Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 13-13/10/2011 Διευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρμογή του Ν.4014


Recommended Posts

Άποψη μου είναι ότι υπέρβαση σε κάλυψη και ύψος έχεις μόνο όταν ξεπερνάς τα μέγιστα επιτρεπόμενα κατά τη χρονολογία κατασκευής του αυθαιρέτου.

Thea η εγκύκλιος δε λέει πουθενά ότι συγκρίνεις με τους όρους δόμησης που ισχύουν τώρα. Μιλάει γενικά για όρους δόμησης της περιοχής. Οπότε σύμφωνα με τα γραφόμενα στο άρθρο 23 παρ. 3 ΜΑΛΛΟΝ συγκρίνεις με τα ισχύοντα κατά την κατασκευή του αυθαιρέτου.

Ωστόσο όσον αφορά την υπέρβαση δόμησης, υφίσταται όταν υπερβαίνει τα πραγματοποιούμενα της οικοδομικής άδειας αλλά συγκρίνεται με τα επιτρεπόμενα. Προσέξτε τα σημεία στίξης.

Βέβαια όταν έχεις υπόλοιπο δόμησης στις περισσότερεςπεριπτώσεις πληρώνεις μόνο παράβολο και εκδίδεις οικοδομική άδεια....

 

Υ.Γ. Δε φανταζόμουν ποτέ τον εαυτό μου ότι θα ξαναέκανα έκθεση μετά το τέλος του λυκείου. ΕΛΕΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωστόσο όσον αφορά την υπέρβαση δόμησης, υφίσταται όταν υπερβαίνει τα πραγματοποιούμενα της οικοδομικής άδειας αλλά συγκρίνεται με τα επιτρεπόμενα.

 

Λαθος τα γραφεις..

Το σωστο ειναι..

 

Αυθαιρεσια εχεις όταν υπερβαίνει τα πραγματοποιούμενα της οικοδομικής άδειας αλλά συγκρίνεται με τα επιτρεπόμενα του οικοπεδου/γηπεδου..

 

ΦΥΣΙΚΑ μιλαμε για κτηρια με ΟΑ.. (αφου μονο τοτε θα συμπληρωνουμε)

Αρα ΦΥΣΙΚΑ μιλαμε για τους ορους δομησης κατα την εκδοση της ΟΑ...

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι κοιταμε και τωρα......γιατι αν καποιος ειχε κανει διπλα στο ελληνικο κατι αυθαιρετο σε υψος οταν λειτουργησε δεν σημαινει οτι ειναι αυθαιρετο και τωρα που δεν υπαρχουν οι περιορισμοι απο την ΥΠΑ.....

 

και βασικα ασχετα ποτε βγηκε η αδεια πρεπει να κοιταμε και ποτε εγινε η αυθαιρεσια.....μπορει να επιτρεποταν οταν εκδθηκε η αδεια πχ το 75 αλλα οταν εγινε η αυθαιρεσια το 2004 τοτε κοιταμε τους ορους αυτης της χρονολογιας

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρεπει ΟΛΟΙ να διαβασουμε την Εγκυκλιο...

Αφου τη διαβασουμε, τη συζηταμε..

 

Λοιπον, διαβαστε τα κιτρινα..

Θα σας λυθουν οι αποριες...

 

Μου άρεσε που ονόμασες την εικόνα "αυτονόητα.jpg" :grin:

 

Καλησπέρα συνάδελφοι.Είμαι σχετικά νέος μηχανικός,δεν έχω ασχοληθεί με παρόμοια θέματα και έχω πελαγώσει σχετικά. Το πρόβλημα μου έχει ώς εξής: Μου έχουν έρθει κάποιοι πελάτες οι οποίοι έχουν στην ιδιοκτησία τους αυθαίρετες κατασκευές (Τσίγκινο στέγαστρο με 6 ξύλινους στύλους περιμετρικά και περιτοίχιση από αλουμινένια πάνελ) εκτός σχεδίου, σε μη άρτια κ μη οικοδομήσιμα αγροτεμάχια. ¨ολα αυτά σε παραθαλλάσιο οικισμό. Επιμένουν (φαίνεται κάποια "τσακαλάκια" της περιοχής έβαλαν ιδέες) ότι πρέπει να δηλωθούν ως βοηθητικοί χώροι-αποθήκες και όχι ως χώροι κατοικίας. Γίνεται αυτό και με βάση την παραπάνω Εγκύκλιο?Ή πρέπει να δηλωθούν κανονικά ως χώροι κατοικίας??Θα μου ήταν πολύ χρήσιμη οποιαδήποτε βοήθεια..

