Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιβολή κυρώσεων σε προσωρινό ενεργειακό επιθεωρητή


fraafr

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα μαγειρεμενα ΠΕΑ ειναι τοσο καλομαγειρεμενα που δυσκολα να χτυπησουν στο ματι...

Αφου, κακα τα ψεματα, απο πειρα και μονο πλεον μπορουμε οπτικα ενα διαμερισμα να το καταταξουμε.

Προσωπικα ποτε δεν εχω πεσει εξω σε κατηγορια, για απολυτα νουμερα καταναλωσεων δε μπορουμε να μιλησουμε ασφαλως.

Εχει τυχει αμονωτο διαμερισμα, προ 1980 με ατομικη θερμανση φυσικου αεριου να βγει Δ και μονωμενο με κεντρικη πετρελαιου να βγει Ζ...

Δε χτυπανε στο ματι αυτα, αλλα ειναι που χτυπανε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με το ύψος των προστίμων, αλλά γιατί για τον ίδιο λόγο (κυριότητα) ο ένας πληρώνει 1200€ και ο άλλος 500€ ?

 

Επίσης, η 2η περίπτωση της διαύγειας, όπου έχουν παράβαση κυριότητας και "αναγραφή και υποβολή ανακριβών ενεργειακών στοιχείων επί του ΠΕΑ με αριθμό 66801/2011...." έχουμε πρόστιμο και στέρηση δικαιώματος έκδοσης ΠΕΑ για 1 χρόνο!!!

 

Δηλαδή τώρα με τον 1 χρόνο τον τιμωρήσατε???

 

Πάντως ο συγκεκριμένος, στο ΤΕΕ προκύπτει να είναι ΟΜΟΤΙΜΟ (=συνταξιούχος) μέλος

 

Τώρο πως συνταξιούχος πήρε άδεια ενεργειακού εςπιθεωρητή, μόνο το ΤΕΕ και ΕΥΕΠΕΝ ξέρουν !!!!!!!!!!

 

Εκτός και έγινε πρ. ενεργειακός επιθεωρητής για ναβγάλει το ΠΕΑ για την ιδιοκτησία του και μετά πήρε σύνταξη !!!!! (παίζει και αυτό)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εκτός και έγινε πρ. ενεργειακός επιθεωρητής για ναβγάλει το ΠΕΑ για την ιδιοκτησία του και μετά πήρε σύνταξη !!!!! (παίζει και αυτό)

Αυτο μου θυμιζει την διαφημιση που λεει: "ο τζαμπας ζει" :smile:
Link to comment
Share on other sites

Ποια ΠΕΑ και μ....κιες , εδώ αυτοί που έκαναν τις ΤΟΤΕΕ είναι άσχετοι με ΓΟΚ , και επαναλαμβάνουν στα σεμινάρια απίστευτες μπαρούφες (ακόμα να καταλάβουν οτι δεν μπορεί ο καθενας να θερμομονώσει όποιον χώρο γουστάρει ,και να τον λάβει υπόψη του στον όγκο ).

Εδω οι άλλες χωρες έχουν υποχρεωτικά πιστοποιητικά αερισμού στα ανοίγματα και Door Blower τεστ και εμείς παίρνουμε ελλειπή θερμομόνωση βασει Κ.Θ.Κ με συντελεστή 0.85 όταν έχει αφρολεξ δεκαπενταετίας (Θα ήθελα να κάνω μια μελέτη θερμανσης με αυτους τους συντελεστές στα αντίστοιχα σπίτια αυτών που τα έγραψαν ή καλύτερα τα αντέγραψαν αυτά) , και χρειάζεται το ΤΕΕ να βάλει προειδοποιήση στο λογισμικό για την διαφορά Watt και KW (για τους συνάδελφους αρχιτέκτονες και ΠΜ αυτό , και τιμής ένεκεν στα πρώτα ΠΕΑ που εσκασαν απο αυτούς).

