Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα και Ηλεκτροδότηση


Recommended Posts

ιδιοκτητης με υπερβασεις της οικοδομικης αδειας (τις οποιες θα δηλωσει στον 4014) δεν εχει παρει ακομα ρευμα. πως πρεπει να κινηθει και προς ποιες υπηρεσιες?ειναι περιπτωση μεζονετας που δεν εχει ηλεκτροδοτηθει.

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα....να ρωτησω κάτι μηπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει.Σε υφιστάμενο κτήριο κατοικίας με άδεια του 1975 έγινε προσθήκη κατ' επέκταση με άδεια του 1990, νέας αυτόνομης κατοικίας (σε επαφή με το αρχικό κτήριο). Στην συνέχεια με τον Ν.4014 (χρησιμοποιώντας ως υπόβαθρο επικυρωμένα αντίγραφα της αδείας του 1990 που παρείχε η πολεοδομία) δηλώθηκαν και περαιώθηκαν υπερβάσεις για τμήματα του αρχικού κτηρίου και για τμήματα της προσθήκης σε σύγκριση πάντα με την άδεια του 1990 η οποία περιλαμβάνει σχέδια για το σύνολο του ενιαίου κτηριακού όγκου (αρχικό και προσθήκη). Από τις αεροφωτογραφίες καθώς και από τα στοιχεία που κατέχει το ΙΚΑ προκύπτει ότι η προσθήκη ολοκληρώθηκε εντός του προβλεπόμενου χρόνου ισχύος της αδείας, αλλά από παράλειψη του ιδιοκτήτη και του επιβλέποντα μηχανικού δεν δηλώθηκε ποτέ η αποπεράτωση στην πολεοδομία. Σήμερα γνωρίζοντας αυτό το ιστορικό και έχοντας τις περαιωμένες δηλώσεις του ν.4014 για τα καθ' υπέρβαση της άδειας του 1990 τμήματα, ποιά είναι η διαδικασία ώστε να γίνει παράδοση του κτηρίου της επέκτασης στην πολεοδομία ώστε να αποκτήσει το κτήριο δικό του ρολόι ; Η πολεοδομία δεδομένου ότι δεν έγινε ποτέ θεώρηση ούτε ως προς την επ' αόριστο ισχύ (με την ολοκλήρωση του σκελετού) αλλά ούτε και τελική θεώρηση με την ολοκλήρωση των εργασιών δεν δίνει λύση σχετικά με την διαχείριση της υπόθεσης. Προσπαθώ να κάνω χρήση της εγκυκλίου 1 αρθρο Β2 παρ.β για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας αλλά και πάλι αρνούνται να μου δώσουν βεβαίωση για την σύνδεση απο την υπηρεσία. Καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

ιδιοκτητης με υπερβασεις της οικοδομικης αδειας (τις οποιες θα δηλωσει στον 4014) δεν εχει παρει ακομα ρευμα. πως πρεπει να κινηθει και προς ποιες υπηρεσιες?ειναι περιπτωση μεζονετας που δεν εχει ηλεκτροδοτηθει.

 

Εγκύκλιος 1/12

 

β) Για τα κτίρια που έχουν ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια

και έχουν αποπερατωθεί, αλλά δεν έχουν συνδεθεί με τα δίκτυα κοινής

ωφέλειας και περιλαμβάνουν αποπερατωμένες αυθαίρετες κατασκευές ή

έχουν εγκαταστήσει αυθαίρετες χρήσεις που έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση

του ν. 4014/11, προσκομίζεται αίτηση του ενδιαφερόμενου προς την

πολεοδομική υπηρεσία, η βεβαίωση του ΤΕΕ με συνημμένα σχέδια

κάτοψης και τομής της πραγματικής κατάστασης σε κλίμακα 1:100 στα

οποία σημειώνονται οι χώροι που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν.

4014/2011, υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι τα ίδια σχέδια θα

υποβληθούν ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα όταν

ενεργοποιηθεί και εφαρμόζονται τα οριζόμενα στο άρθρο 9, του ν. 1512/85

(ΦΕΚ 4 Α'), την υπ' αριθ. 39869/7379/85 ΥΑ (ΦΕΚ 375 Β'), την Εγκύκλιο

61/85, τα υπ' αριθ. 28116/91 και 86808/9504/91 έγγραφα και από 1-3-

2012 η παρ. 3, του άρθρου 45, του 4030/11 (ΦΕΚ 249 Β').

