεις ονοματα...

 

 

γιαυτο και στον 3843 μερικοι δηλωναν πανω απο 10ετια ναναι οκ με το ικα σε καθε περιπτωση

 

 

 

καποιος στην ημεριδα στο τεε στην αθηνα συναδελφος ειπε οτι με 3843 ΕΠΑΨΑΝ οι αστικες ευθυνες....ετσι οπως το διατυπωνει ο νομος τα δικαστηιρα το δεχονται ΜΟΝΟ για αστικα....ΤΑ ΠΟΙΝΙΚΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ !!!

Link to comment
Share on other sites

με το να μας υπογραψει την τεχνικη εκθεση που θα γραφουμε ΜΟΝΟ τις παρανομιες που θελει ΔΕΝ καλυπτομαστε....

 

ιδιωτης ειναι που να ξερει ποσες παρανομιες εχει....και τι ειναι και τι οχι παρανομο? (αυτο μπορει να ισχυριστει !!!)

Όντως, έχεις δίκιο ότι δεν καλυπτόμαστε. Όμως αν μας αποκρύψει κάτι (ή/και δεν το δούμε και εμείς), πως θα ξέρουμε να του ζητήσουμε να υπογράψει τα δηλωθέντα στην τεχνική έκθεση? Και τι νόημα θα έχει αφού αν χρειαστεί αργότερα πως θα μπορεί να αποδειχτεί ότι αυτός μας το απόκρυψε και όχι ότι εμείς δεν το είδαμε (και άρα δεν κάναμε σωστά την αυτοψία)?

Μάλλον άκυρη αυτή η συμβουλή του σεμιναρίου του ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να μας δωσει υπευθυνη δηλωση με γνησιο υπογραφης οτι του ειπαμε οτι εχει και αυτες τις αυθαιρεσιες αλλα δεν θελει να τις δηλωσει.....

 

 

με το να μας υπογραψει την τεχνικη εκθεση που θα γραφουμε ΜΟΝΟ τις παρανομιες που θελει ΔΕΝ καλυπτομαστε....

 

ιδιωτης ειναι που να ξερει ποσες παρανομιες εχει....και τι ειναι και τι οχι παρανομο? (αυτο μπορει να ισχυριστει !!!)

 

Φίλε μου, καλησπέρα, εμείς οφείλουμε να του επισημάνουμε ΟΛΕΣ τις παρανομίες που έχει και να του πούμε και τι θα του κοστίσει αυτό (πρόστιμο + αμοιβή μας). Πρέπει να καταλάβουμε ότι πλεον αποκτούμε τον ρόλο που πραγματικά πρέπει να έχει ένας μηχανικός και σαφώς και ΕΥΘΥΝΕΣ οι μοποίες πλέον ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ. Αν δεν θέλει να συμμορφωθεί με τη νέα κατάσταση τότε οφείλουμε να μην του δώσουμε τη βεβαίωση που θέλει Δες ότι μία ψευδή βεβαίωση--γιατί αυτό γράφεις πως θα του δώσεις-- είναι πολυ πιθανόν στο μέλλον να μην σε αφήνει να κοιμηθείς τα βράδια. Το να σου δώσει την υπεύθυνη δήλωση που λες, πιστεύω ότι μάλλον ενισχύει το ψευδές της βεβαίωσης που δίνεις παρά σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΥΤΟΨΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΨΙΑ.....αν θελει να παιζει κρυφτο εγω δεν ειμαι αστυνομος....οποιος δεν με βλεπει ως συνεργατη του ΔΕΝ δουλευω μαζι του.....

 

 

το αστικο σε καθε περιπτωση δεν θα την γλυτωσουμε αν μας κυνηγησει.....συγγνωμη αλλα δεν εχω γνωστο δικηγορο να μου κανει τιμη ειδικη οταν με κυνηγα......λιγες και προσεγμενες συμφωνιες με ανθρωπους που θελουν ναναι νομοτυποι (νομιμοι δεν λεω γιατι δεν θαχαν αυθαιρετα ;) )

 

 

υγ δεν μιλαω για την βεβαιωση.....ΜΙΛΑΩ για το τι θα δηλωσουμε στον 4014.....την βεβαιωση αν δεν τα κανει ΟΛΑ απο μενα δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Στο σεμινάριο του ΤΕΕ στην Θεσσαλονίκη, αναφέρθηκε ότι ακολουθεί η διαδικασία της αδείας κανονικά, και πληρώνονται όλα φορολογικα και λοιπά κανονικα. Και το ΙΚΑ με πρόστιμο όπως ισχύει κανονικά

 

