Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας και πυροσβεστική


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θέλω να βγάλω μια άδεια λειτουργίας για ένα Πλυντήριο – Στεγνοκαθαριστήριο (εργαστήριο). Το κτίριο αποτελείται από υπόγειο, ισόγειο (καταστήματα) και έναν όροφο (κατοικίες). Ο πελάτης μου θέλει να χρησιμοποιήσει το μισό από ένα από τα καταστήματα που βρίσκονται στο ισόγειο.

 

Επειδή χρειάζεται ενεργητική και παλαιότερα σε άλλες υποθέσεις μου είχαν ζητήσει από την πυροσβεστική να τους πάω ακριβές αντίγραφο της παθητικής του κτιρίου (από την Ο.Α) για να συγκρίνουν αν έχει υποστεί αλλαγές το κτίριο θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν πρέπει να γίνει αναθεώρηση της Ο.Α. καθώς πρέπει ένα κατάστημα να διαιρεθεί στα δύο το οποίο σημαίνει ότι έχουμε αλλαγές σε μεσοτοιχίες και ακόμα πρέπει να προστεθεί και ένα λουτρό καθώς τώρα είναι 2 καταστήματα ενώ πριν ήταν ένα και στα σχέδια της άδειας δείχνει ένα λουτρό.

 

Άσχετο μήπως ξέρετε και πως αλλάζω nick γιατί κατά λάθος έβαλα το όνομά μου… :)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε ανάλογη περίπτωση με έβαλαν να κάνω αναθεώρηση αδείας, για αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης και διαίρεση καταστημάτων.

 

Με βάλανε και έκανα και νέα ηλεκτρολογικά, κατανομή θέρμανσης, ύδραυση και αποχέτευση για τα νέα wc κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Τheo : Όχι μάλλον, σίγουρα !

Μου έτυχε και σε μένα. Και για τί; Για μια περίφραξη 5 μέτρων, όσο και η πρόσοψη. Ελλάδα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και εγώ συμφωνώ μαζί σας και νομίζω οτι θα ζητηθεί αναθεώρηση.

 

Όσον αφορά το nick το έχω ψάξει από το προφίλ και δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ε , τότε ξανακαταγράψου με άλλο προσωνύμιο (τσ τσ τσ , δε τα μπορώ άλλο αυτά τα αμερικλάνικα , άκου εκεί "νικ" ! ) .

Link to comment
Share on other sites

για το nickname στείλε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή (κάτι θα μπορέσει να κάνει)

 

+1 για την αναθεώρηση και από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να διευκρινίσουμε κάτι;

 

Αναθεώρηση δεν κάνουμε εφόσον η παλαιή άδεια βρίσκεται ακόμη σε ισχύ;

Αλλιώς δεν βγάζουμε νέα οικοδομική άδεια;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.