Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιδιοκτητης ,σε διαφορετικες χρονικες περιοδους εχει αγορασει 3 ομορα τμηματα εξ αδιαιρετου σε αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου.απο 5% το καθενα.Το 1990 αγοραζει το ενα ποσοσστο 5 % εξ αδιαιρετου με αυθαιρετο κτισμα.Το 1995 αγοραζει το ομορο 5% εξ αδιαιρετου με αλλο αυθαιρετο κτισμα μεσα,ριχνει την παρανομη περιφραξη και ενοποιει τις 2 αυθαιρετες κατοικιες.Το 2000 αγοραζει και 3ο ομορο τμημα 5% εξ αδιαιρετου στο ιδιο αγροτεμαχιο και χτιζει μια αποθηκη ,οποτε αυτη την στιγμη εχει 3 ιδιοκτησιες στο ονομα του,χωρις ενδιαμεσες περιφραξεις,η καθεμια απο 5% εξ αδιαιρετου στο ιδιο αγροτεμαχιο,με 2 αυθαιρετα κτισματα τα οποια ενοποιηθηκαν και στην κατοψη φαινονται ως ενα και μια αποθηκη στο 3 ποσοστο.

Δεν εχει γινει συννενωση των ιδιοκτησιων.Για την ρυθμιση κατατιθενται 3 φακελοι?Ενας φακελος για την καθε ιδιοκτησια?3 αμοιβες?

 

Επισης η καθε αυθαιρετη κατασκευη εχει πληρωσει παλιοτερα πολεοδομικα προστιμα ,τα οποια εξακολουθουν να αποστελλονται στους αρχικους ιδιοκτητες αλλα εξοφλουνται απο τον τωρινο ιδιοκτητη,ο οποιος θελει να κανει και την τακτοποιηση.Παιρνουμε βεβαιωσεις απο τις αρμοδιες ΔΟΥ των παλιων ιδιοκτητων για τα κατεβληθεντα πολεοδομικα προστιμα και με βαση τις βεβιαωσεις αυτες γινεται συμψηφισμος των παλιοτερων προστιμων?

 

 

 

Αν ειχε γινει συννενωση των ομορων 3 εξ αδιαιρετου τμηματων θα γινοταν μια αιτηση,ενας φακελος,1 αμοιβη?

 

Υστερογραφο.Ας υποθεσουμε οτι ξεπερναμε τα γνωστα προβληματα για τα εξ αδιαιρετου και ο ιδιοκτητης εχει ενημερωθει πληρως για το κενο που υπαρχει και για την μη δυνατοτητα εκδοσης βεβαιωσης αν δεν ρυθμισουν ολοι στο αγροτεμαχιο,παρ ολα αυτα θελει να ρυθμισει τα δικα του ποσοστα ,και μεχρι στιγμης ειμαστε σε αναμονη για κατι νεοτερο

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι συμβαίνει στην περίπτωση που σε μια Αίτηση τακτοποίησα σε 2 φύλλα καταγραφής ένα δωμάτιο στο δώμα και έναν κλειστό Η/Χ στον Β' όροφο;

 

Στην αρχή μου παρουσίασαν το συμβόλαιο πως είναι όλο το 2όροφο στο όνομα του ψιλού κύριου αλλά τελικά είχαν κάνει και σύσταση......

 

Μετά το αντιλήφθηκα που ήδη έχουν εξοφλήσει με εφάπαξ καταβολή και είμαστε στο στάδιο της προσωρινής υπαγωγής.

 

Στα φύλλα καταγραφής φαίνεται πως έχουν τακτοποιηθεί και τα 2 κανονικά άλλωστε επιβεβαιώνεται και απ το 5σέλιδο της αίτησης σε ενδεχόμενο έλεγχο.

 

Και αν θέλει να μεταβιβαστεί τους εκδίδω βεβαίωση μηχανικού....

 

 

Σκέφτομαι κάτι λάθος;

 

 

Υπάρχουν κυρώσεις που αντί για 2 σύνταξα μια Αίτηση;

 

Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

 

Πρέπει να διορθωθεί;

 

 

 

Οι απόψεις διίστανται και ο μηχανικός στο ΥΠΕΚΑ είναι ασθενής....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχει πρόβλημα που "ρυθμίστηκαν" παραβάσεις δύο ιδιοκτησιών με μια δήλωση!