Αυτό νομίζω πως είναι λάθος γτ στην εγκυκλιο αναφέρει πως μετά το παράβολο συνεχίζεις στην έκδοση ο.α χωρίς να οφείλεις άλλα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης!!! Όσο αναφορά το ΙΚΑ προσωπική μου άποψη είναι πως σύμφωνα με το άρθρο 24 παρ 22 δν θα έχεις καμία οφειλη!!! Συγκεκριμένα αναφέρει:

Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρή-

σης που εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων με βάση

τις διατάξεις του παρόντος νόμου δεν οφείλονται ανα-

δρομικά ασφαλιστικές εισφορές και οποιοσδήποτε φό-

ρος, καθώς και οποιασδήποτε μορφής πρόστιμα και τέ-

λη, όπως το τέλος ακίνητης περιουσίας, καθαριότητας,

φωτισμού και δυνητικά ανταποδοτικά τέλη. Τυχόν ήδη

καταβληθέντες φόροι, τέλη και πρόστιμα δεν αναζητού-

νται. Η αλλαγή χρήσης δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υ-

πολογισμό του τέλους του άρθρου 24 του ν. 2130/1993,

καθώς και των τελών του ν. 25/1975 και του άρθρου 25

του ν. 1828/1989, όπως ισχύουν και δεν επιβάλλονται α-

ναδρομικά διαφορές που προκύπτουν ως προς το ύψος

των τελών, οι οποίες προέρχονται από την αλλαγή χρή-

σης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης μπορεί ο μηχανικός να μη δει κάτι ή να κάνει κάπου λάθος (πχ σε μία παράβαση αναλυτικού να τη βγάλει 4000 και όχι 6000). Αυτά πριν το πέρας της όλης διαδικασία θα τα ελέγξει η πολεοδομία-ΤΕΕ-υπεκά-όποιος και θα μας πει "διόρθωσε αυτό" ή αν πέσουμε στο 5% θα τρέχουμε με δικηγόρους?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι χωρίς Ο.Α. και κατά συνέπεια χωρίς τίτλους αποκλειστικής χρήσης ΝΑΙ

 

Δε νομίζω ότι θα λειτουργήσει έτσι η ιστορία.

Δεν υπάρχει λόγος να γίνει τέτοιο μπέρδεμα και θα αποτελέσει αντικίνητρο.

Σε ποιον θα καταλογιστεί τι, ποιος θα το αναλάβει αφού ο κάθε ένας θα έχει τον δικό του μηχανικό κτλ.

Link to comment
Share on other sites

στην 10 ετια ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.....δεν υπαρχουν αξιωσεις....απλα αν γινει ελεγχος νωριτερα και εχεις ολοκληρωσει την οικοδομη σε βαζουν να τα πληρωσεις χωρις να δηλωσεις ονοματα...!

 

αυτό δεν ισχύει.

Δεν υπάρχει καμμιά παραγραφή.

Απλά το ΙΚΑ επειδή θεωρεί ότι μια οικ.άδεια έχει ισχύ 4 + 4 χρόνια, κάνει αυτοψία στην 10ετια, αν το έργο δεν έχει κλείσει ακόμη ( δεν έχει αποπερατωθεί)

 

Αν σε πιάσει να έχουν γίνει εργασίες, σου εκδίδει τα υπολειπομενα ένσημα, με μεσοημερομισθιο εργάτη απο την τελευταία μέρα που υπεβαλλες τηντελευταια ΑΠΔ προσαυξημενα με Πράξεις Προσαυξησης μέχρι σήμερα! Μαζί με πράξη προστίμου γιατί δεν υπεβαλλες αποπεράτωση....

 

Αν τώρα το ακίνητο βρίσκεται σε στάδιο εργασιών που συμφωνεί με την Πινακιδα υποβληθεντων ενσήμων, τότε σου κάνει έλεγχο μέσα σε αλλα δέκα χρόνια, αν δεν υποβαλλεις ΕΣΥ στο ενδιαμεσο αποπεράτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν ισχύει.

Δεν υπάρχει καμμιά παραγραφή.

Απλά το ΙΚΑ επειδή θεωρεί ότι μια οικ.άδεια έχει ισχύ 4 + 4 χρόνια, κάνει αυτοψία στην 10ετια, αν το έργο δεν έχει κλείσει ακόμη ( δεν έχει αποπερατωθεί)

 

Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω αυτή τη στιγμή δεν πρέπει να είναι έτσι.

Γιατί το ΙΚΑ ξεσκονίζει τις καρτέλες του στα 10- χρόνια και όχι στα 10+ ;

Θα προσπαθήσω να βρω στοιχεία και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.