 

Εφόσον η τωρινή χρήση είναι ΚΧ και όχι βοηθητικός, εγώ στη θέση σου ως επίσης νέος μηχανικός, θα έβαζα ΚΧ. Αν δε συμφωνεί ο πελάτης, ας πάει στα τσακαλάκια. Μ@Λ@ΚΙΕΣ με την άδειά μου ΔΕΝ ΚΑΝΩ!!!

 

Μη σου πω ότι, εξαρτάται πως το κρίνεις εσύ βέβαια, πρέπει να το βάλεις και ως πρόχειρη κατασκευή!

 

Λαθος τα γραφεις..

Το σωστο ειναι..

 

Αυθαιρεσια εχεις όταν υπερβαίνει τα πραγματοποιούμενα της οικοδομικής άδειας αλλά συγκρίνεται με τα επιτρεπόμενα του οικοπεδου/γηπεδου..

 

ΦΥΣΙΚΑ μιλαμε για κτηρια με ΟΑ.. (αφου μονο τοτε θα συμπληρωνουμε)

Αρα ΦΥΣΙΚΑ μιλαμε για τους ορους δομησης κατα την εκδοση της ΟΑ...

 

Δλδ εάν μετά την ο.α. έχουμε αύξηση του σ.δ., τώρα δεν το λαμβάνουμε υπόψη?

Link to comment
Share on other sites

Το "υπερβαινει" εχει το νοημα του "οτιδηποτε ειναι διαφορετικο απο την ΟΑ"...

 

Ακιους

Για τετοιους περιορισμους (πχ ΥΠΑ) συμφωνω οτι κοιταμε τις ισχυουσες ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΕΣ διαταξεις, τι στιγμη που ΔΕΝ ειναι διαφορετικες με τις ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΕΣ διαταξεις τη ημερομηνια εκδοσης της ΟΑ...

Πχ. Σε μια περιοχη εδω εχει καθοριστει, εντος σχεδιου περιοχη με μεγιστο υψος 9μ..

Αλλα στην ιδια περιοχη, υπαρχει μια ζωνη 500μ περιμετρικα απο κεραια της ΕΡΑ που το υψος πεφτει στα 7.5μ..!!!

Το πολεοδομικο καθεστως ειναι τα 9μ!!!!, οχι τα 7.5μ...

 

Το να κοιτας την ημερομηνια δημιουργιας του αυθαιρετους δεν εχει νοημα, διοτι μπορει να πεσεις και -/+ 1 ετος... Σε ενα ετος αλλαζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν δύο σοβαρότερα θέματα στο νόμο απ το να προσπαθούμε να βρουμε τους σωστούς συντελεστές που πιθανότατα δε πρόκειται καν να ελεγχθούν ποτέ.

1. Κατά πόσο είμαστε υπεύθυνοι για τη δήλωση που θα κάνουμε όταν ο ιδιοκτήτης δε θέλει να τακτοιήσει όλες τις μικροπαραβάσεις πχ αλλαγές σε ανοίγματα, εσωτερικές διαρρυθμίσεις κλπ, κλπ, κλπ. Το ότι θα χρησιμοποιηθεί η βεβαίωση τακτοποιήσης σε μεταβίβαση δε σημαίνει ότι θα απαλάσσεται της βεβαίωσης μηχανικού.

2. Υπάρχει υποχρέωση, λέει ο νόμος, να βγει άδεια εντός 3 ετών για τις παρανομίες που μπορούν να νομιμοποιηθούν. Αυτό είναι πάρα πολύ σοβαρό. ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ τα κτίρια πρέπει να βγάλουν ΝΕΕΣ ΑΔΕΙΕΣ. Η αλλαγή διαρρύθμισης, η αλλαγή όψεων, η αλλαγή περ/ντος χώρου, δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν με νέα άδεια? φυσικά και μπορούν, άρα? ΝΕΑ ΑΔΕΙΑ ??? !!!

Link to comment
Share on other sites

+1000 στον ΜΠΑΛΑΚΑΚΗ

 

αν και καποιες διαμορφωσεις δεν τακτοποιουνται με αδεια οπως το ξεμπαζωμα (μπορει να εχουμε υπερβαση του ογκου οικοδομης περα απο το επιτρεπτο) καποιες αλλες αν και θα κοστιζουν οπως αλλαγες οψεων βγαινουν....

 

 

 

τωρα οτι ειναι κλειστο ειναι Κ.Χ κλειστες βεραντες...η/χ κλειστοι κτλ

αναλυτικο παμε πχ παραπανω εξωστες.....στεγαστρα....πλακοστρωσεις....διαμορφωσεις...

 

το 50% θα μπει σε παλοιους β.χ που εγιναν κυριοι.....