Το μόνο που το σώζει είναι να γίνει ανοικτό το μητρώο κτιρίων μαζι με τα ΠΕΑ τους για να βλέπουμε ποιά είναι αυτά τα κτίρια που αλλοι μηχανικοί τα βγάζουν Α (αφου ούτε θέρμανση ουτε κλιματιστικό έχει...)

 

Για την ιστορία Μηχανολόγος είμαι και εαν συνεχίσει ετσι η κατάσταση με την ατιμωρησία , θα γίνω και ελεγκτής δόμησης ( να οριοθετώ Ο.Γ.με την πράξη εφαρμογής αφού εύκολο είναι ,όπως εύκολο είναι και να ελέγχεις λέβητες κ.λ.π. κ.λ.π....)

 

 

 

Cheers...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέα επιβολή κυρώσεων σε 5 ενεργ. επιθεωρητές, σήμερα απο το ΥΠΕΚΑ (χωρίς ονόματα)

 

=2130&language=el-GR"]http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=2130&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει πέσει το σύστημα ΔΙΑΥΓΕΙΑ?

Ανεβάζουν τις κυρώσεις με το "βαμβάκι" των επιθεωρητών?

 

Να δω πότε θα αφαιρεθεί άδεια!!!

Link to comment
Share on other sites

architect πες την αλήθεια, διψάς για αφάιρεση άδειας ενεργειακού επιθεωρητή...Φαντάζομαι θα έχεις τα σκαλπ, (ονόματα τους) τοιχοκολλημένα... :smile: :-)

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω βρε συ, είναι πως επιμένουν και κάνουν σε δικά τους σπίτια....Μιλάμε για κόκκινο....Τι διάολο, δεν έχουν κάποιον φίλο να τους κάνει και καλή τιμή? τόσο ζώα είναι? Την παραποίηση στοιχείων την καταλαβαίνω (αρπαχτή και έτσι...), αλλά να κάνεις ΠΕΑ σε δικό σου?? Εντελώς άκυρο... :confused:

Link to comment
Share on other sites

οταν γνωριζουν οτι στο ελλαδισταν μπορεις να κανεις οτι θελεις χωρις συνεπειες γιατι να τους νοιαζζει?

 

architect πες την αλήθεια, διψάς για αφάιρεση άδειας ενεργειακού επιθεωρητή...Φαντάζομαι θα έχεις τα σκαλπ, (ονόματα τους) τοιχοκολλημένα... :smile: :-).....

 

εγω παντως διψαω για αλλο: για αφαιρεση (προσωρινη βεβαιως) της αδειας ασκησης επαγγελματος.

Link to comment
Share on other sites

architect πες την αλήθεια, διψάς για αφάιρεση άδειας ενεργειακού επιθεωρητή...Φαντάζομαι θα έχεις τα σκαλπ, (ονόματα τους) τοιχοκολλημένα... :smile: :-)

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω βρε συ, είναι πως επιμένουν και κάνουν σε δικά τους σπίτια....Μιλάμε για κόκκινο....Τι διάολο, δεν έχουν κάποιον φίλο να τους κάνει και καλή τιμή? τόσο ζώα είναι? Την παραποίηση στοιχείων την καταλαβαίνω (αρπαχτή και έτσι...), αλλά να κάνεις ΠΕΑ σε δικό σου?? Εντελώς άκυρο... :confused:

 

Φίλε μου με πρόλαβε ο maneni με το σχόλιό του. Όταν ο άλλος κάνει κάτι από ΔΟΛΟ, τότε δεν θέλω την αφαίρεση της άδειας του ενεργειακού επιθεωρητή, αλλά απαιτώ η αφαίρεση αδείας να έχει να κάνει με την άδεια του μηχανικού και όχι απλά του επιθεωρητή.

ΜΟΝΟ έτσι θα βάλουν μυαλό όσοι κάνουν λαμόγιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.