Εάν οι αυθαίρετες κατασκευές δεν είναι αποπερατωμένες

πρέπει να προηγηθεί η έκδοση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών

αποπεράτωσης ( της παρ. 17, του άρθρου 24, του ν. 4014/11 ) και μετά

ακολουθείται η ανωτέρω διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση που έχω εγω μου λένε οτι δεν λύνεται με χρήση αυτης εγκυκλίου καθώς το κτήριο ανεγέρθηκε μεν με βάση οικοδομική άδεια αλλά επειδή δέν έγινε θέωρηση για επ'αόριστο ισχύ (με την ολοκληρωση του σκελετου η αποπεράτωση με την ολοκληρωση της κατασκευης)..... σήμερα η άδεια δεν είναι σε ισχύ και άρα δεν μπορεί να κλείσει. Συνεπώς...?

Link to comment
Share on other sites

θες να πεις ότι η Υ.ΔΟΜ σου ζητάει να δηλώσεις με το Ν 4014 και το τμήμα με άδεια του 1990; (όλο ή κομμάτι του;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αν εχει δοθει ρευμα για οικοδομικη αδεια και υπαρχουν υπερβασεις της αδειας που δηλωνονται με τον 4014, για να παρω ρευμα για τους χωρους που υπερβαινουν την αδεια πρεπει να περασω παλι απο την πολεοδομια? η πηγαινω απευθειας στην ΔΕΗ?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγκύκλιος 1/12

 

β) Για τα κτίρια που έχουν ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια

και έχουν αποπερατωθεί, αλλά δεν έχουν συνδεθεί με τα δίκτυα κοινής

ωφέλειας και περιλαμβάνουν αποπερατωμένες αυθαίρετες κατασκευές ή

έχουν εγκαταστήσει αυθαίρετες χρήσεις που έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση

του ν. 4014/11, προσκομίζεται αίτηση του ενδιαφερόμενου προς την

πολεοδομική υπηρεσία, η βεβαίωση του ΤΕΕ με συνημμένα σχέδια

κάτοψης και τομής της πραγματικής κατάστασης σε κλίμακα 1:100 στα

οποία σημειώνονται οι χώροι που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν.

4014/2011, υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι τα ίδια σχέδια θα

υποβληθούν ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα όταν

ενεργοποιηθεί και εφαρμόζονται τα οριζόμενα στο άρθρο 9, του ν. 1512/85

(ΦΕΚ 4 Α'), την υπ' αριθ. 39869/7379/85 ΥΑ (ΦΕΚ 375 Β'), την Εγκύκλιο

61/85, τα υπ' αριθ. 28116/91 και 86808/9504/91 έγγραφα και από 1-3-

2012 η παρ. 3, του άρθρου 45, του 4030/11 (ΦΕΚ 249 Β').

Εάν οι αυθαίρετες κατασκευές δεν είναι αποπερατωμένες

πρέπει να προηγηθεί η έκδοση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών

αποπεράτωσης ( της παρ. 17, του άρθρου 24, του ν. 4014/11 ) και μετά

ακολουθείται η ανωτέρω διαδικασία.

 

Τώρα που έχει ενεργοποιηθεί το πληροφοριακό σύστημα τι γράφουμε στην Υ.Δ.? Ότι έχουμε υποβάλει ηλεκτρονικά τα σχέδια...κτλ.?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα..

Ελπίζω να είμαι στην σωστή ενότητα και να μην κουράσω!!Έχω αναζητήσει κάτι αντίστοιχο σε διάφορες θεματικές ενότητες και δεν έχω βρει κάτι.Λοιπόν στο θέμα μου:

 

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου υπάρχει ένα βαγόνι τραίνου (με τις ρόδες του) και στο οποίο αριστερά και δεξιά έχουν κατασκευαστεί κολλητά ένα μικρό WC και μια κουζινούλα αντίστοιχα.Να διευκρινίσω πως το βαγόνι έχει <ντυθεί> με γυψοσανίδα και δεν θυμίζει πλέον βαγόνι.

 

Μπορεί ο πελάτης μου να πάρει ρεύμα αν ενταχθεί στον 4014???Και πως μπορεί να δηλωθεί το βαγόνι??Β.Χ. ή Κ.Χ.??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ο ..."τύπος" που έφτιαξε κάτι τέτοιο!!!!

Προφανώς ΥΔΚΧ και ναι γιατί όχι, ....να πάρει και ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.