για μενα αλλαγη χρησης 1.4 περνει ΜΟΝΟ οταν ηταν β.χ και εγινε κυριοσ 0,5*1,4=0,7

και οταν εχουμε αλλαγη απο κατοικια σε καποια αλλη χρηση 1,4

δωμα-εξωστης δεν περνουν και για το δωμα το λεει και στα αρχικα παραδειγματα....

 

 

εμενα παντως ακομα μουχει μεινει η απορια.....για να βρουμε τον συντελεστη υπερβασης...αθροιζουμε τα τ.μ πρανομιας βρισκουμ τον συντελεστη και μετα με αυτον κανουμε ανα παρανομια το προστιμο Η η καθε μια μονη της?

Link to comment
Share on other sites

+1000 στον ΜΠΑΛΑΚΑΚΗ

 

αν και καποιες διαμορφωσεις δεν τακτοποιουνται με αδεια οπως το ξεμπαζωμα (μπορει να εχουμε υπερβαση του ογκου οικοδομης περα απο το επιτρεπτο) καποιες αλλες αν και θα κοστιζουν οπως αλλαγες οψεων βγαινουν....

 

 

 

τωρα οτι ειναι κλειστο ειναι Κ.Χ κλειστες βεραντες...η/χ κλειστοι κτλ

αναλυτικο παμε πχ παραπανω εξωστες.....στεγαστρα....πλακοστρωσεις....διαμορφωσεις...

 

το 50% θα μπει σε παλοιους β.χ που εγιναν κυριοι.....

για μενα αλλαγη χρησης 1.4 περνει ΜΟΝΟ οταν ηταν β.χ και εγινε κυριοσ 0,5*1,4=0,7

και οταν εχουμε αλλαγη απο κατοικια σε καποια αλλη χρηση 1,4

δωμα-εξωστης δεν περνουν και για το δωμα το λεει και στα αρχικα παραδειγματα....

 

 

εμενα παντως ακομα μουχει μεινει η απορια.....για να βρουμε τον συντελεστη υπερβασης...αθροιζουμε τα τ.μ πρανομιας βρισκουμ τον συντελεστη και μετα με αυτον κανουμε ανα παρανομια το προστιμο Η η καθε μια μονη της?

 

Για το συντελεστή υ.δ. στο 5 ? ...κάθε παρανομία μόνη της, εφόσον λένε ότι κάθε παρανομία καταγράφεται σε ξεχωριστό φύλλο!!! (Αυτό πάντως συμφέρει τον πελάτη)

 

Όσο για το παραπάνω, άποψή μου...

 

Κλειστός η/χ, κλειστός εξώστης, κλειστή βεράντα = ΚΧ αλλά με 0.5*1.4=0.7 εφόσον βέβαια στην άδεια ήταν ΒΧ, δλδ όντως η/χ ή εξώστης ή βεράντα !!!

 

Εξώστες, στέγαστρα, διαμορφώσεις, κτλ = ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ με ομαδοποιήσεις όμοιων (μεγάλη ιστορία!)

 

Η/χ, στεγασμένος εξώστης, στεγασμένη βεράντα = ΒΧ δλδ 0.5

(αυτό θα το ρωτήσω και αύριο, αλλά αν δεν ισχύει, τότε είναι μεγάλη λαλακία!)

Link to comment
Share on other sites

Λαθος τα γραφεις..

Το σωστο ειναι..

 

Αυθαιρεσια εχεις όταν υπερβαίνει τα πραγματοποιούμενα της οικοδομικής άδειας αλλά συγκρίνεται με τα επιτρεπόμενα του οικοπεδου/γηπεδου..

 

ΦΥΣΙΚΑ μιλαμε για κτηρια με ΟΑ.. (αφου μονο τοτε θα συμπληρωνουμε)

Αρα ΦΥΣΙΚΑ μιλαμε για τους ορους δομησης κατα την εκδοση της ΟΑ...

 

Μα το ίδιο πράγμα λέμε και οι 2. Έχεις υπέρβαση δόμησης όταν ξεπερνάς τα πραγματοποιούμενα m² αλλά για να βρεις το ποσοστό υπέρβασης συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα. Αυτό όμως δε συμβαίνει στην κάλυψη και το ύψος. Εκεί έχεις υπέρβαση όταν ξεπερνάς τα επιτρεπόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτήσιας όπου υπαρχουν 2 ιδιοκτήτες ο καθένας από 200 τμ. Ο έλεγχος υπέρβασης δόμησης θα γίνει στα 200 τμ ή στα 400 τμ??? Α

 

Υ.Γ. Μπορεί να φανεί χαζή, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω. Εγω πιστεύω πως το συγκρίνω με τα 400

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.