Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνωμη για το ΠΔ, ειναι αποφαση του Νομικου Συμβουλιου του Κρατους.Με εχει ενημερωσει ο Συλλογος Αγρονομων-Τοπογ.

 

Ενημερωτικα και προχειρα δες εδω:

 

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=234&la=1&catid=139&artid=2228

Link to comment
Share on other sites

"...Επίσης, γνωμοδότησε ότι υπό τους περιορισμούς που θέτει το Β.Δ. 769/1972 έχουν το δικαίωμα σύνταξης μόνο οι πολιτικοί υπομηχανικοί δηλαδή οι απόφοιτοι του παλαιού Μικρού Πολυτεχνείου"

 

Στην απόφαση αυτή (Μαρτίου 2011) ξέχασαν να περιλάβουν και τους αποφοίτους της Σχολής του Ευπαλίνου :grin:

 

Έτσι κι αλλιώς εξαιρετικά λίγοι απ τους συναδέλφους της ΑΣΥ έχουν μείνει στο κουρμπέτι...

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση του ΝΣΚ δεν έχει γίνει δεκτή από τον υπουργό , άρα δεν ισχύει .

Επίσης στο ΒΔ 769/1972 υπάγονται και οι απόφοιτοι των Ανώτερων Σχολών ΤΕχνολόγων Μηχανικών που λειτούργησαν από το 1973 μέχρι το 1983 και αντικαταστάθηκαν από τις ΣΤΕΦ των ΤΕΙ .

 

Απλά υπάγονται σύμφωνα με το αντικείμενο εργασίας τους , δηλαδή οι Δομικοί γιά τοπογράφικά μόνο γιά τα κτίρια που μελετούν .

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... τα μπλέξαμε πάλι! :smile:

"Me αρχιτέκτονας μηχανικός" (κατά το "Me Tarzan")... μπορώ να υπογράψω τοπογραφικό εξαρτημένο βάσει κάποιου ΝΟΜΟΥ ή δεν μπορώ βάσει κάποιου ΝΟΜΟΥ?

 

ΥΓ: Όπου "ΝΟΜΟΥ" εννοώ τα πάντα (ΒΔ, ΠΔ, απόφαση του Πάπα ή του Δαλάι Λάμα) :grin:

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να υπογράψω τοπογραφικό εξαρτημένο βάσει κάποιου ΝΟΜΟΥ ή δεν μπορώ βάσει κάποιου ΝΟΜΟΥ?

Το αν μπορείς να υπογράψεις είναι δευτερεύων.

Η ουσία είναι αν ξέρεις να συντάξεις ένα τοπογραφικό εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν ξέρω και εννοείται ότι ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΩ... όπως και τα στατικά.

 

Είμαι της άποψης ότι ο ΚΑΘΕΝΑΣ στον "ΚΛΑΔΟ" του !!!

 

ΑΜ αρχιτεκτονικά

ΠΜ στατικά

ΤΜ - ΑΤΜ (τα λέω καλά?) τοπογραφικά

 

Τα υπολοίπα, λόγω απειρίας δεν τα ξέρω για να τα αναφέρω! Στο θέμα για τα Ε.Δ. έχω εκφράσει ξεκάθαρα αυτή μου την άποψη. Ωστόσο, αν κρίνω και από τη χθεσινή ανακοίνωση του ΤΕΕ, δεν πρόκειται να αλλάξουν ΠΟΤΕ τα Ε.Δ. (ιδίως των ΠΜ που θα έχουν τη μεγαλύτερη χασούρα).

 

Απλά, για να επιστρέψω στο αρχικό μου ερώτημα, εάν μπορώ να τα υπογράφω εγώ, μπορώ με φίλο-τοπογράφο (!!!!) να τα υπογράφουμε και οι δύο. Και ιδίως για περιπτώσεις α' συγγένιας, θα έχω και απαλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

1) Εκει καταλήγουμε.....απο τις ορθοφωτογραφίες του κτιματολογιου που ειναι 4-5 μετρα off θα βγάζουν τοπογραφικα και μετά δεν θα μπορούμε να κάνουμε εφαρμογή επι εδάφους...θα σκοτωνονται οι γειτονες και στην τελικη κανενα οφελος δεν θα αποκομίσει το κρατός απο την χρήση συντεταγμενων....

 

2) σε λίγο θα μας ερχονται και με τοπογραφικά εκτυπωμενα απο το νετ και θα σου λέει 20 ευρουλακια να μου βαλεις μια σφραγιδα θες; αλλα το ποιο τραγικό οτι "συναδερφοι" θα τα σφραγιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.