Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 13-13/10/2011 Διευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρμογή του Ν.4014


Recommended Posts

Αυτό όμως δε συμβαίνει στην κάλυψη και το ύψος. Εκεί έχεις υπέρβαση όταν ξεπερνάς τα επιτρεπόμενα.

 

Μα τι λες τωρα???

Σοβαρα μιλας???

Δλδ αν εχω στην ΟΑ ισογειο 200τμ και το κανω 250τμ δεν εχω παραβαση καλυψης??

Αν εχω στην ΟΑ υψος κτηριου 5μ και το κανω 6μ δεν εχω παραβαση υψους???

 

Δεν συνεχιζω αλλο την κουβεντα περι ΓΟΚ, γτ θα ξεχασω οσα ξερω...

Εχουμε σημαντικοτερο πραγματα στον 4014 να κουβεντιασουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάσει εγκυκλίου terry όχι βάσει ΓΟΚ. Ξαναδιάβασε τα παραρτήματα 6 και 7...

Βάσει ΓΟΚ εννοείται ότι είναι αυθαίρετα αλλά βάσει 4014 δεν υπολογίζεις συντελεστές για υπολογισμό προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

το παρανομο τμημα θαναι αυτο περα των 250 τ.μ καλυψης και περα των 6 μετρα υψους...

 

στην ουσια οπως στον 3843 ειχαμε τον ΟΓΚΟ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ

 

στον 4014 εχουμε τον ΟΓΚΟ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΜΕΓΙΣΤΟ ΥΨΟς !!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι ολοι το ιδιο πραγμα λεμε τελικα...

 

Φυσικα στο παραδειγμα μου, αν η ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ καλυψη (οχι η πραγματοποιουμενη βασει ΟΑ) ειναι μεγαλυτερη απο 250τμ ΔΕΝ εχω υπερβαση καλυψης..

 

Εγω μια χαρα εχω διαβασει την εγκυκλιο..

Απλα μπρερδεψατε τα "επιτρεπομενα"..

 

Για να το κλεισω εδω, επειδη κουραστηκα, τα επιτρεπομενα στοιχεια οπως ΟΡΘΑ και ΞΕΚΑΘΑΡΑ λεει η και η εγκυκλιος αναφερονται στο οικοπεδο/γηπεδο...

 

 

στον 4014 εχουμε τον ΟΓΚΟ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΜΕΓΙΣΤΟ ΥΨΟς !!!

 

Ετσι μπερδευονται ολοι....

Δεν ειναι ειναι κατανοητο οπως το γραφεις...

 

το παρανομο τμημα θαναι αυτο περα των 250 τ.μ καλυψης και περα των 6 μετρα υψους...

 

Ακιους λαθος τα λες..

Αφου σου λεω οτι η ΟΑ μου αδεια λεει 200τμ καλυψη-δομηση και 5μ...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ειναι το μπερδεμα.......ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΛΥΨΗ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΟ ΥΨΟΣ δημιουργει εναν ογκο.....

δλδ στο παραδειγμα σου οτι ειναι μεσα στα 250 τ.μ καλυψης επι 6 μετρα υψους ΔΕΝ ειναι παρανομιες για τον 4014......

 

φυσικα με μια μικρη προσθηκη......ειναι παρανομιες οτι τεμνει το ιδεατο στερεο....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ακιους λαθος τα λες..

Αφου σου λεω οτι η ΟΑ μου αδεια λεει 200τμ καλυψη-δομηση και 5μ...

 

H O.A. λέει επιτρεπόμενα και πραγματοποιούμενα. Τα 200 m² κάλυψη και 5 m ϋψος είναι πραγματοποιούμενα ή επιτρεπόμενα?

Link to comment
Share on other sites

ας κανουμε ενα παραδειγμα μπας και συμφωνησουμε...

 

κτιριο με οα με 200 τ.μ πραγματοποιουμενη καλυψη και με επιτρεπομενη 250 τ.μ

και υψος πραγματοποιουμενο 5 μ ενω επιτρεπομενο 6 μετρα...

 

ας υποθεσουμε οτι εκανε 280 τ.μ καλυψη και 7 μετρα υψος...

 

τα 50 τ.μ θα πανε σαν αυθαιρετο αλλα ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ

τα 30 τμ θα πανε ΚΑΙ με παραβιαση καλυψης

 

ως προς το υψος

 

θα εχει παραβαση ΜΟΝΟ το 7-6=1 μετρο και οχι 2 που σηκωθηκε απο της οα

Link to comment
Share on other sites

γραφειο που εγινε κατοικια πληρωνεις παραβολο και πας για εκδοση οικοδομικης αδειας σε 3 χρονια!ξεκαθαρο νομιζω.

Η/Χ ή μπαλκόνι που εγινε κατοικια ενοειται οτι δεν παει με συντελεστη αλλαγης χρησης , αφου δεν συμπεριλαμβάνεται στις βοηθητικες χρήσεις ο Η/Χ και ο εξωστης!Είναι και λογικό νομίζω!

Αποθήκη υπόγεια πάει με 50% , ενώ αποθήκη ισόγεια πάει σαν κύριος χώρος!Αλλωστε αν εκδόσεις οικοδομική άδεια μετράει στο συντελεστή η ισόγεια αποθηκη.

Γκαραζ,Πυλωτη,υπόγειο που αλλαξαν χρήση πάνε με 0,5*1,4.

Υπόγειο εκτός αδείας ξεμπαζωμενο = κύρια χρήση

Υπόγειο εκτος αδείας μέσα στο χώμα, γκαράζ υπόγειο= βοηθητική χρήση

Το ίδιο ισχύει και για τα χωρις αδεια κτίσματα.

 

Σχετικά με τα "ξεμπαζωμένα" υπόγεια (με πραγματική βοηθητική χρήση πχ αποθήκευση πραγμάτων ή έλλειψη επαρκή φωτιμού) εκτός σχεδίου χωρίς Ο.Α. σε μη άρτια γήπεδα. Έπειτα από αρκετή μελέτη του νόμου και από πολύ πολύ φιλοσοφία μέσα σε πυθάρι κατέληξα στο εξής:

Θεωρείται σαφές ότι θα επιλεχτεί το 50% (αφού ήταν και παραμένει βοηθητικής χρήσης-δεν δύναται η ημιπαραμονή ανθρώπων)

Επιπλέον θα συμπληρωθεί το τετραγωνάκι Νο 5 των τετραγωνικών των βοηθητικών χώρων (δεν συμπληρώνονται τα 5α και 5β για χωρίς Ο.Α. όχι όμως και το 5 με τα κουτάκια των τετραγωνικών)

Τέλος θα γίνει και αναλυτικός για το πρόστιμο του ξεμπαζώματος.

Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι αποκρύβουμε το γεγονώς ότι το υπόγειο ήταν από την αρχή εκτός εδάφους αλλά ότι απλά ξεμπαζώθηκε κάποια στιγμή.

Συμφωνείτε??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.