Εγώ θα έκανα το εξής:

1. Θα αφαιρούσα από τη δήλωση που έχει γίνει τον Η/Υ και θα την ξανάστελνα. Θα ήμουν πάλι σε Προσωρινή Υπαγωγή και θα είχα παραπάνω πληρωμένο πρόστιμο, το οποίο θα περίμενα να επιστραφεί στον ιδιοκτήτη όποτε αυτό καταστεί εφικτό (από ότι, γνωρίζω ήδη ετοιμάζουν τη διαδικασία επιστροφών και θα την ανακοινώσουν, το πότε δεν το ξέρουμε ακόμα).

2. Θα έκανα νέα δήλωση με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη για τον Η/Υ από την αρχή και θα την εξοφλούσα κ.λπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχει πρόβλημα που "ρυθμίστηκαν" παραβάσεις δύο ιδιοκτησιών με μια δήλωση!

Εγώ θα έκανα το εξής:

1. Θα αφαιρούσα από τη δήλωση που έχει γίνει τον Η/Υ και θα την ξανάστελνα. Θα ήμουν πάλι σε Προσωρινή Υπαγωγή και θα είχα παραπάνω πληρωμένο πρόστιμο, το οποίο θα περίμενα να επιστραφεί στον ιδιοκτήτη όποτε αυτό καταστεί εφικτό (από ότι, γνωρίζω ήδη ετοιμάζουν τη διαδικασία επιστροφών και θα την ανακοινώσουν, το πότε δεν το ξέρουμε ακόμα).

2. Θα έκανα νέα δήλωση με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη για τον Η/Υ από την αρχή και θα την εξοφλούσα κ.λπ.

 

 

 

Αυτό Ιάσονα έχω στο μυαλό μου, αλλά απ το Τ.Ε.Ε. μου είχαν πει πως δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα και πως μπορείς να δώσεις μια βεβαίωση για το 2ο πως έχει ταχτοποιηθεί.

 

Επίσης ξέρω αρκετούς συναδέλφους "έχουμε διαφωνήσει" πως κάνουν μια αίτηση για το ακίνητο ανεξάρτητα τα συμβόλαια και μετά χορηγούν βεβαιώσεις πως έχουν ταχτοποιηθεί.

 

 

Συνεπώς μιλάμε για νέα συμφωνητικά/αμοιβές, νέες εξουσιοδοτήσεις και υπεύθυνες δηλώσεις και fax στο Τ.Ε.Ε. για επιστροφή......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η μόνη ΝΟΜΙΜΗ είναι η διαδικασία που σου περιέγραψα.

Ίσως πιό χρονοβόρα και ..."φασαριόζικη"!

Φρόντισε όμως να την ακολουθήσεις για να ..."κοιμάσαι" ήσυχος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η μόνη ΝΟΜΙΜΗ είναι η διαδικασία που σου περιέγραψα.

Ίσως πιό χρονοβόρα και ..."φασαριόζικη"!

Φρόντισε όμως να την ακολουθήσεις για να ..."κοιμάσαι" ήσυχος!

 

Απαντήσεις που μου έδωσαν ΥΠΕΚΑ & ΤΕΕ για το θέμα των Αιτήσεων:

 

ΥΠΕΚΑ:

Ο Μηχανικός δεν είναι σε θέση να κοιτάει τίτλους. Την ευθύνη την φέρει αποκλειστικά ο Ιδιοκτήτης.

Κανονικά όμως λόγω της σύστασης θέλει 2 αιτήσεις, αλλά επειδή είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης για το ίδιο ακίνητο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πολλοί μηχανικοί κάνουν μια αίτηση.

 

ΤΕΕ:

Θα μπορούσες να το αφήσεις και έτσι αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και έναν συμβολαιογράφο.

Επίσης μπορείς να διαγράψεις το ένα φύλλο καταγραφής και να φτιάξεις άλλη μια αίτηση αλλά και πάλι μιας και ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη δεν νομίζω να το υπάρχει πρόβλημα.

 

Γνώμη απ Συμβολαιογράφο:

Κανένα πρόβλημα δεν έχεις απλά στην βεβαίωση μηχανικού σε ενδεχόμενη μεταβίβαση γράφεις και αναφέρεσαι πως έχουν τα τακτοποιηθεί νόμιμα με τον "τάδε" αριθμό αιτήσεως.....

 

 

Σχόλια;

Edited by LEO
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mα έχεις δώσει την καλύτερη απάντηση στο υποσέλιδό σου:

 

quote LEO

Just use your imagination …………!!!!!!!!!!!!!!

 

:smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.