Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 13-13/10/2011 Διευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρμογή του Ν.4014


Recommended Posts

Η σημαντική λεπτομέρεια που το κάνει να διαφέρει από τη συνήθη περίπτωση στο παράδειγμα αυτό είναι ότι δεν περιλαμβάνεται στην οικοδομική άδεια.Τα υπόγεια που παίρνουν 0,5 περιλαμβάνονται στην άδεια.

 

Στο β θα βάλεις υπέρβαση κάλυψης εαν το υπόγειο είναι εκτός περιγράμματος ισογείου.Μπορεί δηλ να είχε τμήμα υπογείου και στην κατασκευή να έγινε ολόκληρο.Αυτό δεν έχει υπέρβαση κάλυψης

 

Δυστυχώς είναι τα μόναδικά συμπεράσματα μέχρι τώρα. Κρίμα, αλλά για άλλη μια φορά, αποδεικνύεται ότι αυτό που χρειαζόμαστε είναι η απλοποίηση της νομοθεσίας....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο β θα βάλεις υπέρβαση κάλυψης εαν το υπόγειο είναι εκτός περιγράμματος ισογείου.Μπορεί δηλ να είχε τμήμα υπογείου και στην κατασκευή να έγινε ολόκληρο.Αυτό δεν έχει υπέρβαση κάλυψης

 

Αν το υπογειο ειναι εκτος περιγραμματος ισογειο, δεν σημαινει οτι υπαρχει υπερβαση καλυψης, αν δεν εχει καλυφθει το 100% της επιτρεπομενης...

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπογειο ειναι εκτος περιγραμματος ισογειο, δεν σημαινει οτι υπαρχει υπερβαση καλυψης, αν δεν εχει καλυφθει το 100% της επιτρεπομενης...

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου...Το ίδιο πιστεύω πως ισχύει και για την υπέρβαση ύψους...

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως αυτό που τους νοιάζει είναι οι υπερβάσεις πέραν των επιτρεπόμενων όρων δόμησης...Κατά κάποιο τρόπο μαζί με τον νόμο ψάχνουν να βρουν και κατά πόσο έχει επιβαρυνθεί-καταπονεθεί το περιβάλλον, να δουν τα ισοζύγια κλπ...Και γι αυτό συγκρίνουν με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου...Δηλαδή δεν τους ενδιαφέρει το πόσο έχεις παρανομήσει μέσα στα επιτρεπόμενα όρια καθώς από την άδεια σου θεωρητικά θα μπορούσες να έχεις εξαντλήσει και τη δόμηση και τη κάλυψη και το ύψος σου ανάλογα με τον τρόπο που επέλεξες να βγάλεις άδεια. Π.χ μικρότερη κάλυψη-μεγαλύτερο ύψος... Θεωρώ λοιπόν πως όταν μαζί με τις υπερβάσεις δεν εξαντλείς την επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου ή το ύψος ΔΕΝ υφίσταται υπέρβαση ασχέτως αν μεγαλώνει η κάλυψη όπως την ξέρουμε ή ακόμα και αν έχει προστεθεί καθ' ύψος ολόκληρος όροφος...Αντιθέτως τα υπολογίζουμε με τους συντελεστές ανάλογα με το ποσοστό όταν βγούμε έξω από τα επιτρεπόμενα της περιοχής...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως αυτό που τους νοιάζει είναι οι υπερβάσεις πέραν των επιτρεπόμενων όρων δόμησης...Κατά κάποιο τρόπο μαζί με τον νόμο ψάχνουν να βρουν και κατά πόσο έχει επιβαρυνθεί-καταπονεθεί το περιβάλλον, να δουν τα ισοζύγια κλπ...

 

 

ναι το βρηκες γιαυτο κανανε τον νομο σε 2μηνο μεσα και πρωτα παραβολα......για τοπεριβαλλον

Link to comment
Share on other sites

ναι το βρηκες γιαυτο κανανε τον νομο σε 2μηνο μεσα και πρωτα παραβολα......για τοπεριβαλλον

 

Εγώ αυτό που είπα είναι πως έτσι εκτιμώ ότι ερμηνεύουνε στο νόμο - παρωδία που βγάλανε τον όρο υπέρβαση...

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξεκαθαρισουμε, διοτι μπλεξαμε με τα απλα...

 

Υπερβαση δομησης, καλυψης και υψους αναφερεται στα ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ/ΓΗΠΕΔΟΥ...

 

Με οτι αυτο συνεπαγεται....δεν θα καθομαστε τωρα να κουβεντιαζουμε ποτε ειναι <50% και ποτε μεγαλυτερο....

 

Τελος..

Link to comment
Share on other sites

μπα απλα τον κανανε ετσι για να τα παρουν πιο χοντρα και επισης να δειξουν στο ΣΤΕ οτι ο νομος δεν ειανι προχειρογραμμενος

Link to comment
Share on other sites

........ ΔΕΝ υφίσταται υπέρβαση ασχέτως αν μεγαλώνει η κάλυψη όπως την ξέρουμε ή ακόμα και αν έχει προστεθεί καθ' ύψος ολόκληρος όροφος...........

 

Σώστή η σκέψη σου, αλλά σε κάποιο σημείο νομίζω ότι υπερβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σώστή η σκέψη σου, αλλά σε κάποιο σημείο νομίζω ότι υπερβάλεις.

 

Δίκιο έχεις ότι ακούγεται υπερβολικό...Αλλά έτσι το έχω καταλάβει...Ότι δεν υφίσταται υπέρβαση ΥΨΟΥΣ ακόμα και αν έχει προστεθεί καθ' ύψος ολόκληρος όροφος, όταν βέβαια είσαι πάντα κάτω από το επιτρρπόμενο ύψος της περιοχής...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και στεκει μια χαρα...

Αν εχω επιτρεπομμενο 12μ και εχω ΟΑ για 1 οροφο και αλλους 3 να σηκωσω υπερβαση υψους ΔΕΝ εχω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.